Özgül Fobi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Online Özgül Fobi Terapisi

Yazan: Terappin | 25 Ocak 2022 tarihinde yayınlandı. 28 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

Özgül Fobi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Online Özgül Fobi Terapisi

*Online özgül fobi terapisi

*Online özgül fobi terapisi ile psikolog hizmeti

*Size özel bireysel terapi

*Hizmet çeşitleri

Kimi zaman korku ve endişe hissine kapılmak son derece normal ve doğal bir durumdur. Ancak, bu endişe ve korkularınız artık gündelik yaşamınızı aksatacak derecede yoğun ve şiddetliyse bir uzmana başvurmalısınız. Ne durumlarda doktora başvurulması gerektiğini ve daha fazlasını öğreneceğiniz online özgül fobi terapisi yazımıza şimdi başlayalım!

 

Online Özgül Fobi Terapisi

Özgül fobi nedir? Özgül fobiler, genelde çok az ya da hiç tehlike riski olmayan durum ya da nesnelere karşı sebepsiz ve uzun süreli hissedilen aşırı korku ve endişeye verilen addır. Özgül fobiler, bireyin korkulan durum ya da nesneyle karşılaşması ya da düşünmesi sonucunda anksiyete belirtileri göstermesine sebep olabilir. Bu nedenle, fobileri anksiyete bozuklukları altında değerlendirmek mümkündür. Bazen bireyin fobisi olan şeye ya da duruma ani reaksiyonu çok şiddetli ve etkileyici olabilir, bu da bireyin bu durum ya da nesneden tamamen kaçınmasıyla sonuçlanabilir.

Belirtildiği üzere, özgül fobiler bireyi son derece olumsuz etkileyebilir. Hatta bireyin gündelik yaşamını aksatabilir. Bu nedenle, online özgül fobi terapisi, bu tarz sorunlar yaşayan bireyler için birebir çözümdür.

Özgül fobi terapisi, özgül fobi çeşitlerine sahip hastalara uygulanan terapi yöntemlerinden biridir. 

 

Online Özgül Fobi Terapisi ile Psikolog Hizmeti

Özgül fobi terapisi, eğitimini tamamlamış ve alanda uzmanlaşmış klinik psikologlar tarafından yapılmalıdır. Yani, online özgül fobi terapisi bir psikolog hizmetidir. Terapinin online olması, geleneksel yüz yüze terapiden hiçbir fark sağlamaz. Hatta online terapilerin birçok avantajı vardır. Alacağınız en iyi özgül fobi terapisi, fobiler üzerine çalışmış uzman psikologlar tarafından olacaktır. Özgül fobileri biraz daha inceleyelim.

Bilinen birçok çeşit özgül fobi vardır. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Hayvan fobileri: Bu fobilere örnek olarak; köpek, yılan, böcek ya da fare gibi hayvanlardan aşırı korkma verilebilir.
 • Durumsal fobiler: Bu fobiler, özellikle belirli durumlardan korkma durumunu içerir. Örneğin, uçmak, araba sürmek, toplu taşıma aracına binmek, köprüden geçmek, tünel kullanmak, asansörde bulunmak gibi.
 • Doğal afet ve çevre fobileri: Yükseklik, deprem, fırtına korkuları bu fobiler arasına girmektedir.
 • Tıbbi fobiler: Kan görmek, kan aldırmak bu fobilere örnektir.
 • Diğer fobiler: Yüksek bir yerden aşağı düşmek, yüksek seslerden korkmak, kostümlü karakterlerden korkmak diğer fobilere örnek olarak verilebilir.

Herhangi bir birey birden fazla özgül fobiye sahip olabilir.

 

Size Özel Bireysel Terapi

Online özgül fobi terapisi tamamen size özel ve bireyseldir. Özgül fobi belirtileri ve etkileri her bireye farklı tesir eder. Belirtilerin şiddeti her hastada farklı seyreder. Bu nedenle her hastaya bireysel ve özel terapi uygulanması şarttır. Peki özgül fobi belirtileri nelerdir? Birlikte inceleyelim.

 • Belirli bir nesneden ya da durumdan aşırı derecede ya da irrasyonel bir derecede korkmak,
 • Bir nesneden ya da durumdan kaçınmak ya da onlara çok büyük bir stresle katlanmak,
 • Kalp çarpıntısı, mide bulantısı veya ishal, terleme, titreme veya titreme, uyuşma veya karıncalanma, nefes alma sorunları (nefes darlığı), baş dönmesi veya sersemlik hissi, boğuluyormuş gibi hissetme gibi anksiyete veya panik atağın fiziksel belirtilerini göstermek,
 • Korkulan durum ya da nesneyle temasa geçmeden önce korku ve endişe duygusunu hissetmeye başlamak. Örneğin, köpek korkusu olan bir kişi yolda köpek görme korkusuyla yürüyüşe çıkmaktan korkabilir.

 

Hizmet Çeşitleri 

Özgül fobi tedavisi hizmet çeşitleri arasında terapiler bulunmaktadır. Online özgül fobi terapisi Terappin uygulamasının hizmet çeşitleri arasındadır. Özgül fobi nasıl yenilir? merak ediyor musunuz? Tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Bilişsel davranışçı terapi: Online özgül fobi terapisi bu yöntemin içinde değerlendirilmektedir. Terapist, hastanın korku duygusuna neden olan davranış ve düşünceleri değiştirerek korkunun azalmasını ya da kaybolmasını amaçlar.

 

 • İlaç tedavisi: Anksiyete ataklarının ya da panik atağın çok şiddetli olması durumunda hekiminiz bazı sakinleştirici ilaçlar kullanmanızı uygun görebilir.

 

 • Rahatlama teknikleri: Bazı nefes almak teknikleri gibi teknikler anksiyete ataklarınızın azalmasına yardımcı olur.

 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.