İnsan kendini nasıl geliştirir? Kendini Geliştirmek İçin 10 İpucu  

Yazan: Terappin | 26 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı. 19 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

“İnsan kendini nasıl geliştirir?” son yılların üzerine en çok tartışılan, Youtube içerikleri hazırlanan, kitaplar basılan konularından birisi.

Hepimiz travmalarımızı konuşuyoruz. O kadar çok anlatmak istediğimiz şey var ki!

Bizi biricik yapan yaşadığımız zorlu deneyimler mi?  Yoksa o zorlu deneyimlere verdiğimiz tepkiler mi?

Nedir bu “en iyi olma” hali? Olduğumuz kişi en güncel versiyonumuz mu? İnsan kendini nasıl inşa eder?

Kişisel gelişimle ilgili merak ettiklerinizi biraz daha konuşalım istiyoruz.

 İnsan Kendini Nasıl Geliştirir?

Hayatımızın her evresinde kendimizi çıkmazda hissettiğimiz zamanlar olmuştur. Bu çaresizlik, sanki bir tek bizim başımıza geliyormuş hissine de kapılmış olabiliriz. Sonrası yoğun ve içinden çıkılmaz bir karamsarlık hali.

Böyle zamanlarda, arkadaşlarımızla içilen bir fincan kahveye, birkaç kişisel gelişim kitabına hatta yalnızlığımıza ve gözyaşlarımıza sığınıyoruz.

Hatta şu satırları bile “acaba hayatıma dokunacak tek bir cümle daha bulabilir miyim?” merakıyla okuyor olabiliriz.

Bütünü biraz parçalara bölerek işe başlayalım. Bir insan kendini nasıl geliştirir, sorusundaki “gelişim” ile neyi kast ediyoruz?

“Gelişmek” pozitif çağrışımları olan bir kelimedir. Bu yüzden motive edicidir ve harekete geçirir. Fakat unutmamalıyız ki kendimizi geliştirmek çok kişisel bir yolculuktur ve ayrıntılar kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle, tek bir çizgi üzerinde ilerlemez. Hatta kişinin işe koyulmaya ve konfor alanını terk etmeye hazır olması gerekir. Bu yüzden herkesin gelişim yolculuğu kendine özgüdür. Önce kendimizi en iyi şekilde tanımaya başlayarak yola çıkmalıyız.

 İnsanın Kendini Geliştirmesi Ne Demek?

Değişim rahatsız edicidir. Bütün düzeninizi ve alışkanlıklarınızı dönüştürmeniz gerekebilir. İnsan kolay alışamadığı gibi kolayca da bırakamıyor. Bu yüzden, ilerlemek ve iyileştirmek, bildiklerimizin ötesine geçmeyi gerektirir. Bu süreçte attığımız her adım, kendimizin en iyi halinin bir parçasıdır.

Kabul ediyoruz ki davranış değişikliği uzun bir süreçtir ama her zaman endişelendiğimiz kadar yorucu değildir.

Atomik Alışkanlıklar adlı konuşmasında James Clear, her gün sadece %1 gelişmenin gücünden bahsediyor. İster, daha dikkatli olmak için gününüzde beş dakika ayırmak gibi bir dizi küçük alışkanlık değişikliği olsun isterse de korkuların üstesinden gelmek gibi daha kapsamlı bir süreç, her gün attığınız küçük adımlar büyük değişimlerin habercisi olacaktır.

Ancak, kendinizi iyileştirmek, kim olduğunuzun özünü değiştirmek anlamına gelmez. Örneğin, içe dönük biriyseniz, dışa dönük olmayı hedeflememelisiniz.

Peki, insan kendini nasıl geliştirir?

Hedefinizi belirlemek önemlidir ama sizi sonuca götürecek şey sistemlerdir. Bu nedenle bizi geliştirecek sistemlere odaklanmalıyız.

Bunun yanı sıra, kimliğimizi ve ne istediğimizi de iyi analiz etmemiz gerekir. Örneğin, zayıflamak istiyorsak öncelikle zayıf insanların nasıl olduklarına bakmamız gerekir. Sağlıklı beslenen ve düzenli spor yapan insanlar zayıftır. O halde, zayıflama hedefimize ulaşmak için değiştirmemiz gereken ya da kazanmamız gereken alışkanlığın ne olduğuna odaklanmış oluruz.

 Bir İnsan Kendini Nasıl Tanır?

Kim olduğumuzu bilmeden tepkilerimizi kontrol etmekte, duygularımıza hâkim olmakta ve kişisel farkındalığımızı arttırmakta zorlanabiliriz. Bu yüzden, insan kendini nasıl geliştirir, sorusunun cevabını bulabilmek için öncelikle kim olduğumuzu çok iyi bilmemiz gerekir.

Birkaç adımda kim olduğunuza daha yakından bakmak ister misiniz?

 1. Temel özelliklerimizin neler olduğunu bilmeliyiz

Hangi karakter özellikleri sizi tanımlar ya da çevrenizdekiler sizi tanımlamak için hangi sıfatları seçer biliyor musunuz?

Hemen bir kâğıt kalem alıp minik bir liste hazırlayabilirsiniz.

 1. Hangi değerlere sahip olduğumuzun farkında olmalıyız

Sahip olduğumuz temel değerlerin, mutluluk, dürüstlük, alçakgönüllülük, işbirliği, özgürlük, sevgi, saygı, sorumluluk, hayattaki seçimlerimiz üzerinde büyük etkileri vardır. Hangi değerleriniz size yol gösteriyor?

 1. Bedenimizi tanımalıyız

Vücudumuz, aslında bize çok şey anlatıyor. Kendimizi her alanda rahat ve her kıyafetin içinde özgür hissetmek için bedenimizi çok iyi tanımalıyız. Onun verdiği sinyalleri doğru bir şekilde takip ettiğimizde kendimiz için daha gerçekçi hedefler belirleyebiliriz.

 1. Güçlü ve Zayıf Özelliklerimizin kaydını tutalım

Hayatımızın temalarının neler olduğunu bulmak işlerimizi oldukça kolaylaştırabilir. Bir işte gösterdiğiniz sabır en güçlü özelliğiniz olabilir. Bu özelliğinizi geliştirmek için neler mümkün? Ya da herhangi bir olumsuzlukta hemen pes ediyorsanız, motivasyonunuzu artırmak için neler mümkün? Böylece sizi ileriye taşıyan özelliklerinizi geliştirmenin, gerileten özellikleri ise iyileştirmenin yollarını bulabilirsiniz.

 1. Kendimize zaman ayıralım

Belki de bu en önemli madde. Hayat delicesine bir hızla akıp gidiyor. İş, aile, okul, arkadaşlar, sevgili, çocuk derken kendimize 10 dakikayı bile çok görebiliyoruz. Kendimizle sosyalleşmeden, içimize dönmeden insan kendini nasıl geliştirir ki!

Her gün sadece 10 dakika, kalbinizle ve ruhunuzla bağlantı kurabilmek için harika bir fırsat olabilir!

 Ben Şimdi Nerden ve Nasıl Başlayacağım?

10 Adımda Gelişmenin İpuçları

İnsan kendini nasıl geliştirir sorusunun etrafında dönüp durduk, anlamaya çalıştık. Şimdi çemberin, çekirdeğe en yakın halkısındayız.

İşte size harika adımlar attıracak 10 ipucu!

Kademeli Hız

Hiçbir zaman sihirli bir değnek, tek bir anda tüm hayatımızı değiştirmeyecek. Kişisel gelişimden en etkili sonucu alabilmek için kademeli ve kontrollü yaklaşımlara odaklanmamız gerekir.

Böyle yaklaşımlar her seferinde tek bir özelliğe odaklanmanızı sağlar. Kademeli kişisel gelişim, bütünü parçalara ayırmanıza ve adım adım ilerlemenize yardımcı olur. Örneğin, sosyalleşmekle ilgili bir sıkıntınızı gidermek istiyorsanız, bununla ilgili ufak bir planlama yapmalısınız. Size iyi gelen bir hobi edinebilirsiniz, bir kursa başlayabilirsiniz. Bu sayede sizinle ortak zevkleri olan ve yanında rahat hissettiğiniz insanlarla arkadaş olabilirsiniz.

 Hedef Odaklı

Aklınızda bir hedef yoksa kişisel gelişim arayışına girmenin pek bir anlamı yoktur. Varmak istediğimiz bu hedef gerçekçi de olmalıdır.

Bir amacınız olduğunda ona ulaşmak için yollar ararsınız. “Neler mümkün?” sorusunu sorduğunuzda yapabileceklerinizin sınırının neler olduğunu da görmüş olursunuz. Örneğin, insan kendini nasıl geliştirir, sorusunun cevabını bulmak hedefiniz. Ona cevaplar ararken okuduğunuz satırlarda belki birçok başka cevap da buldunuz. Bu ne kadar motive edici, dinamik bir duygu değil mi?

Sorumluluk Duygusuna Sahip Olmak

Burada kast edilen şey sadece başkalarına karşı bir sorumluluk hissetmek değil, aynı zamanda kendinize karşı da sorumluluklarınızın olduğunu bilmektir. Örneğin, spora başlayamaya karar verdiniz. Hayatın hızlı temposu içinde bazen ertelemeler ya da iptaller olabilir ama siz bu durumu sürekli hale getiriyorsanız kendinize karşı olan sorumluluğunuzu yerine getirmiyorsunuz demektir.

Olduğunuz kişiye şunları söyleyin:

Büyük bir amacın küçük bir parçasını tamamlamak için kararlıyım. Yapacağım bu iş, hayatıma farkındalık ve kontrol katıyor. O halde ne bekliyorum?

 Engeller İçin Plan Yapmak

Her zaman engellerle karşılaşabiliriz. Doğru yolda kalabilmek için karşılaşılması muhtemel engelleri belirlemeyi ve bunlarla başa çıkabilecek bir plan yapmalıyız.

 Başarıyı Ödüllendirmek

İnsan kendini nasıl geliştirir diye düşündüğümüzde olumsuz ya da eksik bir yanı toparlamamız gerekiyormuş hissine kapılabiliriz. Aslında onun kadar  zaman zaman ondan daha önemli olan şey başarılarımızı ve güçlü yanlarımızı ödüllendirmektir. Bunun nasıl olacağı tamamen size kalmış. Nasıl bir ödül sizi mutlu eder? Bir bluz, övülmek, ufak bir seyahat, güzel bir akşam yemeği ya da bir konser mi? Hadi! Hemen hazırlayın o ödülü.

 Güvenilir Sistemlerle Çalışmak

Mucize tedaviler vaat eden "guruları" takip etmek cazip gelse de, size fayda sağlayacak olanlar iyi kontrol edilen, araştırma denemeleriyle desteklenen yaklaşımlardır. Alanında uzman ve çalışma deneyimlerine güvendiğiniz bir terapist ile ilerlemek, etkili ve kesin sonuçlara götürür. Örneğin, olumsuz davranışlarınızı anlamak ve bunları iyileştirmek için sosyal medyada ya da Youtube’da kişisel gelişim hesaplarını takip edebilirsiniz. Ancak, istediğiniz sonuca ulaşmak için herkes için değil size özel planlanmış bir tedavi yöntemi ile ilerlemeniz gerekir.

Araştırma kanıtlarına dayanarak yapabileceğiniz değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, hemen güvenilir bir terapistle çalışmaya başlayabilirsiniz.

Öneri: Richard Wiseman'ın 59 Saniye kitabını okumak da iyi gelebilir. Hayatınızı bir dakikadan kısa sürede nasıl değiştireceğinize dair ipuçlarıyla araştırmayı uygulamaya dönüştüren güzel bir okuma yolculuğu olacaktır.

 Size Özel Yaklaşımlarla İlerlemek

İnsan kendini nasıl geliştirir diye sorgularken, öncelikle olduğu kişiyi çok iyi tanımalıdır dedik. Bunun altını da birkaç kez çizdik. Hepimiz biriciğiz. Kişisel gelişim yaklaşımları seçimimizi etkileyecek kişilik, kültür, eğitim, maddi gelir gibi çeşitli durumlar vardır. Komşumuz için işe yarayan şey, bizim için çalışmayabilir. Bu nedenle, uygulanan yaklaşımlarından bizim için biricik olması gerekir.

Kişiye özel bireysel tedavi, belirli bir yaklaşımla içgüdüsel bir duyguya veya rahatlık seviyenize iner. Sanatsever biriyseniz, mandalaları boyamak gibi sanat terapisi yaklaşımlarını eğlenceli bulabilirsiniz. Sayılarla uğraşmaktan keyif alıyorsanız, davranışları izlemenizi veya başarıyı somut bir biçimde ölçmenizi sağlayan yaklaşımlardan hoşlanabilirsiniz.

Bunu deneme yanılma yoluyla veya kendi kendini değerlendirerek anlayabilir ve kişisel özelliklerinize uygun kişisel gelişim ile eşleştirmeye çalışabilirsiniz. Tabi, uzman terapistinizin de desteği ile!

 Bireysel Farkındalık

Bir terapist veya koçla çalışmıyorsanız, kişisel gelişiminiz için bir plan yapmak size kalmış olacaktır. Öncelikle neyin yanlış olduğu ve neyi değiştirmeye çalıştığınız konusunda kendi farkındalığınız yoksa bunu yapmak zorlaşabilir.

Genellikle öz farkındalık üç alanda gerçekleşir: fiziksel, bilişsel ve duygusal. Mücadele ettiğiniz alanları tanıyabildiğinizde ve kendinize şefkat gösterebildiğinizde, değişim için daha iyi bir plan yapabileceksiniz. Bu şekilde, en sağlıklı kişisel gelişim planları, oturduğunuz ve kendinizin farkına vardığınız ilk ve en önemli adımı içerir.

Örneğin, hayatınızdaki düzensizlikle mücadele ediyorsanız, bir kişisel gelişim planına başlamadan önce, sahip olduğunuz düşünceleri (örneğin, ben dağınık bir insanım), bunların size nasıl hissettirdiğini (örneğin, ben asla organize olamam) ve bunun fiziksel olarak sizin için nasıl bir etki yarattığını (örneğin, kendimi sürekli yorgun hissediyorum, başlamak için enerjim yok).

Kendinize karşı şefkatli olmak, sizinle hedefleriniz arasında duran sorunları çözmek için bir plan yapmanızı sağlayacaktır.

 Harekete Geçmek için Plan Yapmak

İnsan kendini nasıl geliştirir: olduğu kişiyi tanıyarak, hedefler belirleyerek ve harekete geçerek!

“Kim olduğumu biliyorum, bir amacım var AMA” dediğimiz nokta kaybedebileceğimiz bir nokta olabilir. Bu nedenle, kontrollü bir şekilde harekete geçmelisiniz. Sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsanız bir beslenme koçu ile tanışın ve spor salonuna üye olun. Ruhsal olarak iyileşmek istiyorsanız bir psikoloğa ya da enerji uzmanına danışın. Şu an nasıl harekete gececiğinizi bilmiyorsanız, bir bilene danışmakta fayda var. Zaman kaybetmeden hemen başlayın.

 İyimser Olmak

Söz büyüdür, duygu büyüdür. Ne hissederseniz, ne konuşursanız ona dönüşürsünüz. Eğer çıktığınız bu yolda şüpheleriniz varsa, eğer inancınız tam değilse hiçbir sistem işe yaramayacaktır.

İyi ve güzel olan her şeyi abartıp parlatıp çoğaltmanınız gerekir.

Pozitif psikoloji olarak bilinen psikoloji dalına dayalı yaklaşımlar, kişisel gelişimin bu yönüne odaklanır. İyimserliğe odaklanmak istiyorsanız, bu alandan bir kişisel gelişim yaklaşımı seçmelisiniz.

 

 Kendini Geliştirme İle İlgili Merak Edilenler

 1. Kendini geliştiren kişiye ne denir?

Olgun insan.

Olgunluk bir yaş meselesi değil, bunun yerine çeşitli yaşam durumlarına nasıl tepki verdiğimiz veya nasıl tepki vermeyi seçtiğinizle ilgilidir. Temel olarak, davranışlarından başkalarıyla ilişkilerine kadar, bireyin yaşamının tüm alanlarını etkileyen bir zihinsel gelişim veya bilgelik düzeyidir.

İnsan kendini nasıl geliştirir, sorarak çıktığınız yolculuktan aşağıdaki kazanımlarla ayrılıyorsanız artık olgunlaşıyorsunuz demektir:

 • İnsanları ve olayları anlama ve olduğu gibi kabul etme
 • Yaşamdaki değişiklikleri reddetmeme ve hızlı adapte olabilme
 • Çevremizdeki insanları önemsemek ve herkese eşit bir saygı ve anlayışla yaklaşmak
 • Hayatı planlayabilmek
 • Çözüm odaklı olmak ve doğru kararlar verebilmek

 

 1. Bir üniversite öğrencisi kendini nasıl geliştirir?

Üniversitede kendini geliştirmek, iş hayatında da sosyal hayatta da daha bilinçli ve başarılı olabilmenin en önemli adımıdır.

Kişisel gelişim son derece kapsamlı bir alandır. Bu nedenle bir üniversite öğrencisinin hangi konularda kendini geliştirmek istediğini bilmesi gerekir. Sonra bunları yapabilecek yeterli potansiyeli var mı, varsa ilerlemek için neler mümkün araştırmalıdır. Daha sonrası kendiliğinden akış içinde şekillenecektir. Bu süreçte güvenilen bir akademisyenden, yaşam koçundan ya da rehberlik edecek bir kimseden destek almak süreci daha sağlıklı bir hale getirir.

 

 1. Bir insan kendini nasıl sever?

Belki de hepimizin en çok zorlandığı ve cevaplaması en zor olan sorulardan birisi. Önce bu kavramın ne olduğunu tam olarak anlayarak işe başlayalım.

Kendini sevme, fiziksel, psikolojik ve ruhsal gelişimimizi destekleyen eylemlerden kaynaklanan, kendini takdir etme halidir. Öz esenliğinize ve mutluluğunuza büyük saygı duymak anlamına gelir. Kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak ve başkalarını memnun etmek için kendi iyiliğinizden ödün vermemek anlamına gelir. Hak ettiğinden daha azıyla yetinmemek demektir.

 

 Olduğum Kişiyi Nasıl Sevebilirim?

Her kim olursanız olun, onu olduğu gibi kabul ettiğinizde, şevkat gösterdiğinizde ve önemsediğinizde yaşama motivasyonunuz artar.

Özününüze saygı duyduğunuzda, refahınızı besleyen ve size iyi hizmet eden şeyleri seçme olasılığınız daha yüksektir. Bunlar sağlıklı beslenmek, spor yapmak veya sağlıklı ilişkiler kurmak olabilir.

Peki, ben bunu nasıl başaracağım? Birkaç küçük ama etkili adımla olduğunuz kişiye, olduğunuz gibi sarılabilirsiniz.

 • Farkında olmak

Özünü kabul eden ve seven insanlar, ne düşündüklerini, hissettiklerini ve istediklerini bilme eğilimindedirler.

 • İstek yerine ihtiyaca göre hareket etmek

İhtiyacınız olan şeye odaklanarak, başınızı belaya sokan, geçmişe takılıp kalmanıza neden olan ve öz sevginizi azaltan otomatik davranış kalıplarından uzaklaşırsınız.

 • İyi kişisel bakım uygulamak

Temel ihtiyaçlarınızı daha iyi karşıladığınızda bedeninizi ve ruhunuzu daha çok seversiniz. Bunu yapabilen insanlar, sağlıklı beslenme, egzersiz, uygun uyku, samimiyet ve sağlıklı sosyal etkileşimler gibi sağlıklı faaliyetlerle günlük olarak duygularını ve düşüncelerini ve hatta bedenlerini beslerler.

 • Sağlıklı alışkanlıklara yer açmak

Bunu ne yediğinize, nasıl egzersiz yaptığınıza ve ne yaparak zaman harcadığınıza yansıtarak olduğunuz kişiye gerçekten değer vermeye başlayın. Bir şeyleri "yapmak" için ya da "yapmak zorunda olduğunuz" için değil, sizi önemsediğiniz için yapın.

 

 Terappin’den Son Söz

İnsan kendini nasıl geliştirir, konusunun çok kapsamlı, uzun ama öğretici bir yol olduğundan bahsetmeye çalıştık.

Buna ek olarak, geliştirdiğiniz planlar her zaman yol boyunca yeniden düzenlemeye izin vermelidir. Geçmişteki başarıları ve hataları düşünerek, neyin iyi gittiğini ve neyin yanlış gittiğini, gelecekte işleri nasıl farklı şekilde yapabileceğinizi ve gelişmek için hala yeriniz olduğunu değerlendirebilmelisiniz.

Son olarak, ne kadar küçük olursa olsun veya ne kadar uzun sürerse sürsün, olumlu yöndeki herhangi bir hareketin ilerleme olduğunu unutmayın. Hızlı bir tedavi denemektense, yukarıdaki niteliklere sahip ve biraz daha fazla zaman alan bir kişisel gelişim planını takip etmek daha iyidir. Harcadığınız zaman ve emek sonunda ödüllendirilecektir.

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.