Online Cinsel Terapi Nasıl Alınır? | Cinsel Terapi Uzmanı Kimdir?

Yazan: Terappin | 19 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı. 28 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

Online Cinsel Terapi Nasıl Alınır? | Cinsel Terapi Uzmanı Kimdir?

Cinsellik konusunda bireysel ya da çift olarak problemler mi yaşıyorsunuz? Yalnız değilsiniz! Söz konusu cinsellik olduğunda, gerek bireyler gerek çiftler çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Cinselliğin tabu olarak görülmesi, bireyler bir yana; çiftleri de bu konuda konuşmaktan, bu konuya dair bir şeyler danışmaktan alıkoyuyor. Oysa ki cinsellikle ilgili yaşanan herhangi bir problem, cinsel terapi yöntemiyle kolayca çözülebilir. Söz konusu cinsel terapi olduğunda, bir de gizlilik hususu devreye giriyor. Diğer terapi çeşitlerinin aksine, bireyler ve çiftler; cinsel terapi mevzubahis olduğunda ekstra kabuğuna çekiliyor. Gel gelelim cinsel terapiye ilişkin bu çekincelerin de bir başka çözümü mevcut: Online Cinsel Terapi

Bu yazımızda, online cinsel terapi hakkında sıkça sorulan soruları cevaplayacağız. Bu sayede cinsel terapi almayı düşünen; ancak bu terapiyi yüz yüze gerçekleştirmekten çekinen bireylere ve çiftlere online cinsel terapinin işleyişine dair tüm detayları aktarmış olacağız. Yazımızda aşağıdaki sorulara yer veriyor, bu soruları yanıtlıyor olacağız:

Online Cinsel Terapi Nedir?

Online Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Online Cinsel Terapiye Hangi Durumlarda Başvurulabilir

Online Cinsel Terapi Kim veya Kimler İçin Uygundur?

Online Cinsel Terapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Online Cinsel Terapi İçin Cinsel Terapist Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Online Cinsel Terapi Ne Kadar Sürer?

Online Cinsel Terapi Fiyatları Ne Kadardır?

İlk Online Cinsel Terapi Seansından Ne Beklemeliyim?

Online Cinsel Terapi Seansı Sonrası Ne Yapmalıyım?

 

Online Cinsel Terapi Nedir?

Online cinsel terapi, geleneksel cinsel terapinin dijital ortama taşınmış halidir. Geleneksel cinsel terapi, yüz yüze gerçekleşirken online cinsel terapi; tamamen dijital bir ortamda gerçekleşir. Böylece cinsel terapi uzmanı ve danışanı (söz konusu bir çift ise danışanları) yüz yüze gelmeden, kendi konfor alanlarından çıkmadan sanal ortamda bir araya gelip terapi seansını gerçekleştirir. Bu yönüyle online cinsel terapi; daha hızlı, daha kolay ve bireyin mahremiyet kaygılarına yönelik daha net bir çözümdür.

 

Online Cinsel Terapi Nasıl Yapılır? 

Online cinsel terapinin randevu oluşturma ve seans gerçekleştirme süreci şu şekilde ilerler: Cinsel terapi uzmanı ve danışanı (tekrar edelim, söz konusu bir çift ise bu durumda danışanları) belirli bir gün ve saatte anlaşır, bu anlaşmanın ardından uygun bir dijital mecra belirler ve vakti geldiğinde bu mecrada terapiye başlar. Terapinin sanal ortamda gerçekleşmesi, terapinin ne niteliğinden ne de niceliğinden hiçbir şey götürmez. Online cinsel terapi de geleneksel cinsel terapi kadar sürer, geleneksel cinsel terapide uygulanan yöntemlerle ilerler.

 

Online Cinsel Terapiye Hangi Durumlarda Başvurulabilir? 

Online cinsel terapiye, ve genel anlamda cinsel terapiye, çeşitli sebeplerden ötürü başvurulabilir. Mevcutta cinsel sağlığınızı etkileyecek herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız yoksa, bu; cinsel terapi ile çözülebilecek psikolojik sebeplere işarettir. Bu sebeplerin başlıcaları, şu şekildedir:

 • Cinsel uyumsuzluk
 • Mahremiyet problemleri
 • Arzu problemleri
 • Uyarılma problemleri
 • Performansa duyulan güvensizlik
 • Orgazm olmakta zorlanma
 • Zorlayıcı (kompulsif) cinsel davranışlar
 • Cinsel yönelime dair duyulan endişeler

 

Yukarıda bahsi geçen maddelerden en az birinin sizde veya partnerinizde mevcut olduğunu düşünüyorsanız, bir cinsel terapi uzmanı ile görüşmeniz; cinsel sağlığınızın yanı sıra cinsel hayatınızı da her yönden olumlu etkileyecektir. Online cinsel terapiye, bu gibi durumlarda başvurulabilir.

 

Online Cinsel Terapi Ne Kadar Etkilidir? 

Geleneksel cinsel terapinin bireylerin ve çiftlerin cinsel hayatlarını pozitif etkilediği ve hatta düzene soktuğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Her ne kadar geleneksel ve online cinsel terapi arasında uygulama açısından tek fark birinin sanal ortamda gerçekleşmesi olarak bilinse de online cinsel terapinin etkinliğine dair bilimsel çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Elbette ki bu online terapinin daha ez etkili veya tamamen etkisiz olduğunu anlamına gelmemektedir. Pandemi itibariyle birçok işi online halleder hale geldik. Daha da önemlisi, bir şeyleri online’da gerçekleştirmeye alıştık. Hayatımızın büyük bir bölümünün dijitale taşınabilir hale gelmesiyle, online cinsel terapi vb. pek çok konuda günden güne daha çok bilimsel veriye rastlayacağımıza inanıyoruz. Cinsel Tıp Derneği tarafından yayınlanan The Journal of Sexual Medicine (Cinsel Tıp Dergisi) isimli hakemli derginin 2020 Nisan baskısında yer alan bir görüş bildirisi, bu inancımızın haklı olduğunu kanıtlar nitelikte. Bildiri, online cinsel terapinin cinsel sağlığı iyileştirici bir yönü olduğunu; online cinsel terapi sayesinde cinsel hayatta olumlu gelişmeler elde edilebileceğini söylüyor. Cinsel Tıp Dergisi’nin yanı sıra, European Society of Sexual Medicine (Avrupa Cinsel Tıp Derneği)in de 2020 Nisan ayında yayınladığı bir bildiride, Cinsel Tıp Dergisi ile benzer görüşleri paylaştığı görülüyor. Dernek, sanal ortamda yapılan müdahalelerin (online cinsel terapi gibi) toplumda cinsel sağlığın iyileştirilmesinde rol oynayabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtiyor.

 

Online Cinsel Terapi Kim veya Kimler İçin Uygundur? 

Daha önceki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi, online cinsel terapi bireysel olarak da çift halinde de alınabilir. Bunun başlıca nedeni, cinsel terapinin kendisinin hem bireylere hem de çiftlere yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bir terapi çeşidi olmasıdır. Cinsel hayatınızı etkileyen herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız yoksa, ister bireysel ister çift olarak bir cinsel terapist ile görüşmeyi düşünebilir, cinsel hayatınızın psikolojik boyutunu tek başınıza ya da partnerinizle beraber keşfe çıkabilirsiniz.

Önemli Not: Kimi bireyler için online cinsel terapiye başlama kararı almak kadar, bu terapi sürecini tek başına mı, yoksa partneriyle birlikte mi geçirmesi gerektiği kararını almak da zordur. Terapistiniz, gerçekleştireceğiniz seansın yalnızca sizinle mi, yoksa partnerinizle birlikte mi ilerlemesi gerektiği noktasında size kuşkusuz ki yardımcı olacaktır. Bu açıdan bir ikilem yaşıyorsanız, terapistinize mutlaka danışmanızı öneriyoruz; çünkü böylesi bir ikilemin terapi sürecinizi baltalamasına hiç ama hiç gerek olmadığını biliyoruz!

 

 

Online Cinsel Terapi Kimler İçin Uygun Değildir? 

Uzmanlar, bazı durumlarda online ya da geleneksel cinsel terapinin doğru bir tedavi yöntemi olmayacağı görüşünü paylaşıyor. Örneğin travma geçmişi olan veya travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaşayan bireylere online/geleneksel cinsel terapi tek başına tavsiye edilmiyor. Bu da bu bireylerin online/geleneksel cinsel terapi alacaklarsa bile paralelde mutlaka farklı tedavilere de başvurmaları gerektiği anlamına geliyor. Özellikle travma sonrası stres bozukluğu ile mücadele eden bireyler için cinsel terapinin online veya geleneksel olanının travmaları tetikleyici bir etkisi olabileceği söyleniyor. Uzmanlara göre bu bireylerin önceliği, tetikleyicileri serbest bırakmak olmalı. Tetikleyicilerin resim kursuna gitmek, yoga veya meditasyon yapmak gibi gündelik aktivitelerle günden güne serbest bırakılabileceği biliniyor. Cinsel terapinin tetikleyici etki yaratmaması için, tetikleyicileri önden etkisiz hale getirmek şart denebilir.

 

Online Cinsel Terapi İçin Cinsel Terapist Seçimi Nasıl Yapılmalı? 

Online cinsel terapi de diğer tüm terapilerde olduğu gibi mutlaka işin ehli profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir terapidir. Cinsel terapi almaya karar veren bireyler, sıradan bir terapistten ziyade; cinsel terapi üzerine yoğunlaşmış, kendini bu alanın uzmanı olarak tanımlayan cinsel terapistlerle görüşmeli ve bu terapistler içerisinden kendisine en yakın gördüğü terapist ile yola çıkmalıdır. Online cinsel terapi ise, hem uzman hem de danışan tarafların terapinin sanal ortamda ilerlemesine yönelik anlaşma sağlamasıyla gerçekleşir. Bu nedenle online cinsel terapi almak isteyenlerin, terapistin uzmanlık alanının yanı sıra online danışan kabul edip etmemesi hususuna da ayrıca dikkat etmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki danışanların tercih hakkı olduğu gibi terapistlerin de tercih hakkı vardır. Bu da kimi terapistlerin prensip gereği online çalışmayı kabul etmemesini haklı çıkarır. Kendinize yakın hissettiğiniz terapist, alanında uzmanlığıyla sizi tatmin etse dahi online çalışmayı kabul etmediği takdirde; online cinsel terapi görmek isteyen sizin için bu uzmanlığın hiçbir anlamı kalmaz. Uzmanlık ve sanal ortama yaklaşım noktaları bu sebeple kilit noktalardır.

 

Online Cinsel Terapi Ne Kadar Sürer? 

Online cinsel terapide süre konusu iki başlık üzerinden detaylandırılmalıdır. Bunlardan birincisi genel anlamıyla terapi sürecinin süresidir ki buna verilecek net bir cevap yoktur; çünkü terapinin başlangıcı olduğu gibi sonu da tamamen bireyin kendisine bağlıdır. Nispeten daha kolay çözümleri olan problemlere sahip bir bireyin terapi süreci, fazlasıyla çıkmazda hisseden bir bireyin terapi sürecinden kuvvetle muhtemel daha kısa sürebilir. Burada bireyin yanı sıra, terapistin yaklaşımı da kilit bir rol oynar. Günün sonunda bir süreç olarak terapinin ne kadar süreceği, uzman-danışan arasındaki ilerleyişe bağlıdır. İkinci başlık, seansa dairdir. İster yüz yüze olsun ister online, ister cinsel olsun ister farklı bir alan… terapi seanslarının ortalama süresi 40 dakika ile 1 saat arasında değişkenlik gösterir. Aslına bakılırsa burada da yine bir uzman-danışan ilişkisine bağlılık gözlemlenebilir; zira resmiyette 50 dakika sürmesi beklenen bir seans, uzman ve danışanın arasındaki diyaloğa bağlı olarak, uzmanın inisiyatifi sonucu 1 saate ve hatta daha uzun bir süreye sarkabilir.

 

Online Cinsel Terapi Fiyatları Ne Kadardır? 

Online cinsel terapi fiyatları konusunda maalesef net bir tablo çizmek mümkün değildir. Bunun sebebi, her terapistin farklı bir fiyatlandırma sistemi uyguluyor olmasıdır. Bu yüzden terapist seçim sürecinde terapinin maddi boyutları da göz ardı edilmemeli ve fiyatlandırmalar da önceden kesinlikle konuşulmalıdır. Az önce bahsettiğimiz gibi terapi, tek seferlik bir sohbet değildir; devamlılık ve hatta süreklilik gerektirebilir. Bu da düzenli olarak belirli bir miktar paranın terapiye ayrılması anlamına gelir. Terapistiniz ile belli şartlarda anlaşma sağlarken bu şartlardan birinin seans başı ücreti olmasına da dikkat etmenizde fayda vardır.

 

İlk Online Cinsel Terapi Seansından Ne Beklemeliyim?

Size her anlamda en uygun profesyoneli buldunuz, anlaşmaya vardınız ve ilk online cinsel terapi seansınız geldi çattı. İlk seanslar her terapide biraz gergin ve hatta ürkütücü hissettirebilir. Bunun nedeni bilinmezlikle birlikte kendini (her ne kadar karşınızdaki kişinin bu işte profesyonel olduğunu bilseniz de) bir yabancıya ilk kez tamamen açacak olmaktan kaynaklanır, üstelik cinsellik gibi ülkemizde tabu kabul edilen bir konuda! Bu telkinimiz size ne denli yardımcı olur bilemeyiz; fakat ne ürkmeye ne de gerilmeye hiç gerek yok. Kelimeler ağzınızdan döküldükçe; kendinizi ifade etmekte, konuyu iyice açıp genişletmekte ve detaylara dikkat etmekte git gide daha az zorlanacağınızdan şüpheniz olmasın. Üstelik karşınızdaki profesyonelin orada bulunmasının bir nedeninin de takıldığınız, tıkandığınız noktalarda elinizi tutmak olduğunu unutmamalısınız.

Online cinsel terapinin ilk seansı kısa bir tanışma ve konsültasyon gibi de geçebilir, tam anlamıyla bir seans gibi de. Bu da yine terapistinizin yaklaşımına göre değişkenlik gösterebilecek bir şeydir. Her iki senaryoda da üzerine düşülmesi gereken belli başlı noktalar mevcuttur:

 1. Şeffaflık: Terapistinize karşı dürüst ve tamamen şeffaf olmalısınız. Olanı olduğu gibi anlatmak yerine eksik ya da çarpıtarak anlatmak size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi terapinin rotasını baltalayarak iyileşme sürecinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Terapistinize güvenin ve kendi gerçekliğinizi ona teslim edin.
 2. Beklentinizi Detaylandırın: Online cinsel terapi almak demek, cinsel hayatınızda yaşadığınız problemlerin yanı sıra bu problemlerin çözümüne yönelik bir beklenti içinde olduğunuzu da gösterir. Beklentilerinizi detaylandırmanız, yardım almak istediğiniz konulardan terapistinize özellikle bahsetmeniz; terapi süreciniz için fazlasıyla yararlı olacaktır.
 3. Terapistinizin Sorularından Çekinmeyin: Konuşan, anlatan, soru soran taraf her zaman siz olmayacaksınız elbette. Terapistinizin de sizinle konuşmasına, size sorular yöneltmesine izin verin. Terapistinizin problemlerinize ve beklentilerinize dair soracağı sorular oldukça elzemdir. Bazen kendimizi çok iyi ifade ettiğimizi düşündüğümüz anlar, bir başkası için pek de anlamlandırılamayan anlara denk düşebilir. Özellikle bu gibi anlarda karşı tarafın soracağı sorular, bulanıklıkları netliğe kavuşturur. Terapist soruları bu açıdan da büyük önem taşır.
 4. Terapiye Dair Gerçek Dışı Söylentilere Kulaklarınızı Kapatın: Söz konusu online cinsel terapi olduğunda, yani işin içerisine cinsellik girdiğinde, bireyin kendisi de bu terapiyi alacağını öğrenen çevresi de cinsel terapilerin işleyişi hakkında gerçek dışı söylemlerde bulunabilir, betimlemeler yapabilir. Belki size şaşırtıcı gelebilir; ama çoğu kimse, özellikle çiftlerin birlikte katıldığı cinsel terapi seanslarında, cinsel aktivitelere de yer verildiğini düşünmektedir. Böyle bir şey söz konusu dahi değildir. Online cinsel terapiler; sorunları masaya yatırmak, onları konuşarak normalleştirmek ve aşmaya çalışarak iyileşme evresine geçişi sağlayabilmek amacıyla gerçekleştirilir. Bu ve benzeri hayal ürünü tahminlerle zihninizi meşgul etmemenizi öneririz.

 

Online Cinsel Terapi Seansı Sonrası Ne Yapmalıyım? 

Hep seans öncesi ve esnasını konuşuyoruz; ancak seans sonrası da bir o kadar konuşmaya değer. Tüm terapi seansları yorucudur; çünkü kişi yaşadığı ve belki de o güne dek hiç sesli dile getirmediği pek çok problemi tabiri caizse hem kendisine hem de karşısındakine haykırır. Bunu yaparken kendi benliğinin derinliklerine inmek, karanlıkta bırakmayı tercih ettiği çoğu noktayı aydınlatmak zorunda kaldığından iyiden iyiye bitap düşer. Online cinsel terapi seansı sonrasında ilk olarak seansı gerçekleştirdiğiniz aracı cihazdan uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin, online cinsel terapiyi bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiyseniz; bilgisayarı kapatıp ondan uzakta sakin bir köşeye geçin. Derin nefesler alın ve mümkünse bunu temiz havada yapın. Bunun için illa dışarı çıkmanıza gerek yok, bir pencere kenarında temiz hava solumak yeter de artar bile. Biraz dinginleştikten sonra ne zihninizi ne de bedeninizi yormayacak keyifli aktivitelere vakit ayırarak terapinin ağırlığından tamamen arınabilirsiniz. Resim çizmek, müzik dinlemek, dans etmek… aktivitenin ne olacağı size kalmış. Yeter ki aktiviteler sizi zorlayacak türden aktiviteler olmasın. Terapinin hemen sonrasında gelişen o yoğun etkiden tamamen kopabildiğinize ikna olduğunuz an itibariyle, seansı tekrar düşünmeye başlayabilirsiniz. Seansın sürecine, kendi söylemlerinize, terapistinizin değindiği noktalara ve sorduğu sorulara odaklanabilir; bunları şöyle bir gözden geçirip gelecek seanslarda sizi neyin beklediğini ya da o seanslardan sizin ne bekleyeceğinizi ölçüp biçebilirsiniz. Aklınıza takılan noktaları, sormak istediğiniz soruları belirleyebilir; bunları not alabilirsiniz. Not aldığınız defterin seanslara özel bir defter olmasına dikkat ederek, not tutmayı seansların bir parçası haline getirebilirsiniz.

Terapinin hemen ardından terapiye dair bir şeylerle haşır neşir olmak doğru değildir; ancak bu, bir sonraki seansa dek geçmiş seansınıza dair kılınızı bile kıpırdatmamanız gerektiği manasını tabii ki taşımaz. Denge kavramının da bu sürecin bir parçası olduğunu kendinize ara ara hatırlatmanız sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi açısından önem taşır. Bu dengeyi kurmak ise tabii ki sizin elinizde. Seanslar arasında geçirdiğiniz vakti önerdiğimiz adımları takip ederek kurguladığınızda, denge konusunda nadir problemler yaşayacağınıza inanıyoruz!

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.