Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Online Bağımlı Kişilik Bozukluğu Psikoloğu

Yazan: Terappin
| 23 Mayıs 2022 tarihinde yayınlandı. 04 Nisan 2023 tarihinde güncellendi.
Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Online Bağımlı Kişilik Bozukluğu Psikoloğu

Ne demek?

Bağımlılık pek çok farklı neden sonucunda ortaya çıkan zihinsel bir bozukluktur. 

Bağımlılığın belirlenmesinde en büyük etken genetik faktörlerdir. Ancak aile yaşantısı, sosyal çevre, ekonomik durum, uyuşturucu ve alkol gibi maddelere kolaylıkla ulaşabilmek de bağımlılık riskini arttıran faktörlerdir. 

Bağımlı kişilik bozukluğuna sahip kimseler bireysel olarak yapmaları gereken konularda harekete geçemezler ve sorumluluklarını yerine getiremezler. Sürekli başkalarından yardım isterler. Çevrelerindeki insanların bakım ve desteği olmadan yaşamak onlar için kaygı vericidir. Hissettikleri en temel duygular güvensizlik, yetersizlik ve özgüven eksikliğidir. 

Online Bağımlı Kişilik Bozukluğu Psikoloğu

Terappin bağımlı kişilik bozukluğu psikoloğu ile ihtiyaç duyduğunuz güvenli iletişime ve tedavi imkânlarına erişmek artık çok kolay!

Online terapilerin güvenilirliğine dair pek çok endişe var. Danışanların maddi ve manevi tüm haklarını gözeten Terappin, sizin için güvenli, rahat ve ihtiyaçlarınıza uygun tedavi yöntemlerinin uygulandığı seanslarla hizmet vermektedir.

Bağımlı kişilik nasıl anlaşılır?

Bağımlı kişilik bozukluğuna sahip kişiler ilk bakışta oldukça uyumlu, nazik ve yumuşakbaşlı kimseler olarak tanımlanırlar. Fakat bu tutumlarının asıl sebebi kabul görme isteğidir. Çevrelerindeki insanlara sıkı sıkıya bağlanırlar ve kendi güvenliklerini yakın çevreleri aracılığıyla sağlamaya çalışırlar. 

Bu nedenle genelde istismar edildikleri ve suçlandıkları ilişkiler içinde yer alırlar. İlişkilerinden kopmak oldukça zor olduğu için her zaman utanç, yetersizlik ve endişe hissederler. 

Online Psikolog Hizmeti ile Bağımlı Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Pek çok danışan online terapilerin yüz yüze terapiler kadar etkili olup olmayacağı konusunda kaygılanmaktadır. Bu yüzden en sık duyduğumuz sorulardan birisi genel de şu oluyor: 

Online terapi ile bağımlı kişilik bozukluğunun tedavisi mümkün mü?

Evet, mümkün. 

Bağımlı kişilik bozukluğunun tanısı konulduktan sonra uzman psikologlarımızın profesyonel tedavi yöntemleri ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. 

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Tanı Ölçütleri

Aşağıda belirtilen ölçütlerden en az dördüne sahip bireyler bağımlı kişilik bozukluğu hastalığı ile mücadele etmektedir. 

Terappin psikologları hastalarla yapılan ön görüşmelerde bu ölçütleri göz önünde bulundurarak seanslarına başlar ve devam ederler. 

 • Gündelik kararlarını verirken zorlanmak. Çevredeki insanların yardımına ve öğütlerine ihtiyaç duymak.
 • Kabul görmek, aldığı desteği yitirmemek için başkaları ile sürekli uyumlu davranışlar sergilemek.
 • İş, arkadaşlık ya da aşk ilişkisi sonlandığında hemen başka bir ilişkiye başlamak. Bakım ve destek kaynağını kaybetme korkusu.
 • Kendi başına karar alma, plan yapma ve uygulamada zorlanmak.
 • Kendi bakımını ve geçimini sağlayamayacağını düşündüğün için yalnız kaldığında sürekli olarak hissettiği çaresizlik ve yetersizlik duygusu nedeniyle aşırı kaygılanmak.
 • Muhakeme ve yeteneklerine yönelik öz güven eksikliği hissetmek.
 • Sürekli teslimiyetçi bir tavır sergilemek ve başka insanları kaybetmemek için kendinden ödün vermek.

Size Özel Bireysel Terapi

Her danışanın mizacı, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel çevre ve de ekonomik durumu birbirinden oldukça farklıdır. Bu yüzden her danışanımız için tercih ettiğimiz tedavi yöntemi de onların ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. 

Bağımlı kişilik bozukluğunda en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu terapi sürecinde danışan ruhsal durumu, duygu ve düşünceleri ve de kişiliği ile ilgili bilgilendirilir. Böylece ruhsal sağlığınıza olumsuz katkı sağlayan her faktör tespit edilmeye ve çözümlenmeye çalışılır. 

Tedavi sonuna danışanın hayatının, duygu ve düşünlerinin kontrolünü sağlaması hedeflenir. 

 • Bilişsel Davranışçı Terapi

Bu tedavi yönteminin temel amacı olumsuz duygu, düşünce ve davranış kalıplarını olumlu olanlarla değiştirmektir. 

Ördeğin, bir sınava girmek üzeresiniz ve zihninizden şöyle bir düşünce geçiyor:

“Hata yapamam, sonucu çok kötü olur. Çok yüksek bir not almalıyım.” Bu düşüncenin sonucunda yüksek bir kaygı ve üzüntü hissetmeye başlarsınız. Bu ruh hali içindeyken de soruları dikkatli okuyamaz, bildiklerinizi hatırlayamaz dahası okuduğunuzu anlayamayacak bir noktaya dahi varabilirsiniz.

Bilişsel davranışçı tedavi yöntemi ile olumsuz düşünmenize neden olan temel inançlar, otomatik düşünceler ve kurallar tespit edilir ve iyileştirilmeye çalışılır. 

 • İlaç Tedavisi

Bağımlı kişilik bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar bu hastalığı değil, hastalığa bağlı gelişen depresyon ve kaygı bozukluğu gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. 

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Tedavisinin Faydaları 

Online bağımlı kişilik bozukluğu psikoloğu faydaları şunlardır:

 • Psikologlarımızla iletişim kurmak için onların yaşadığı şehirde ya da ülkede bulunmak zorunda değilsiniz. Dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden Terappin psikologları iletişim kurabilirsiniz.
 • Seansların gün ve saatleri danışanların programlarına göre belirlenir.
 • İş birliği içinde olmak istediğiniz psikoloğu kendiniz seçebilirsiniz.
 • İnternet erişiminiz olan her yerde kolaylıkla seanslarınıza katılabilirsiniz. Böylece enerjiden ve zamandan kazanç sağlamış olursunuz.
 • Evden çıkmanıza engel olacak herhangi bir bedensel ya da psikolojik rahatsızlığınız varsa endişelenmeden ev konforunda seanslarınıza katılabilirsiniz.
Paylaş
Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin Youtube Kanalı

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler

Terappin'de İlk Seansın BASLA15 koduyla %15 İndirimli

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi Yolculuğuna Başla