Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Online Paranoid Kişilik Bozukluğu Psikoloğu

Yazan: Terappin | 23 Mayıs 2022 tarihinde yayınlandı. 28 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Online Paranoid Kişilik Bozukluğu Psikoloğu

*Paranoid kişilik bozukluğu nedir?

*Online psikolog hizmeti ile paranoid kişilik bozukluğu tedavisi

*Size özel bireysel terapi

*Paranoid kişilik bozukluğu tedavisinin faydaları

 

 Nedir?

Paranoid kişilik bozukluğu eksantrik kişilik bozuklukları ya da Küme A olarak adlandırılan bozukluklardan biridir. Bu bozukluğa sahip olan hastalar genelde tuhaf ya da acayip görünür, davranırlar. Paranoid kişilik bozukluğunun en yaygın ve önemli karakteristik özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Paranoya
 • Sürekli ve merhametsiz bir güvensizlik duygusu
 • Şüphelenmek için geçerli hiçbir sebep olmamasına rağmen sürekli diğer kişilerden şüphelenmek.

Paranoid kişilik bozukluğu genelde erken çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde görülmeye başlar. Ayrıca yapılan araştırmalar, paranoid kişilik bozukluğunun kadınlardan daha çok erkeklerde yaygın olduğunu kanıtlamaktadır. Genel nüfusun %2.3 ve %4.4 aralığının bu kişilik bozukluğı çeşidinden etkilendiği görülmektedir.

Paranoid kişilik bozukluğunun asıl nedeni tam olarak bilinmemektedir. Araştırmalar, biyolojik ve psikolojik faktörlerden dolayı paranoid kişilik bozukluğunun oluşabileceğini gösterir. Aşağıdakilerin aile bireylerinde görülmesi durumunda bu kişilik bozukluğunun olması durumu da gözlemlenmiştir:

 • Yakın akrabalardan birine şizofreni tanısı konulmuş olması,
 • Yine yakın bir akrabaya delüzyonel bozukluk tanısı konulması.

Yukarıdaki psikolojik rahatsızlıkların paranoid kişilik bozuklukla ilişiği olabileceği tahmin edilmektedir. Örneğin, genetik olarak aileden geçmesi gibi.

Ayrıca, çocuk yaşta tecrübe edilen fiziksel ve psikolojik deneyimler (travma gibi) bu bozukluğun gelişmesine yol açabilmektedir.

 

Online Psikolog Hizmeti ile Paranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi 

Paranoid kişilik bozukluğuna sahip olan hastalar genelde kendi kendilerine tedaviye başvurmazlar. Bunun nedeni, kendilerinde yolunda gitmeyen bir şey olduğuna inanmamalarıdır. Ayrıca, paranoid kişilik bozukluğunun sebep olduğu güvensizlik hissi, tedavi esnasında hem hastanın yakınları hem de terapist için büyük rol oynar. Özellikle psikoterapi güven üzerine kurulu bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle, bazen paranoid kişilik bozukluğu hastaları terapistlerini dinlemeyi bırakıp hatta terapistlerini sorgulayabilirler. 

Bu kişilik bozukluğuna sahip olan hasta tedavi olmayı kabul ettiği takdirde psikoterapi tedavi seçeneklerinden biridir. Bu psikoterapi genel olarak olaylarla başa çıkma yöntemi üzerine odaklanır. Başa edilmesi öğrenilen durumlar genelde güven sorunları, özgüven, iletişim yetileridir. 

Bu bozukluğun tedavi sürecinde genelde ilaç tedavisi kullanılmaz. Ancak hasta kişilik bozukluğunun yanında anksiyete ya da depresyon gibi bir diğer rahatsızlıkla mücadele ediyorsa anti-depresanlar ya da yatıştırıcılar reçete edilebilir. 

Paranoid kişilik bozukluğu tedavisi için online psikolog hizmetinden faydalanmak mümkündür. Alacağınız online hizmet, bir online psikoterapi hizmeti olup hastaneden alacağınız terapiyle aynı etkide olacaktır. 

 

Size Özel Bireysel Terapi

Online terapi uygulaması ile alacağınız psikoterapi hizmeti tamamen size özel ve bireysel olacaktır. Paranoid kişilik bozukluğunun belirtileri her hastada farklı şiddette ve farklı şekilde görülebilir. Sizler için paranoid kişilik bozukluğunun belirtilerini listeledik!

 • Diğer kişilerin onları sömürdüğü ya da kandırdığı inancıyla diğer kişilerin bağlılığı, güvenirliği ya da sadakatinden şüphe duymak.
 • İnsanlara güvenmek ya da kişisel hayat hakkında konuşmakta isteksiz olmak. Bunun sebebi, diğerlerinin bu bilgileri daha sonra onlara karşı kullanmaları endişesidir.
 • Affetmemek ve kin tutmak.
 • Çok fazla hassas olmak ve yapılan eleştirileri zayıflık olarak algılarlar.
 • Diğer kişilerin normal görünümlerinden ya da masumane ifadelerden gizli anlamlar çıkarmak.
 • Karakterlerine karşı diğer kişilerin fark etmediği saldırıları fark etmek ve bunlara öfkeyle tepki göstermek. Bu nedenle çok hızlı misillemeye geçmek.
 • Hiçbir neden olmaksızın sürekli bir şüpheyle yaklaşmak. Örneğin, eşlerinin ya da sevgililerinin sadakatsiz olduğunu düşünmek.
 • Genelde ilişkilerde soğuk ve mesafeli olmak. Hatta aldatılma endişesiyle kıskanarak ilişkideki kontrolü ele almaya çalışmak.
 • Çatışmalarda kendi sorumluluklarını görememek. Genelde her zaman haklı olduklarına inanırlar.
 • Rahatlamakta güçlük çekmek.
 • İnatçı ve tartışmacı olmak.
 • Genelde özellikle diğer kültürlerden olan kişilere karşı olumsuz genel anlamlar çıkarmak.

 

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisinin Faydaları 

Paranoid kişilik bozukluğunun tedavisi mümkündür. Ancak bu bozukluk kronik ve kişinin hayatında sürekli olmaya devam edecek bir rahatsızlıktır. Bu bozukluk için yapılan psikoterapinin amacı kişinin bazı tutumlarına karşı daha farkında olması ve bazı duygularıyla daha iyi başa çıkmaya sağlanmasıdır.

Sonuç olarak, paranoid kişilik bozuklukları hastalarının tedavi süreci ve sonrasındaki durumları değişkenlik gösterir. Ancak tedavinin belirli etkili faydaları gözlemlenmektedir.

Kimi hastalar hayatlarına gayet başarılı devam edebilirler, bu faydalar aşağıdaki gibi olabilir:

 • Evlenebilirler ve evliliklerini sürdürebilirler,
 • Düzenli bir işte çalışabilirler,
 • Normal bir hayat sürebilirler,
 • Aile ve yakınlarının hayatları da kolaylaşabilir, iletişimlerini güçlendirebilirler.

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.