Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?

Yazan: Terappin | 07 Temmuz 2022 tarihinde yayınlandı. 19 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

Hastalığın ilk başlarında danışanlar bu durumu partneri ile paylaşmaktan çekinebilirler. Oysaki tıpkı diğer hastalıklar gibi hepimizin deneyimleyebileceği normal bir durumdur. 

Tedavisi zorlayıcı olabilir çünkü cinsel iğrenme ile birlikte disparoni ve vajinismus gibi hastalıklar da görülebilir. Bunun yanı sıra istismar, tecavüz, birliktelik anında veya sonrasında oluşan bir travma ile de görüldüğü saptanmıştır. Bu nedenle tanı ve tedavi süreçleri uzman bir psikolog tarafından yapılmalıdır.

Online terapi hizmeti sunan Terappin psikologları kendi alanlarında yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış ve uzmanlaşmış kimselerdir. Tanı ve tedavi süreçlerinde danışanların maddi ve manevi bütün çıkarlarını gözeterek ve onlara en iyi hizmeti sunmaya çalışarak hizmet sağlarlar. 

 

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedenleri 

Özellikle tecavüz, ensest ve taciz gibi cinsel travma öyküsü olan kadınlarda yaygın olan bu durum, anksiyete ve panik atak gibi bozukluklara bağlı da gelişebilir. 

Cinsellikle ilgili tabular, yanlış düşünce kalıpları ve ön yargılarda bu hastalığı tetiklemektedir. Bunun yanı sıra, evlilik ve duygulanım sorunları, ilişki yaşamada güçlük ve kişilik bozuklukları da hastalığın görülmesine ve şiddetinin artmasına neden olur. 

Belirtileri

Seksten tiksinme muhtemel bir birliktelik karşısında endişe, korku ve uzaklaşma şeklinde kendini gösterir. Meni ve vajinal salgıdan korkulabilir bunun sonucunda panik atak artabilir. Bu durum gözlendiğinde ise vücut sıvılarıyla onları doğrudan temasa sokabilecek herhangi bir durumdan kaçınırlar. 

Bu kaçısın sürekli ve yineleyici olması şiddetli depresyon ve anksiyetenin de habercisidir. 

Türleri

İki tür vardır: Ömür boyu ve edinilmiş

  1. Ömür Boyu: Bir kişinin hangi ilişkide olursa olsun veya hangi kişiyle temas halinde olursa olsun seksten kaçındığı zamandır.
  2. Edinilmiş: Bu, belirli bir ilişkiye tepki olarak cinsel tiksinti bozukluğu yaşayan bir kişiye atıfta bulunabilir. Ancak bu kişi bu özel ilişkinin dışında olduğunda normal bir şekilde işlev görebilir.

 

 

Size Özel Bireysel Terapi

Uzman doktorlar bu hastalığın tedavisinin anksiyete bozukluğuna çok benzediğini bu yüzden genellikle tedavisinde kaygı azaltma yöntemlerinin kullanıldığını belirtmektedir. 

Sistematik Duyarsızlaştırma: 

Terapist ile birlikte artan kaygı seviyelerine neden olan fiziksel etkinliklerin bir listesini oluşturulur. Hasta daha sonra terapisti ile denetimli gevşeme egzersizleri yaparken kaygıya neden olan uyaranlara maruz kalır. Hasta ve terapist, kişi artık belirli bir uyaran tarafından yoğun kaygı hissetmeyene kadar seanslar boyunca birlikte çalışır. Ardından, listeden bir sonrakine geçerler. Hasta, terapistle birlikte tüm uyaranlar listesinden geçtikten sonra, eşiyle birlikte her bir uyaran üzerinden aynı teknik başlatılır.

 

Bütünleştirici Tedavi: 

Doktorlardan, psikologlardan, seks terapistlerinden ve hatta belki bir fizyoterapistten gelen tedavileri birleştirir. Bu tür tedavinin en ideali olduğunu belirtilmektedir.

Tıbbi Tedavi: 

İlaç tedavisini kapsar. Seksten kaçınma bozukluğu olan kişiler için reçete edilecek ilaçların çoğu, diğer anksiyete bozuklukları olanlara da yaygın olarak reçete edilecektir.

Psikolojik Tedavi: 

Bu, bir seks terapisti ile çalışmayı içerir. Kurul onaylı bir terapist aradığınızdan emin olmanız önemlidir.

Hizmetlerimiz

Terappin online terapi merkezi sağlıklı ve mutlu bir seks hayatına erişebilmeniz için alanında uzman psikologlar ile size en iyi hizmeti sunmak için çalışmaktadır. 

Tiksinti bozukluğu ile deneyimleyebileceğiniz diğer hastalıkların tedavisini de sunmaktayız.

 Disparoni Nedir?

 Vajinismus Nedir?  

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

  • Bu hastalığa sahip olduğumu nasıl anlarım? 

Eğer partnerizle ufacık yakınlaşmalarda dahi bir itilme hissediyorsanız. Meni ya da vajinal ıslanma halinde mideniz bulanıyorsa ve bunun oluşmasından kaçınıyorsanız bir uzmana danışmalısınız. 

  • Yaşadığım durum normal mi? 

Evet, son derece normal. Günümüzde birçok insan bu durumu deneyimliyor. Önemli olan nedenlerinin ve sizin üzerinizdeki etkilerinin ne olduğunu iyi saptamak. Daha sonra sizin istek ve ihtiyaçlarınıza uygun bir uzman yardımı bulmak ve size özel bireysel terapi yöntemleri ile çözüme odaklanmaktır.

Terappin online terapi merkezi ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda. 

  • Nasıl geçer? 

Nasıl ve ne zaman geçeceği her danışan için farklılık gösterebilir çünkü hastalık her danışan için farklı şekillerde ve farklı şiddetlerde görüşmektedir. Bu nedenle uzmanlarımızın tespitleri ve danışanın tedaviye düzenli bir şekilde devam etmesi son derece önemlidir. 

  • Seksten korkan kadın ne yapmalı? 

Seks ile ilgili benimsenen inanışlar, düşünce kalıpları, ön yargılar iyi saptanmalı. Sonra bu konu ile ilgili olumsuz deneyimlerin olup olmadığı ve bu deneyimlerin kadını nasıl etkilediği incelenmeli. Hastanın geçmişi hastalığın tedavisi için son derece önemlidir. 

  • Fiziksel birliktelikten utanıyorum, ne yapmalıyım? 

Seks, insanların sağlıklı bir duygu durumu ve hormanel dengeye sahip olması için ihtiyaç duyduğu en temel gereksinimlerden biridir. Bu nedenle öncelikle sizi bu utanmaya iten nedenler üzerinde durulmalı ve iyileştirilmeye çalışılmalıdır. 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.