Yükseklik Korkusu Nedir, Akrofobi Nasıl Yenilir? | Tedavi ve Terapi Yöntemleri

Yazan: Terappin | 08 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı. 18 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

Bu fobiye sahip olduğumu nasıl anlarım? Nasıl tedavi edilir? Gibi soruların belirmesi gayet doğaldır. Özellikle yerden çok fazla yukarıda olunduğunda kişide oluşan korku hissi bu soruları sormaya itebilir. Bu özel fobi hakkında merak ettiğiniz ve edebileceğiniz bütün bilgiler bu blog yazısında! Terappin, sizler için aşağıdaki başlıkları detaylandıracak:

Bunlara ek olarak, sayfanın sonunda, bu konu hakkında en sık karşılaştığımız soruları sizler için yanıtladık. Şimdi okumaya başlayın ve bütün soru işaretlerinizi giderin...

 

 Yükseklik Korkusu Nedir?

Bu korku, ayrıca akrofobi olarak da bilinmektedir. Akrofobi, bireyin yoğun bir yükseklik korkusu yaşadığı bir zihinsel sağlık durumudur. Bir tür kaygı bozukluğudur. Akrofobisi olan bir kişi, yerden yukarıda olan yerleri düşündüklerinde veya önemli bir yükseltide konumlandıklarında yoğun bir korku ve endişe yaşarlar. Genellikle yerden çok yukarıda olma içeren durumlardan veya yerlerden kaçınırlar.

Bu konuda belirli bir miktar endişe, tüm insanlar için normaldir ve çoğu insan, önemli bir yükseltide olduklarında normalden daha temkinlidir. Köprü gibi yüksek bir yerden aşağı bakarsak çoğumuz huzursuz veya biraz titrek hissedebiliriz. Ancak akrofobisi olan insanlar, merdiven çıkmak, balkona yakın durmak veya çok katlı bir otoparka araba park etmek gibi günlük işler de dahil olmak üzere bu durumlarla karşılaştıklarında yoğun ve mantıksız bir korku yaşarlar.

 

Akrofobi Belirtileri Nelerdir?

Akrofobinin ana semptomu, yoğun kaygı ve yerden çok yukarıda olunduğunda aşırı korku hissetmektir. Akrofobisi olan bazı insanlar, aşırı yukarıda bir köprü gibi önemli yükseltilerden korkarken, diğerleri de merdiven üzerinde olmak gibi daha kısa yükseltilerden korkar.

Bu korkunun belirtilerini 2 ana kategoride incelemek mümkündür. Fiziksel ve psikolojik belirtileri aşağıdaki gibidir.

 

 Fiziksel Belirtileri: 

 • Yerden çok uzak bir yer hakkında düşünürken, bakarken veya dururken yoğun korku ve endişe hissetmek.
 • Yüksek bir yerde düşmek veya kapana kısılmak gibi olumsuz bir şey olacağından korkmak.
 • Yerden çok yukarıdaysanız güçlü bir kaçma arzusu hissetmek.

 

 Psikolojik Belirtileri: 

 • Yükseltiyi düşünürken veya bakarken hızlı bir kalp atışı yaşamak.
 • O durumları düşünürken veya bakarken baş dönmesi ve sersemlik hissi.
 • Rahatsız hissetmek.
 • Titremek.
 • Nefes darlığı yaşamak.

 

 Nedenleri Nelerdir?

Araştırmacılar, akrofobiye tam olarak neyin neden olduğundan emin değillerdir. Akrofobiye sahip olmanın, yerde yukarıda bir yerden düşme ve kendimize zarar verme konusundaki doğal insan endişemizden kaynaklanabileceğine inanmaktadırlar. Önemli bir yükseltiden düşmekten yaşayabileceğiniz olası ağrı hakkında endişelenmek de bu korkuyu geliştirmeye katkıda bulunabilir. Araştırmacılar ayrıca, önemli bir yükseltiyi içeren olumsuz veya travmatik bir deneyimin, bir kişinin bu fobiyi geliştirmesine katkıda bulunabileceğini düşünmektedir. 

Fobilerle ilgili davranışçı teoriler, insanların çevreleriyle etkileşimler yoluyla bir korku geliştirdiğini öne sürer. Örneğin:

 • Gözlem: Ebeveynlerinin veya bakıcılarının akrofobi yaşadığını gözlemleyen bir çocuk da aynı korkuyu geliştirebilir.
 • Travma: Bir başkasının bu konuyla ilgili kötü bir deneyimi olan veya tanık olan bir kişi bu korkuyu geliştirebilir.
 • Klasik Koşullanma: Bir kişinin ağaçtan düşme gibi kötü bir deneyimi varsa, bu deneyimi yükseltilerle ilişkilendirebilir. Kişi daha sonra bu durumları düşmeyle ilişkilendirmeyi öğrenir ve bir daha benzer bir durumla karşılaştığında korkmasına neden olur.

Yukarıda olan yerler/durumlar ve düşme arasındaki bu öğrenilmiş ilişkinin bir sonucu olarak, davranışçı bakış açısı, bir kişinin gelecekte bu durumlarla karşılaşmaları sırasında korkacağını öne sürer.

 

Teşhis Süreci

Bu bozukluk, kişinin geçmişi, deneyimleri ve semptomları hakkında kapsamlı bir dizi soruyla teşhis edilir. Teşhisin konması için genellikle en az altı ay boyunca sürekli bir yerden yukarıda olan yerlerde oluşan korku ve kaygı yaşamış olmanız gerekir. 

Sağlık uzmanınız muhtemelen teşhis etmek için Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Mental Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabındaki (DSM-5) kriterleri kullanacaktır. Uzmanınız, semptomlarınıza neden olabilecek diğer fiziksel veya zihinsel sağlık koşullarını da ekarte edecektir.

Genel olarak, fobilerin teşhisi için en az dört kriteri vardır:

 1. Yoğun ve mantıksız korku: Nesne veya durum korkusu kalıcıdır ve uygun korku düzeyiyle orantısızdır.
 2. Beklenti kaygısı: Fobisi olan bir kişi, korktuğu nesne veya durumu içerecek olan gelecekteki durumlar veya deneyimler üzerinde durmaya veya bundan korkmaya meyillidir.
 3. Kaçınma: Fobisi olan birçok kişi, korkulan nesne veya durumdan aktif olarak kaçınacaktır. Bazıları korktukları şeyden kaçınmak için aşırıya kaçarlar.
 4. Günlük aktiviteleri yapmayı aksatan fobi: Bireyin yaşadığı korkunun fobi olarak teşhis edilebilmesi için günlük yaşamını bir şekilde sınırlıyor olmalıdır.

 

Akrofobi Tedavi Edilebilir mi?

Bu rahatsızlık genellikle maruz kalma terapisi, sanal gerçekliğe maruz kalma terapisi ve/veya bilişsel davranışçı terapi gibi psikolojik tedavi (psikoterapi) ile tedavi edilebilir. Bazen insanlar, terapiye katılırken korkuyla baş edebilmek için korku ve kaygı belirtilerini geçici olarak gideren ilaçlara ihtiyaç duyarlar.

Bu nedenle, evet bu korkunun çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Üstelik, bu rahatsızlığın şiddeti ve etkisini zamanla azaltmak veya tamamen yok etmek de mümkün olabilmektedir. 

Sizler de bu hastalıkla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen Terappin ile online tedavi sürecinize başlayabilirsiniz.

 

 Yükseklik Fobisi Nasıl Yenilir?

Bu rahatsızlığı yenmek için yapılabilecek ilk ve en doğru adım bir uzmana danışmak olacaktır. Bunun yanı sıra, bu bozukluğu yenmek için kendi kendinize yapabileceğiniz birtakım adımlar da bulunmaktadır. Sizler için bunları açıkladık!

Eğer yerden yukarıda bir yerdeyseniz, endişenizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Böyle bir yerdeyken aşağıdaki eylemlerden herhangi birini güvenle yapabiliyorsanız, şunları deneybilirsiniz:

 • Görüşünüzü ufukta sabitleyin.
 • Yakınınızdaki sabit nesnelere bakın.
 • Oturun veya uzanın.
 • Hareket etmeyi durdurun.
 • Belirli bir kategorideki öğeleri adlandırmak gibi bilişsel dikkat dağıtıcı şeyler yapın.

Rahatsız edici olabilir, ancak bu rahatsızlığın belirti ve semptomlarını yaşıyorsanız sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Terapi, fobinizin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

 

 Ne İyi Gelir?

Size zaten bu rahatsızlığın teşhisi konduysa, belirtilerinizi yönetmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

 • Yeterince uyumak ve egzersiz yapmak.
 • Hastalığınızı tedavi etmek için psikolojik terapiye katılıyorsanız, terapistinizi düzenli olarak gördüğünüzden emin olmak.
 • Arabuluculuk gibi farkındalık aktiviteleri uygulamak.
 • Derin nefes alma ve yoga gibi rahatlama teknikleri uygulamak.
 • Destek için aile ve arkadaşlara ulaşmak.
 • Bu rahatsızlık veya genel olarak belirli fobileri olan kişiler için bir destek grubuna katılmak.

 

 Yükseklik Korkusu İlaçları

İlaçlar genellikle bu gibi belirli fobileri tedavi etmek için kullanılmaz. Bazenbu rahatsızlığı olan kişiler, psikolojik terapiden geçerken veya kaçınılmaz durumlarda fobilerini tedavi etmek için geçici olarak korku ve endişe semptomlarını hafifletmelerine yardımcı olacak ilaçlar alabilir. Bu bozukluğun tedavisine yardımcı olmak için bazen kullanılan ilaçlar şunları içerir:

Beta blokerler: Bazı beta blokerler, hızlı kalp atışı gibi anksiyetenin fiziksel semptomlarını tedavi etmek veya önlemek için kullanılır.

Rahatlatıcılar (benzodiazepinler): Rahatlamanıza yardımcı olmak için kullanılan benzodiazepinler gibi ilaçlar, hissettiğiniz endişe miktarını geçici olarak azaltabilir.

 

 Akrofobi için Hangi Doktora Gidilir?

Bu rahatsızlığınızın tedavi edilmesi için psikologlara ve uzmanlara danışmanız gerekmektedir. Özellikle bu tür rahatsızlıklar psikolojik bozukluklar olarak kategorilendirilir ve tedavi yöntemleri psikoterapiye dayalıdır. Bu nedenle, eğer bu çeşit bir rahatsızlığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız, bu korkunun hayatınızı aksatmasına izin vermeden bir psikoloğa danışabilirsiniz. 

Bu durumda online psikolojik danışmanlıklar da en uygun seçeneklerden biridir. Terappin ile şimdi tedavinize başlayabilirsiniz!

 

Online Fobi Terapi ve Tedavi Yöntemleri

Fobi nedir? Online terapi ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu fobi için tedavi yöntemleri şunları içerir:

 1. Psikoterapi: Bilişsel-davranışçı terapi veya BDT, belirli fobiler için tercih edilen ana tedavi yöntemidir. Sizi korkulan duruma yavaş yavaş (sistematik duyarsızlaştırma) veya hızlı bir şekilde maruz bırakan davranışsal teknikler sıklıkla kullanılır.
 2. Maruz kalma: Geleneksel olarak, yükseltilere gerçek maruz kalma en yaygın çözümdür. Bununla birlikte, 2017'de yayınlanan bir araştırma çalışması, sanal gerçekliğin de aynı derecede etkili olabileceğini göstermiştir. Sanal gerçeklik tedavisinin önemli bir avantajı, "yerinde" terapist eşliğinde gerekmediğinden hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlamasıdır. Bu yöntem her yerde mevcut değildir, ancak sanal gerçeklik ekipmanının maliyetleri düştüğü için zaman geçtikçe erişim daha kolay olacaktır.
 3. Rahatlama: Yoga yapmak, derin nefes almak, meditasyon yapmak veya aşamalı kas gevşemesi yapmak, stres ve kaygı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz de yardımcı olabilir.

 

 Sıkça Sorulan Sorular:

     1.Yükseklik korkusuna ne ad verilir?

Bu korkunun bilinen diğer adı akrofobidir. 

      2. Yükseklik korkusu olduğunu nasıl anlarız?

Bu durumun belirli fiziksel ve psikolojik belirtileri vardır. Yerden yukarıda bir yerdeyken ya da bu durumu düşünürken terleme, titreme, nefes darlığı çekme gibi durumları yaşamak belirtilerden birkaçıdır. Yükseltili bir yerde bulunmaktan kaçınma gibi diğer belirtileri de vardır. Daha detaylı belirtiler için bu sayfanın ilgili başlığını okuyun. 

    3 .Bir insanda yükseklik korkusu neden olur?

Bu rahatsızlığın, araştırmacılar tarafından belirlenen bir nedeni bulunmamaktadır. Daha önceki deneyimler, aile bireylerinden birinin aynı fobiye sahip olması gibi faktörlerin bu fobinin gelişimini tetiklediği düşünülmektedir. 

    4. Acrophobia ne demek?

Bu, akrofobinin İngilizce karşılığıdır. Kişinin yükseltili yerlerden aşırı derece korkması ve kaygı duyması durumuna denir. 

   5. Yükseklik korkusu sonradan oluşur mu?

Evet, bu fobi daha sonradan oluşabilecek bir rahatsızlıktır..

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.