Duygu Odaklı Çift Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır? | Online Duygu Odaklı Çift Terapisi

Yazan: Terappin
| 25 Ocak 2022 tarihinde yayınlandı. 04 Nisan 2023 tarihinde güncellendi.
Duygu Odaklı Çift Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır? | Online Duygu Odaklı Çift Terapisi

*Online duygu odaklı çift terapi uzmanı

*Online duygu odaklı çift terapisi ile psikolog hizmeti

*Çiftlere özel duygu odaklı terapi

*Duygu odaklı terapinin faydaları

 

Duygu odaklı yaklaşım nedir? Hangi tarihten bu yana bu yaklaşım psikoloji literatüründe yer almaktadır? Bu soruların cevapları ve daha fazlası için doğru sayfadasınız. Artık ilişkiniz ya da evliliğinizdeki sorun yüzünden endişelenmenize gerek yok! Hemen bir uzmana başvurarak bu sorunlarla başa çıkmanın yöntemlerini bulabilirsiniz. 

Hazırsanız, şimdi bütün detayları öğrenmeye başlayalım!

Online Duygu Odaklı Çift Terapi Uzmanı

Online duygu odaklı çift terapisi uzmanı, bu özel terapi çeşidi hizmeti sunan kişiye denir. Bu psikolog hizmetinden bahsetmeden önce, duygu odaklı çift terapisinin ne olduğunu ve nasıl bir yaklaşım olduğunu inceleyelim.

Duygu odaklı çift terapisi, yetişkin ilişkilerindeki iletişimi ve bağı kuvvetlendirmek adına yapılan kısa süreli terapi çeşididir. İlişki terapisinin bu yaklaşımı, 1980’li yıllarda doktor Sue Johnson ve Les Greenberg tarafından ilk defa bahsedilmiştir. Johnson ve Greenberg bu yaklaşımı, sevginin bir bağ kurma aracı olduğuna dayanan araştırmaların ardından ortaya sürmüşlerdir. 

Duygu odaklı çift terapisi, genelde çiftler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek için kullanılsa da aile ilişkilerinde de kullanıldığı görülmektedir. Bu terapi yaklaşımı aile bireyleri ya da çiftler arasındaki duygusal bağın güçlenmesine yardımcı olarak daha sağlıklı iletişim kurulmasını sağlar. 

Çiftler ya da aile bireyleri arasındaki duygusal bağın iletişim üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Bu nedenle duygu odaklı çift terapisinin birçok aileye ve çiftlere olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Online duygu odaklı çift terapisi uzmanı, bu bağı kuvvetlendirmek için aldığı eğitim ışığında uzman hizmeti sunmaktadır. 

Online Duygu Odaklı Çift Terapisi ile Psikolog Hizmeti

Duygu odaklı çift terapileri psikolog hizmeti olarak geçer. Ayrıca alacağınız online duygu odaklı çift terapisinin, hizmet açısından geleneksel terapiden hiçbir farkı yoktur. Eğitimini tamamlamış ve alanında uzman psikologlar tarafından alacağınız hizmet aile ilişkilerinizi daha da kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır. 

Duygu odaklı çift terapisi teknikleri nelerdir? Sizler için aşağıda açıkladık...

Duygu odaklı çift terapisinin 3 kademesi vardır. Bunlar:

  1. Gerilimi düşürme: Bu aşamada, ilişkide bağlanma sorununa neden olan olumsuz nedenler saptanır. Bu süreç, çiftlerin güvensizlik ya da iletişim sorunlarına neden olan faktörleri daha iyi görmelerini sağlar. Her iki partner de ilişki içerisindeki olumsuz ve istenmeyen davranışları saptar. Böylece iki taraf da daha empati dolu, olumlu ve yapıcı iletişim kurmayı öğrenirler.
  2. Yeniden yapılandırma: Bu kademe süresince, her iki partner de duygularını göstermeyi ve isteği dışa vurmayı öğrenirler. Bu aşama, partnerlerin birbirlerinin ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olmasını sağlar. Bu aşamanın ana hedefi, çiftin çatışmaları düşürerek duygusal bağını güçlendirdiği bir sürece girmesidir.
  3. Güçlendirme: Final kademesinde terapist, çiftin yeni iletişim stratejileri benimsemesine yardımcı olur. Ek olarak, bu öğrenilen stratejilerin iletişim esnasında pratiğe konulmasını sağlar. Bu aşama, çiftlerin ne kadar değiştiğini anlamasını ve çatışmayı engellemenin daha kolay hale gelebildiğini anlamasını sağlar.

Çiftlere Özel Duygu Odaklı Terapi

Her çiftin sorunu ve iletişim yolu farklıdır. Bu nedenle alacağınız online duygu odaklı çift terapisi tamamen çiftlere özel olmalıdır. Terapistiniz, çift olarak ihtiyacınız olan yaklaşımı benimseyecek ve ilişkideki çatışmayı engellemenin yollarını size gösterecektir. Bu terapi yaklaşımı, çatışma, stres ya da zayıf iletişim sorunlarıyla mücadele eden çiftlere uygulanmaktadır. 

Eğer her iki partnerde de aşağıdakiler görülüyorsa, duygu odaklı çift terapisinden faydalanabilirler:

Ayrıca bu terapi yaklaşımının ihanetle karşılaşan ya da travmatik bir kaza geçirmiş olan çiftlerde de işe yaradığı görülmüştür. 

Duygu Odaklı Terapinin Faydaları 

Online duygu odaklı çift terapisinin çiftlere ve ailelere birçok yararı bulunmaktadır. Yapılan gözlemler ve araştırmalar da bunu kanıtlar niteliktedir. Peki bu faydalar nelerdir? Duygu odaklı çift terapisinin faydaları aşağıdakileri içerir:

  • Daha iyi duygusal işlev olmasını sağlar: Duygu odaklı çift terapisi, partnerler arasında sağlıklı bir bağ kurulması için uygun ortamı sağlar. Ayrıca, yetişkin aşk ilişkini tanımlayan anlara ve anahtar davranışlara bakar. Bu terapi modelinin ana hedefi, çiftlerin birbirlerini duygusal hassasiyetlerini artırma ve genişletmedir.
  • Daha güçlü bağlar kurulmasına sebep olur: Bu terapi yaklaşımı, kişilerin güvenli birbirlerine güvenli bir sığınak sağladıkları bağlanma teorisini temel alır.
  • Kişilerarası anlayışın gelişmesini sağlar: İnsanların eşlerinin ihtiyaçlarının daha fazla farkına varmalarına yardımcı olur. Bu farkındalık sayesinde, savunma veya öfke yerine empatiye dayanarak sorunları dinleyebilir ve tartışabilirler.
Paylaş
Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin Youtube Kanalı

Sana en uygun online psikolog ile eşleşmek için testi çöz

Başla

İlk seansın %15 indirimli

Kod: BASLA15

Terapine şimdi başla

Psikologları İncele

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler

Terappin'de İlk Seansın BASLA15 koduyla %15 İndirimli

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi Yolculuğuna Başla