Online Psikolojik Danışmanlığın Faydaları Nelerdir?

Yazan: Terappin | 05 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı. 12 Mart 2023 tarihinde güncellendi.

Online Psikolojik Danışmanlığın Faydaları Nelerdir?

Eğer daha önce hiç terapi almadıysanız, bu fikir ilk önce sizin için göz korkutucu olabilir. Nelerle karşılaşacağınızı bilmeyebilir, hatta terapiye gitmekten çekiniyor ya da utanıyor olabilirsiniz.

Hatta, psikolojik danışmanlığa ihtiyacınız olup olmadığını bile sorgulayabilirsiniz. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki; psikolojik danışmanlık kişinin hayat kalitesini %75’e kadar arttırabilir. 

İnternet üzerinden yapılan psikolojik danışmanlık ya da psikoterapilere online psikolojik danışmanlık denir. Online psikolojik danışmanlığın birçok faydası vardır. Sizler için bu faydaları listeledik ve açıkladık. İşte sizler için online psikolojik danışmanlığın faydaları:

Online Terapi Geleneksel Terapiyle Aynı Derecede Etkilidir

Araştırmalar, online terapinin birçok psikolojik sorun için fiziksel olarak gidilen terapilerle aynı derece etkili olduğunu göstermektedir. Özellikle bir araştırma, depresyon tedavisi için yapılan davranışçı bilişsel tedavinin online terapi sürecinde fiziksel terapiyle aynı derecede etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Ayrıca, başka araştırmalar da davranışçı bilişsel terapinin aynı zamanda panik bozukluk ve sosyal anksiyete bozukluğu tedavisinde online ve fiziksel terapide aynı etkisi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Başka bir araştırma da online terapinin kumar bağımlılığının şiddetini azaltmada son derece etkili olduğunu kanıtlamaktadır. 

Uzak Alan İçin İyi Seçenekler Sunar

Online psikolojik danışmanlık kırsal alanlarda ya da sadece uzaktan erişimin olabileceği alanlardaki kişilere psikolojik rahatsızlıklarını tedavi etme fırsatı ve erişimi sunar. Kırsal kesimlerde yaşayanların, yaşadıkları alanda yeterli psikolojik danışmanlık hizmeti veren bir yer olmadığı için buna ulaşmaları çok zor olabilir. 

Uzun süren araba yolculukları yapmak ya da çok yoğun bir programın arasında başka bir yere giderek terapi almak kişileri terapinin yüküyle boğabilir. Eğer güvenilir bir internetiniz varsa online psikolojik danışmanlık size kolay ve hızlı tedavi erişimini sağlar. 

Fiziksel Engeli Olan Kişiler İçin Erişimi Çok Kolaydır 

Online psikolojik danışmanlık engelli bireyler ya da eve bağlı olan bireyler için kolay erişim sağlamaktadır. Hareketlilik, akıl sağlığı tedavisine ulaşmak söz konusu olunca büyük bir problem olabilir.

Bu nedenle online psikolojik danışmanlık hareket etme ya da evden çıkma engeli olan hastalar için erişilmesi kolaydır ve bu büyük bir avantajdır.

Elverişli ve Ödenebilirdir

Online psikolojik danışmanlık genellikle ekonomik olarak ödemesi kolay ve elverişlidir. Terapi seanslarınıza ev konforunuzda erişiyor olduğunuzdan dolayı seansları sizin için en uygun olan zamanlara alabilirsiniz. 

Tedavi Ulaşılabilir Olmaya Daha Çok Uygundur

İnternet, psikolojik problemlerin tedavilerini çok daha ulaşılabilir kılmaktadır. Birçok insan arkadaşları ya da ailesiyle fiziksel sağlık sorunları hakkında kolaylıkla konuşabilir.

Ancak konu mental sağlığına ve psikolojik kaygı ve düşüncelere gelince çekinebilir. Bunlar hakkında konuşmak çok kolay olmayabilir. Online psikolojik danışmanlık hizmeti psikolojik sorunlarla ilintilenmiş bu çekinme hissinden kurtulmak için en iyi seçenek olabilir.

Mental sağlığınızın son derece iyi ve güçlü olduğundan emin olsanız bile online psikolojik danışmanlık psikolojik olarak daha da güçlü ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olabilir.

Online Psikolog Hizmetini Kimler Kullanır?

Online psikolojik danışmanlığının faydaları herkes için geçerli ve aynıdır. Online terapi ile sorunlarınızla nasıl başa çıkacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Yani, online psikolog hizmeti herkes için kullanıma açık ve uygundur.

Herhangi bir psikolojik sorun yaşayan kişi online psikolojik danışmanlıktan faydalanabilir. Bazı yaygın bozukluk ve rahatsızlıklar online psikolog hizmetini kullanmanın nedeni olabilir. Sizler için online psikolog hizmetiyle hangi hastalıkları tedavi ettiğimizi listeledik:

 • İlişki sorunları
 • Cinsel istismar
 • Uyku bozuklukları
 • Uyum bozukluğu
 • Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
 • Anksiyete bozuklukları
 • Kronik ağrı ve hastalıklar
 • Çift ya da evlilik sorunları
 • Depresyon
 • Yeme bozuklukları
 • Stresle alakalı bozukluklar
 • Madde kullanımı bozuklukları
 • Kilo kontrolü
 • Yas ve ölüm
 • Tıbbi sorunlar
 • Duygu durum bozuklukları
 • Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)

Psikolojik danışmanlığının faydalarından biri de her alanda hizmet sunuyor olması ve yetişkin psikolojisi, çocuk psikolojisi, bağımlılık terapisi gibi çeşitlerde iyileşme fırsatı sunuyor olmasıdır. 

Online Psikolojik Danışmanlık Hizmetinde Hangi Tedavi Yolları Kullanılır?

Birçok farklı tedavi yolunun kullanılması online psikolojik danışmanlığın en önemli faydalarından biridir. Hastanın psikolojik olarak daha iyi bir yere gelmesi için bütün yolları kişinin hizmetine sunmaktadır. Bu tedavi yollarından bazıları şunlardır:

 • Davranışçı bilişsel terapi
 • Diyalektik davranışçı terapi
 • Kişilerarası terapi
 • Psikodinamik terapi

Psikolojik rahatsızlığa, rahatsızlığın şiddetine ve nedenlerine göre her hastaya sunulan tedavi yolu farklıdır. Bu nedenle online psikolojik danışmanlık hizmetiyle alacağınız tedaviler sizler için özel ve bireyseldir. Sağlığınızın daha iyi ve güçlü olması için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Doğru Psikolojik Danışmanı Nasıl Seçersiniz?

Psikolojik danışmanlık sürecinde danışmanınızın önemi çoktur. Bu nedenle seçimin doğru yapılması gerekmektedir. Online psikolojik danışmanlığın faydalarından en öne çıkanı kendi terapistini seçebiliyor olmanızdır.

Ancak nasıl doğru psikolojik danışman seçeceğinizden emin değil misiniz? Terapiste sorabileceğiniz ve seçimde size yardımcı olabilecek birkaç soru sorarak başlayabilirsiniz. Sorabileceğiniz sorular şunlardır:

 • Lisanslı psikolog musunuz? Ne kadar zamandır psikologluğu icra etmektesiniz?
 • Bir süredir … (Endişeli, gergin, stresli) hissediyorum ve (işte, okulda, evde ailemle) ilgili problemler yaşıyorum. Bu tarz sorunlar yaşayan insanlara yardımcı olmakla ilgili ne gibi tecrübeleriniz var?
 • Uzmanlık alanlarınız neler? Örneğin çocuklarla çalışmak ya da ailelerle çalışmak gibi.
 • Hangi çeşit tedavi yolları kullanıyorsunuz? Bu yollar benimle aynı problemleri yaşayan kişiler için etkili oldu mu?
 • Ücretleriniz nelerdir? (Genellikle 45- 50 dakikalık seanslara dayalı ücretlendirme olur). Değişken ölçekte ücretlendirme poliçeniz var mı?
 • Hangi sigorta şirketleriyle anlaşmanız var?

 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.