Fobi Nedir? | Fobi Çeşitleri Nelerdir? | Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Yazan: Terappin | 09 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı. 16 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

*Fobi nedir? 

*Sosyal fobi nedir? 

*Özgül fobi nedir? 

*Fobi tedavisi için hangi terapi yöntemlerine ihtiyaç vardır? 

*Maruz bırakma terapisi 

*Bilişsel davranışçı terapi 

*Farkındalık alıştırması 

 

Fobi Nedir? 

Abartılı ve mantık dışı korku olarak özetlenebilir.  

Genelde belirli bir tetikleyicisi olan korku olarak da kabul edilebilir. Ancak, Amerikan Psikoloji Derneği’nin kabul ettiği 3 çeşit fobi bulunmaktadır: 

Özgül fobi: Bu, belirli bir uyarıcısı olan aşırı korku hissini taşır.  

Sosyal fobi ya da sosyal anksiyete: Sosyal bir durumdan kaynaklı aşırı utanma ya da düşük düşme korkusudur. 

Agorafobi: Yaşandığı takdirde kişinin kaçmayı başaramadığı bir paniğe kapılması durumunda oluşan fobi çeşididir. Örneğin, asansör kullanamama ya a evden çıkamama gibi durumlar. 

Bireylerin fobi sahibi olması yaygın olmayan bir durum değildir. Araştırmalar, dünya nüfusunun belirli bir kısmının yetişkinlik döneminde herhangi bir fobi yaşamasının son derece yaygın olduğunu göstermektedir.  

Fobi çeşitlerinden sosyal ve özgül fobiyi detaylarıyla biraz daha inceleyelim. Aşağıdaki başlıklarda bu detayları bulabilirsiniz. 

 

  Sosyal Fobi Nedir? 

Sosyal fobi aynı zamanda sosyal anksiyete bozukluğu olarak da bilinmektedir. Bu fobi çeşidinde, hissedilen aşırı korkunun kaynağı sosyal durumlar olarak gözlemlenir. Bu fobiye sahip olan kişilerin, insanlarla konuşmada, yeni insanlarla tanışmada ve sosyal toplanmalara katılmada zorluk çektikleri görülür.  

Korkularının mantıksız ve gereksiz olduğunu anlayabilirler fakat bu korkunun üstesinden gelecek kadar güçlü olmazlar.  

Sosyal anksiyete ya da sosyal fobi, utangaçlıktan farklıdır. Utangaçlık genelde kısa sürelidir ve kişinin hayatını olumsuz etkilemez. Sosyal fobi sürekli devam eder ve kişiyi zayıf düşürür. Sosyal fobisi olan bireylerin aşağıdakileri yapma yetisi olumsuz etkilenebilir: 

Çalışma 

Okula gitme 

Aile dışındaki kişilerle yakın ilişki kurma 

Araştırmalar, ergenlik döneminden itibaren bireylerin sosyal anksiyete bozukluğu ya da sosyal fobi edinmesinin olağan olduğunu öne sürmektedir. Tedavisi mümkündür, edilmediği takdirde kişinin günlük hayatını olumsuz derecede etkileyip farklı psikolojik rahatsızlıklara da yol açabilir.  

 

  Özgül Fobi Nedir? 

Özgül fobi nedir? Özgül fobi ya da yalın/basit fobi bir düşünce, obje ya da duruma karşı duyulan sebepsiz korkudur. Özellikle bu uyarıcılar genelde ya çok az ya da hiç tehlike arz etmezler. Korku duyulan nesneye ya da duruma maruz kalınınca vücut anksiyete belirtileri gösterebilir ya da birey bu durum ya da nesneden kaçınmaya çalışır.  

Bu korku, kişinin günlük yaşam işlevini engelleyecek duruma kadar gelebilir.  

Özgül fobisi olan yetişkinler genelde korkularının sebepsiz ve aşırı olduğunun farkında olabilirler fakat bu korkularını aşamazlar.  

Bazı özgül fobi örnekleri aşağıdaki gibidir:  

Hayvan fobileri: Köpek, yılan, böcek ya da fare gibi hayvanlardan aşırı korkma. 

Durumsal fobiler: Özellikle belirli durumlardan aşırı derecede korkma durumudur. Örneğin, uçağa binmek, araba sürmek, köprülerden geçmek, asansöre binmek, evden çıkmak gibi. 

Doğal afet ve çevre fobileri: Fırtına, yükseklik, deprem korkuları bu fobi çeşidine girer. 

Tıbbi fobiler: Kan görmek, kan aldırmak, iğne korkusu bu fobilere örnektir.  

Diğer fobiler: Palyaço gibi kostümlü karakterlerden korkmak, yüksek bir yerden aşağı düşme korkusu diğer fobilere örnektir.  

 

  Fobi Tedavisi için Hangi Terapi Yöntemlerine İhtiyaç Vardır? 

En etkili fobi tedavisi yöntemi psikoterapidir. Psikoterapi, eğitimini almış bir uzmanla korku duyulan nesne ya da duruma karşı olan tutumumuzu değiştirme üzerine çalışmayı içerir.  

Fobi tedavisi hakkında en iyi haber, psikoterapiyle kolayca tedavi edilebiliyor olmasıdır. Farklı psikoterapi yaklaşımlarıyla farklı amaçlar hedeflenir ancak ana hedef her zaman fobiyi yenmektir.  

Bu farklı psikoterapi yaklaşımları şunlardır: 

Maruz bırakma terapisi 

Bilişsel davranışçı terapi 

Farkındalık alıştırması 

Bu yaklaşımları biraz daha detaylıca inceleyelim... 

 

  Maruz Bırakma Terapisi 

Maruz bırakma terapisi, bir çeşit davranışçı terapidir. Bu terapi yaklaşımında terapist öncelikle stres altındayken rahatlamanız için size rahatlama tekniklerini öğreterek başlar.  

Bu terapi yönteminin bir diğer yaklaşımı ise sistemik hassasiyet azaltmadır. Bu süreç, korkunuzu tetikleyen şeye karşı en azdan en çok korku şeklinde yavaş yavaş maruziyetinizi arttırmaktır.  

Stres altında davranış ve korkunuzu kontrol edebileceğiniz duruma geldiğinizde, terapistinizle birlikte fobilerinizi korku derecesine göre hiyerarşik bir sıraya koyabilirsiniz. Bu sırayla da fobinizi uyaran durum ya da nesneyle yavaş yavaş yüzleşerek korkuyla baş etmeyi öğrenebilirsiniz.  

Maruz bırakma terapisi, sizi fobinizle yakınlaştırır. Genellikle önce hayal gücüyle başlanır. Daha sonra farklı betimlemelerle devam edilir. Örneğin, çizgi filmler, çizimler ya da fotoğraflar gibi.  

Bu psikoterapi yaklaşımındaki amaç adım adım sizin bu özel durum ya da nesneye olan korkunuzun hassasiyetini azaltmaktır.  

 

  Bilişsel Davranışçı Terapi 

Bilişsel davranışçı terapi de maruz bırakma terapisindeki adım adım hassasiyeti azaltma yöntemini içermektedir. Ancak bilişsel davranışçı terapi aynı zamanda korkuyu tetikleyen düşünce, inanışlarla da ilgilenmektedir.  

Çoğunlukla, fobisi olan kişiler gerçeklikle alakası olmayan ve fobi etrafında şekillenen fikirler benimserler.  

Örneğin, bir fobiniz varken olayları en kötü şekilde düşünme yatkınlığınız olabilir. Bu da anksiyetenizi tetikler.  

Bilişsel davranışçı terapi, bilişsel çarpıtmalarınızı belirlemenize yardımcı olur. Bu bilişsel çarpıtmalar genelde doğru olmayan yararsız düşünce topluluklarıdır. Bunlar belirlendikten sonra, bu düşünceleri daha doğrularıyla yerlerini değiştirebilirsiniz.  

Çok yoğun bir fobi nöbeti yaşarken, bilişsel davranışçı terapi şunlara yardımcı olur: 

Fobi nöbeti yaşadığınızı kendinize hatırlatmak 

Nöbetin yakında biteceğini hatırlamak 

Düşüncelerinizin fobinizi arttırdığını fark etmek 

Doğru olmayan düşüncelerinizin daha gerçekçi olanlarla değiştirilmesi 

 

  Farkındalık Alıştırması 

Farkındalık teknikleri, hissettiğiniz stresin seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bu teknik, fobinin sebep olacağı anksiyete atağını durduramayabilir ancak farkındalık alıştırması korkunun ciddiyetini azaltmaya yardım eder. 

Farkındalık tekniklerini öğrenmek için bir terapistle çalışmak mantıklı bir seçenek olabilir. Ayrıca, tekken bu alıştırmaların pratiğini yapmak fobiyle yüz yüzeyken kullanmanızı kolaylaştırabilir.  

İşte yardımcı olabilecek birkaç farkındalık teknikleri örnekleri aşağıdaki gibidir: 

  • Meditasyon 
  • Nefes alma teknikleri 
  • İlerlemeli kas gevşetmesi 

Küçük bir araştırmaya göre, farkındalık teknikleri ve bilişsel davranışçı terapinin birlikte alınmasının sosyal fobi tedavisinde uzun süreli iyi sonuçlar alındığı belirlenmiştir.  

Ayrıca, bir diğer araştırma da farkındalık tekniklerinin maruz bırakma tekniğiyle birlikte verilebileceğiniz önermiştir. Bu şekilde hasta fobiyle karşılaşıldığı durumda yaşadığı anksiyete atağıyla da başa çıkmayı öğrenebilir.  

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.