Vajinusmus Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? | Vajinusmus Nasıl Tedavi Edilir?

Yazan: Terappin | 30 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı. 16 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

Nedir?

Pek çok kadın ancak kendisi deneyimlediğinde bu hastalığın ne olduğunu öğrendiğini söylemektedir.

Danışanlar kendi şikâyetleri arasında benzerlik kursalar da hastalığın nedenleri ve belirtileri birden çok ve birbirinden son derece farklı olabilir. 

Vajinismus, cinsel penetrasyon sırasında vajinal kasların istemsizce kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesidir. 

Bu durum çiftler arasında ten uyumu ve cinsel istek olsa da gerçekleşebilir. 

Her on kadından birinde görülen bu hastalık başlangıçta geçici bir durummuş gibi algılanabilir ve çiftler cinsel birlikteliğe devam edebilirler. Ancak her ilişki sonrası yaşanan hayal kırıklığı ve endişe birlikteliğin daha da kötüleşmesine ve çiftler arasında probleme neden olabilir. 

Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İlişki sırasında aşağıdaki durumları sıkça ve şiddetli bir şekilde gözlemliyorsanız vajinismus tedavisi için uzman bir psikologdan yardım almanız gerekmektedir. 

 • İlişki esnasında vajinal kaslarda istemsiz ve şiddetli bir spazm ağrısı hissetmek
 • Tampon yerleştirirken ve cinsel muayene sırasında vajinal kaslarda aynı yoğun ağrıyı ve kasılmayı hissetmek
 • Cinsel birlikteliği arzulamaya rağmen korkmak ve endişe duymak
 • Vajina girişinde yoğun bir yanma hissi

 

Vajinismus Nedenleri Nelerdir? 

Neden olan faktörler birden fazla olabilir ve bu hastalığın isteğe bağlı olmadığını çok iyi anlamak gerekir. 

Aşağıda belirtilen durumlar nedenleri arasında görülebilir:

 • Cinsel olarak yetersiz hissetme
 • Vajinal mantar iltihaplanması
 • Fiziksel ve cinsel travmalar
 • Cinsel birliktelikle ilgili hissedilen korku ve kaygı
 • Cinsellikle ilgili toplumsal yargılar
 • Kızlık zarının kalın ya da sert olması
 • Bartholin kisleri ve apseleri
 • Vajinada perde bulunması

 

Vajinismus Türleri Nelerdir? 

Bu rahatsızlık farklı şekilde görülebilir.

Türler arasındaki temel ayrım kadının ilk kez hangi dönemde vajinusmusu deneyimlemiş olduğudur. 

 

Birincil (Primer) 

En sık görülen türdür. Çiftlerin uzun süre birlikte olmasına ya da evli olmalarına rağmen bir türlü cinsel penetrasyonun gerçekleşmemesi halidir. 

İlk cinsel ilişki deneyiminde vajinal kasların istemsizce kasılması ve penisin girişine izin vermemesidir. 

İkincil (Sekonder) 

Genital ve cinsel bir travmadan sonra psikolojik nedenlerle gelişen bir durumdur. Bahsedilen travmalar riskli bir doğum, kürtaj, taciz/tecavüz ya da yanlış bir şekilde yapılan jinekolojik muayeneyi kapsayabilir. 

Durumsal 

Kişiye ve duruma özgü gelişir. Aşağıda belirtilen durumların deneyimlenmesi bu tip vajinismusun yaşanmasına neden olmaktadır. 

 • Kadının partneri ile birlikte olmak istememesi
 • Cinsel birlikteliğin gerçekleştiği ortamda kendi rahat hissetmemek
 • Evlilik problemlerinin olması
 • Kadının partnerine karşı içten içe hissettiği öfke

 

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir? 

Bu süreci deneyimleyen kadınlar cinsel penetrasyon esnasında yoğun ve şiddetli bir kasılma ve acı hissetseler de cinsel isteklerinde herhangi bir azalma görülmez. 

Kadınlar cinsel yaklaşımlardan zevk alabilir, uyarılabilir ve orgazm olabilirler. 

Ancak bu hastalık tedavi edilmezse uzun vadede kadının cinselliğe karşı tepkileri değişir ve cinsel isteği azalır. Bu durum yalnızca kadını değil partneri de son derece olumsuz etkiler çünkü sadece kadınlar da görülen bir hastalık olsa da aslında bir çift problemidir. 

Birçok ilişkide çiftler bu durumları göz ardı edebilir, tedaviye gitmekten çekinebilirler. Dahası bu problemi aşmak için cinsel birlikteliğe birbirlerini zorlayabilir ve birliktelik anında farklı denemelerde bulunabilirler. Oysaki bunların hepsi sonraki problemlerin habercisidir. Erkeklerde de zamanla cinsel isteksizlik, sertleşme bozuklukları ve erken boşalma problemi görülebilir. 

Cinsel Terapi 

Bu hastalığın tedavisinde cinsel terapinin başarı oranı neredeyse %100’dür. 

Tedavinin kaç seans süreceği danışanın tedaviye yanıt verme süresine ve hastalığın şiddetine göre farklılık göstermektedir. 

Cinsel terapiler sadece kadın bireylerin katılımı ile sağlanabilir. Gerek duyulduğunda çift olarak da katılım sağlanmaktadır. 

Cinsel terapilerde en sık tercih edilen yöntem progresif (ilerleyici) duyarsızlaştırma yöntemdir. Bu tedavi yönteminin amacı kadının kendisini ve bedenini tanımasına yardımcı olarak onu cinsel birlikteliğe en sağlıklı şekilde hazırlamaktır. 

 

Vajinusmus Egzersizleri

Cinsel terapiden alınan verimin artması için egzersizler ile desteklenmesi gerekir. Egzersizlerinin amacı genital bölgeyi tanımak, cinsel ilişki sırasındaki gevşemeyi sağlamak, pelvik kasların yönetimini öğrenmek ve cinsel kaygı düzeyini düşürmektir. 

Kegel Egzersizi

Kegel egzersizi pelvik taban kaslarını düzenli çalıştırır ve güçlendirir. Pelvik taban kasları ıkınma, idrar yapma, dışkılama ve de pelvik bölgelerde yer alan kasların korunmasından sorumludur. Bu kaslar doğum, cinsel birliktelik ve orgazm sırasında önemli bir işleve sahiptir. 

Pelvik Taban Kasını Nasıl Hissederim? 

İdrarınızı yaparken ara verip tekrar yapmaya başlayın, bu esnada idrarınızı yeniden yapmak için sıktığınız kaslar pelvik taban kaslarınızdır. 

Ya da vajina içine işaret parmağınızı yerleştirin ve sıkmaya çalışın. Bu sırada kullandığınız kaslarınız da pelvik taban kasına örnektir. 

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır? 

Uygulanması son derece basit olan bir egzersizdir. Pelvik taban kaslarınızı 3-10 saniye tutup sonra yine 3-10 saniye gevşetmelisiniz. Ve bu egzersizi arka arkaya 10 defa tekrar etmelisiniz. 

Egzersizleri tuvaletiniz yokken yapmaya öze gösterin. Tuvaletiniz varken bu egzersizleri uygulamaktan kaçının. 

 

Bunun yanı sıra uygulayabileceğiniz egzersizler şunlardır:

Ayna Egzersizi

Bir ayna yardımı ile kadının genital bölgelerini tanıması ve incelenmesidir. 

Dokunma (Masaj) Egzersizleri

Vulva adı verilen dış genital bölgeye masaj yapılması psikolojik olarak rahatlatır. Bu dokunma faaliyeti haz bölgelerinin keşfedilmesine ve korkuların azalmasına neden olur. Bu masaj kişinin eşi tarafından da yapılabilir. Ve “sensetive focus” olarak adlandırılır. 

Vajinal Dilatör Egzersizleri

Vajinal dilatör vajina içine dıştan yerleştirilen çubuk, tüp, kon ve buji gibi aletlerle vajinanın genişlemesine yardım eden bir egzersiz türüdür. 

Bu tekniğin uzman yardımı ile uygulanması gerekir. Yapılan herhangi bir yanlış çözümsüz bir soruna neden olabilir. 

 

Vajinismus Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Danışanlarımızın tedavi süreci başlamadan önce ve tedavi devam ederken sıkça sorduğu soruları derledik. İşte o sorular ve Terappin uzmanları tarafından verilen cevapları:

 • Vajinismusta ıslanma olur mu?

Bu durum cinsel birliktelikten haz almama ya da bunu istememe hali değildir. Bu nedenle pek çok kadın ön sevişmede hazza bağlı uyarılır ve lubrikasyon (vajinal ıslanma) gerçekleşir. 

 • Vajinismusu yenmek için ne yapmalıyım?

Vajinismus doğru tedavi yöntemleri ile rahatlıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Öncelikle bu hastalığın tedavisi için uzman bir yardım almaktan kaçınmamalı ve tedavi boyunca önerilen egzersizleri düzenli ve doğru bir şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. 

 • Kadınlarda vajinismus neden olur?

Bu sürecin yaşamasının birden fazla nedeni vardır. Bazen psikolojik, bazen sosyo-kültürel bazen de fiziksel nedenler olabilir. 

 • Bekâr biri vajinismus olduğunu nasıl anlar?

Bekar bir kadında vajinismus cinsel penetrasyon sırasında irade dışı kasılmalar ile kendini göstermektedir. Bu kasılmalar sadece vajinada değil bacak, kasık, karın hatta yüz kaslarında bile hissedilebilir. 

Bir çok bekar kadın farklı partnerler bu sorunun çözünebileceğine inanıp farklı cinsel deneyimler de bulunabilir. Oysaki bu durum özgüven eksikliği ve anksiyete gibi psikolojik durumların tetikleyicisidir. 

 • Vajinismus muayenesi nasıl yapılır?

Normal bir jinekolojik muayene elle genital bölgeden parmak sokularak ve jinekolojik alet kullanılarak yapılmaktadır. Fakat vajinismus muayenesi gözle dıştan genital organlar incelenerek yapılır. 

 • Eşim vajinismus ne yapmalıyım?

Bu durumu deneyimleyen kadınlar cinsel birlikteliği arzulamasına rağmen birleşme sırasında pek çok farklı nedenden dolayı istemsizce kasılmakta ve bu anı gerçekleştirememektedir.

Çiftler bu süreçte acaba geçer mi düşüncesi ile farklı cinsel deneyimlerde bulunmamalı ve hemen bir uzman desteği almalıdır. Aksi halde bu durum erkek bireyler içinde erken boşalma, cinsel istekte azalma ve duygusal bağın kopması gibi durumlara neden olmaktadır. 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.