Online Cinsel Terapi Nasıl Alınır? | Cinsel Terapi Uzmanı Kimdir?

Yazan: Terappin
| 19 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı. 07 Haziran 2023 tarihinde güncellendi.
Online Cinsel Terapi Nasıl Alınır?  | Cinsel Terapi Uzmanı Kimdir?

Neredeyse her çift, ilişkilerinde romantizmi canlı tutmakta zorlandığı bir süreçten geçer. İşin, ebeveynliğin ve diğer sorumlulukların stresi, birçok evli ya da birlikte yaşayan çiftin seks için zaman ayırmasını zorlaştıran faktörler arasında. Ek olarak, birçok kişi cinsel işlev bozuklukları veya cinsiyetle ilgili psikolojik sorunlarla mücadele etmekte. Bu sebeplerden sen ve partnerin de muzdarip ise online cinsel terapi senin için uygun bir yöntem olabilir.

Cinselliğin tabu olarak görülmesi, bireyler bir yana; çiftleri de bu konuda konuşmaktan, bu konuya dair bir şeyler danışmaktan alıkoyuyor. Oysa ki cinsellikle ilgili yaşanan herhangi bir problem, online cinsel terapi yöntemiyle kolayca çözülebilir.

Söz konusu cinsel terapi olduğunda, bir de gizlilik hususu devreye giriyor. Diğer terapi çeşitlerinin aksine, bireyler ve çiftler; cinsel terapi mevzubahis olduğunda ekstra kabuğuna çekiliyor. Gel gelelim cinsel terapiye ilişkin bu çekincelerin de bir başka çözümü mevcut: Online Cinsel Terapi.

Online Cinsel Terapi Nedir?

Online cinsel terapi, internet üzerinden danışmanlık sunarak danışanlarının cinsel sorunlarını çözümlemeyi amaçlayan bir terapi yöntemidir. İster online ister yüz yüze olsun, bu terapi yönteminde cinsel terapistler çözüm odaklı bir çerçeveden bakarak danışanların cinsel problemlerini tedavi etmek amacıyla çalışır. Bu sorunların tedavisi için terapist sorunun tanımlanması, danışanın psikolojik ve duygusal ihtiyaçlarının değerlendirilmesi ve tedavi planlarının oluşturulması basamaklarında danışanın yanında yer alır.

Geleneksel yani yüz yüze cinsel terapiden farklı olarak bu terapi türü; bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi cihazları ile görüntülü ya da yazılı olarak gerçekleşebilmektedir ve günümüzde gelişen teknolojinin bize sağladığı imkanlardan biridir. Online platformun ise cinsel terapide pek çok avantajı vardır. Bunlar:

Erişilebilirlik:

Online cinsel terapi, internet sayesinde konum ve ulaşım engellerini aşmıştır ve danışanın terapiste erişimi bu sayede büyük ölçüde kolaylaşmıştır. Danışanlar herhangi bir yerde, özellikle kendilerini daha rahat hissettikleri bir ortamda kolaylıkla seanslara girebilir.

Gizlilik:

Online cinsel terapinin en büyük avantajlarından biri danışanın gizliliğini koruma konusudur. Danışanlar güvenli ve şifreli iletişim aracılarıyla terapiye gizlilik içinde devam edebilmektedirler.

Ortamın Rahat Olması:

En mahrem konuları konuşurken kendini güvende ve rahat hissettiğin bir ortamda olman hem senin için hem de terapinin verimliliği açısından çok önemli. Online cinsel terapi de tam olarak sana bu özgürlüğü tanıyor!

Zaman ve Maliyet Tasarrufu:

Bu terapi türü ulaşım ve bekleme gibi zaman israfına neden olmuyor. Ayrıca, genellikle online terapiler yüz yüze terapilere kıyasla daha ekonomik olmaktadır. Sen de bu online cinsel terapinin avantajlarından faydalanabilirsin.

Sonuç olarak, cinsel terapi uzmanı ve danışanı (söz konusu bir çift ise danışanları) yüz yüze gelmeden, kendi konfor alanlarından çıkmadan sanal ortamda bir araya gelip terapi seansını gerçekleştirir. Bu yönüyle online cinsel terapi; daha hızlı, daha kolay ve bireyin mahremiyet kaygılarına yönelik daha net bir çözümdür.

Ne Kadar Etkilidir?

Her ne kadar geleneksel ve online cinsel terapi arasında uygulama açısından tek fark birinin sanal ortamda gerçekleşmesi olarak bilinse de online cinsel terapinin etkinliğine dair bilimsel çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır.

Elbette ki bu online terapinin daha ez etkili veya tamamen etkisiz olduğunu anlamına gelmemektedir.

Cinsel Tıp Derneği tarafından yayınlanan The Journal of Sexual Medicine (Cinsel Tıp Dergisi) isimli hakemli derginin 2020 Nisan baskısında yer alan bir görüş bildirisi, bu inancımızın haklı olduğunu kanıtlar nitelikte. Bildiri, online cinsel terapinin cinsel sağlığı iyileştirici bir yönü olduğunu; online cinsel terapi sayesinde cinsel hayatta olumlu gelişmeler elde edilebileceğini söylüyor.

Cinsel Tıp Dergisi’nin yanı sıra, European Society of Sexual Medicine (Avrupa Cinsel Tıp Derneği) de 2020 Nisan ayında yayınladığı bir bildiride, Cinsel Tıp Dergisi ile benzer görüşleri paylaşıyor. Dernek, sanal ortamda yapılan müdahalelerin (online cinsel terapi gibi) toplumda cinsel sağlığın iyileştirilmesinde rol oynayabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtiyor.

Kimler için Faydalıdır?

Çeşitli cinsel sorunlarla baş etmek için online cinsel terapi sana ve partnerine fayda sağlayabilir. Senin için en sık görülen cinsel sorunları başlıklar halinde sıraladık:

Cinsel İşlev Bozuklukları:

Cinsel işlev bozukluklarına örnek olarak ereksiyon sorunları, orgazm sorunları, ağrılı cinsel ilişki ya da cinsel isteksizlik verilebilir. Online cinsel terapinin faydalarından biri de konuşma terapisi ya da diğer tekniklerle bu bozuklukları iyileştirmektir.

Cinsel Kimlik ve Yönelim Konuları:

Cinsel yönelim, cinsel kimlik, cinsiyet geçiş süreci gibi sorunlar hala ülkemizde tabulardır ve bu konularda online cinsel terapistler kişinin kendini, cinsel kimlik ve yönelimini tanıyarak kendisini kabul etmesinde oldukça faydalı olabilir.

İlişki Sorunları:

Sen ve partnerin eğer iletişim problemleri yaşıyorsan bu cinsel hayatınızda uyumsuzluk ya da doyum eksikliği olarak kendini gösterebilir. Online cinsel terapinin hedeflerinden biri de partnerler arasındaki iletişimi daha iyi hale getirerek cinsel sorunları çözümlemektir.

Cinsel Travma ve İstismar:

Cinsel istismar ve travmalar kişinin cinselliği algılama ve deneyimlemesine derinden hasar verebilir. Online cinsel terapistler danışanlarına bu deneyimlerle baş etmelerine ve travmatik deneyimleri yeniden işlemesine yardımcı olabilir.

Cinsel Obsesif Kompulsif Bozukluk:

Online cinsel terapistler, kişinin kontrol edilemeyen cinsel dürtü ve davranışlarını iyileştirmesi ve değiştirmesinde yardımcı olarak seks bağımlılığının üstesinden gelmesine yardımcı olur.

Cinsel Kaygı:

Online cinsel terapi, cinsel performans veya ereksiyon kaygısı ve vajinismus gibi durumlarla ilgili tedavi ve destek sağlar.

Cinsel Eğitim:

Eğitim şart, hele de cinsellik gibi ülkemizde tabulaştırılmış bir konuda! Online cinsel terapi, danışanlara cinsel sağlık, hastalıklardan korunma, güvenli cinsel birliktelikler dahil olmak üzere pek çok konuda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Yukarıda bahsi geçen maddelerden en az birinin sende veya partnerinde mevcut olduğunu düşünüyorsan, bir cinsel terapi uzmanı ile görüşmen; cinsel sağlığının yanı sıra cinsel hayatını da her yönden olumlu etkileyecektir. Online cinsel terapiye, bu gibi durumlarda başvurulabilir.

Kimler İçin Uygun Değildir?

Uzmanlar, bazı durumlarda online ya da geleneksel cinsel terapinin doğru bir tedavi yöntemi olmayacağı görüşünü paylaşıyor. Örneğin travma geçmişi olan veya travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaşayan bireylere online/geleneksel cinsel terapi tek başına tavsiye edilmiyor.

Bu da bu bireylerin online ya da geleneksel cinsel terapi alacaklarsa bile paralelde mutlaka farklı tedavilere de başvurmaları gerektiği anlamına geliyor. Özellikle travma sonrası stres bozukluğu ile mücadele eden bireyler için cinsel terapinin online veya geleneksel olanının travmaları tetikleyici bir etkisi olabileceği söyleniyor.

Cinsel Terapi Uzmanı Kimdir?

Cinsel terapi uzmanları genellikle aşağıdaki meslek gruplarından birine veya birkaçına sahip olabilir:

Psikologlar:

Psikologlar, psikoloji alanında lisans ya da yüksek lisans eğitimini tamamlayarak cinsel terapi uzmanı olabilirler.

Psikiyatristler:

Psikiyatristler, tıp fakültesi mezunudur. Cinsel problemlerle ilgili psikoterapi veya ilaç tedavisi seçenekleri sunabilirler.

Cinsel Terapistler:

Cinsel terapistler, cinsel terapi alanında özel olarak sertifikasyon sürecini tamamlayarak uzmanlaşan kişilerdir.

Aile ve Evlilik Terapistleri:

Çiftlerin ilişkileri ve cinsel sorunları üzerine uzmanlaşarak online cinsel terapi sunan bir diğer grup ise aile ve evlilik terapistleridir.

Seçeceğin terapist kim olursa olsun iyi bir cinsel terapi uzmanı, empati yeteneği, güven veren yapısı, gizliliğe verdiği önem ve etik standartlara uygun çalışma biçimi ile öne çıkar.

Kullanılan Yöntemler

Cinsel terapi, çeşitli yöntemleri kullanarak bireylerin cinsel sorunlarını ele almaya ve çözmeye çalışır. İşte yaygın olarak kullanılan bazı cinsel terapi yöntemleri:

Eğitim ve Bilgilendirme:

Cinsel sağlık ve tepkileri fizyoloji gibi konularda doğru bilgilendirme sağlıklı cinsel davranışlara giden yolda önemli bir adımdır.

Duygusal Odaklanma Terapisi (DOT):

Bu yöntem, partnerler arasındaki duygusal bağı ve bunun sayesinde cinsel deneyimi iyileştirmeye çalışır.

Mastürbasyon Teknikleri:

Bu teknikte bireylere, haz ve rahatlama için mastürbasyon teknikleri öğretilir.

Nefes ve Gevşeme Teknikleri:

Nefes alma ve gevşeme teknikleri ile stres azaltılmaya çalışılır ve bu sayede cinsel deneyim esnasındaki farkındalık ve bedensel rahatlama arttırılmaya çalışılır.

İmajinasyon ve Rol Oynama:

Hayal gücü ve rol oynama teknikleri bireyin korkuları ve duygusal duvarlarını aşmasına yardımcı olarak bireye yeni deneyimler keşfetmesi için yardımcı olur.

Cinsel terapi yöntemleri, terapistin deneyimine, bireyin ihtiyaçlarına ve terapi sürecinin özelliklerine bağlı olarak değişebilir.

Süreç Nasıl İşler?

Bunca bilgiden sonra işe nereden başlayacağını şaşırdıysan online cinsel terapi için yapman gerekenleri senin için listeledik.

Öncelikle, yukarıda bahsettiğimiz uzmanlar arasından araştırma yaparak güvenilir ve lisanslı bir cinsel terapi uzmanı seçerek işe başlamalısın. Sana uygun terapisti bulmak için araştırmanda Terappin gibi çevrimiçi terapi platformlardan ve terapist derneklerinden faydalanabilirsin.

Deneyimi, referansları, uzmanlık alanı ve danışmanın online terapi hizmeti sunması gibi durumları göz önünde bulundurarak kendine uygun bir cinsel terapi uzmanı seçtikten sonraki aşama ise, terapistin iletişim bilgilerini bularak onunla iletişime geçmek olacak. Terapist ile iletişime geçerek randevu alarak terapist ile birlikte ilk görüşme için tarih ve saat belirleyebilirsiniz.

Sonrasında ise terapist ile anlaşarak seanslara başlayabilirsin. İlk görüşmeler önemlidir. Çünkü deneme sürüşleri gibi terapistin beklentilerini karşılayıp karşılamadığına karar vermene olanak sağlar. Bu esnada süreç hakkında da bilgi alma şansın da olur.

Online cinsel terapinin avantajlarından biri bahsettiğimiz gibi gizlilikti. Ancak tedbiri elden bırakmamak gerek. Terapiye başlamadan önce güvenlik ve gizlilik için gerekli önlemleri aldığına emin olmanı öneririz.

Bir diğer konu ise ödemeler. Terapist ile seans ücreti ve ödeme yöntemlerini belirlemek senin için maliyet açısından daha akıllıca olacaktır.

Ne Kadar Sürer?

Online cinsel terapide süre konusu iki başlık üzerinden detaylandırılmalıdır. Burada değerlendirilmesi gereken başlıklar terapinin süresi ve seansın süresidir.

Bunlardan birincisi genel anlamıyla terapi sürecinin süresidir ki buna verilecek net bir cevap yoktur; çünkü terapinin başlangıcı olduğu gibi sonu da tamamen bireyin kendisine bağlıdır. İkinci başlık ise seansa dairdir. İster yüz yüze olsun ister online, ister cinsel olsun ister farklı bir alan, terapi seanslarının ortalama süresi 40 dakika ile 1 saat arasında değişkenlik gösterir.

Nispeten daha kolay çözümleri olan problemlere sahip bir bireyin terapi süreci, fazlasıyla çıkmazda hisseden bir bireyin terapi sürecinden kuvvetle muhtemel daha kısa sürebilir. Burada bireyin yanı sıra, terapistin yaklaşımı da kilit bir rol oynar. Günün sonunda bir süreç olarak terapinin ne kadar süreceği, uzman-danışan arasındaki ilerleyişe bağlıdır.

Fiyatları Ne Kadardır?

Online cinsel terapi fiyatları konusunda maalesef net bir tablo çizmek mümkün değildir. Bunun sebebi, her terapistin farklı bir fiyatlandırma sistemi uyguluyor olmasıdır. Bu yüzden terapist seçim sürecinde terapinin maddi boyutları da göz ardı edilmemeli ve fiyatlandırmalar da önceden kesinlikle konuşulmalıdır.

Kaynaklar

Best Online Sex Therapy Programs, Verywell Mind, 2023.
Online Sex Therapy, Online Therapy, 2023.
Sex Therapy: What You Should Know, Healthline, 2018.
What does a sex therapist do?, NHS, 2019.
What Is Sex Therapy?, Verywell Mind, 2022.

Paylaş
Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin Youtube Kanalı

Bültenimize abone ol, mental sağlığın ve kişisel gelişimin için haftanın içerik önerilerinden ilham al. ✨

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler

Terappin'de İlk Seansın BASLA15 koduyla %15 İndirimli

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi Yolculuğuna Başla