Travma Nedir | Travma Sonrası Terapi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Travma Nedir | Travma Sonrası Terapi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
21.06.2022 tarihinde oluşturdu.

Travma Nedir? Travmatik olaylar son derece yaygındır ve birçoğumuz hayatımız boyunca en az bir kez bu olaylardan birini deneyimlemişizdir. Travmalarımızla mücadele ederken aile ve arkadaş desteği yararlı olsa da bu konuda profesyonel bir yardım almak daha etkili bir sonuca götürür. Travma Nedir? Travma genellikle üzücü, stresli ya da beklenmedik bir olaydan sonra yaşanan uzun süreli bazen kalıcı duygusal tepkidir. Travmatik Ne Demek? Yaşadığımız bir olay sonrasında korku, çaresizlik, dehşet gibi yoğun olumsuz duygular hissetmişsek ya da bir tehditle karşı karşıya kalmışsak travmatik bir olay deneyimliyoruz demektir. Travmatik olaylar deneyimler kişilerin güvenlik ve benlik duygusuna zarar gelir. Duygusal ilişkileri düzenlemekte güçlük yaşarlar.

Travma Nedir | Travma Sonrası Terapi Süreci Nasıl Olmalıdır?

 

Travma nedir? 

Travmanın etkileri nelerdir ve travmalarla nasıl başa çıkarız? 

Online travma terapisinin faydaları nelerdir? 

Travma çeşitleri nelerdir? 

 

Travma tedavisine dair merak ettiğiniz her şey Terappin Blog’da!  

 

Travma Nedir? 

Travmatik olaylar son derece yaygındır ve birçoğumuz hayatımız boyunca en az bir kez bu olaylardan birini deneyimlemişizdir.  

Travmalarımızla mücadele ederken aile ve arkadaş desteği yararlı olsa da bu konuda profesyonel bir yardım almak daha etkili bir sonuca götürür.  

Travmaya dair detayları birlikte inceleyelim.  

Travma Nedir?  

Travma genellikle üzücü, stresli ya da beklenmedik bir olaydan sonra yaşanan uzun süreli bazen kalıcı duygusal tepkidir.  

Travmatik Ne Demek? 

Yaşadığımız bir olay sonrasında korku, çaresizlik, dehşet gibi yoğun olumsuz duygular hissetmişsek ya da bir tehditle karşı karşıya kalmışsak travmatik bir olay deneyimliyoruz demektir. 

Travmatik olaylar deneyimler kişilerin güvenlik ve benlik duygusuna zarar gelir. Duygusal ilişkileri düzenlemekte güçlük yaşarlar.  

 

Travma Çeşitleri Nelerdir?  

Travmalar 3 ana başlık altında toplansa da aşağıda belirtildiği gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır: 

Künt travma 

Psikolojik travma 

Blast yaralanma 

Multipl travma 

Post travmatik stres bozukluğu 

Yüksek basınç, yırtılma ve kavite oluşumu 

Travmalar Kaça Ayrılır? 

Akut Travma: Tek bir stresli ya da tehlikeli olaydan kaynaklanan travma türüdür. 

Kronik Travma: Yoğun stresli olaylara tekrar tekrar ve uzun süreli maruz kalmaktan kaynaklanır.  

Karmaşık Travma: Birden fazla travmatik olaya maruz kalınması halidir.  

 

Psikolojik Travmalar Belirtileri Nelerdir?  

Travma nedir, diye sorulduğunda hemen hemen hepimizin zihninde savaş, ayrılık, ölüm, kaza/yaralanma, cinsel istismar gibi büyük olaylar canlanmaktadır. Oysaki arkadaşlar arasında yapılan bir şaka ya da deneyimlediğimiz ufacık bir olumsuzluk bile öngöremediğimiz bir travma yaratabilir.  

Travma sonrası geliştirilen tepkiler:  

Fiziksel Tepkiler 

Travmatik olaylardan sonra gösterdiğimiz fiziksel tepkiler sempatik ve parasempatik sinir sistemimize bağlı olarak gelişirler. 

 Sempatik sinir sistemi tehlike algıladığı an devreye girer ve bedenin bu tehlikeli durumlarla mücadele etmesi için gerekli değişiklikleri göstermesine yardım eder.  

Kalp atışlarında ve nefes alıp vermede hızlanma  

Terleme, kaslarda gerginlik ve yorgunluk 

Uykuya dalmada güçlük  

Mide bulantısı, iştahta yaşanan değişiklikler 

Cinsel dürtülerin az ya da çok yoğun olması 

 

Duygusal Tepkiler 

Kişiler travma sonrasında şok, yas, acı, çaresizlik, suçluluk ve öfke gibi duyguları yoğun bir şekilde hissederler. Bu duygusal tepkilerin iki hafta gözlemleniyor olması normaldir ancak daha uzun süreli gözlenmesi psikolojik sorunların habercisidir. 

 

Bilişsel Tepkiler 

Bilişsel tepkiler duygusal tepkilerle paralel şekilde gelişmektedir. Bilişsel tepkiler, şaşkınlık, dalgınlık, kafa karışıklığı, hafıza problemleri ve zamana ve mekana uyumunda sağlamakta zorlanmaktır.  

 

Kişilerarası Tepkiler 

Travmatik olaylar ikili ilişkilerimize oldukça zarar verir. Bunun sonucunda ilişkilerimizde güvensizlik, içe kapanma, reddedilme korkusu, uzaklaşma gibi durumları deneyimleriz.  

Travma Tedavisi  

Travmaların belirtileri uzun dönem ya da kısa dönem hissedilebilir. Travmanın şiddeti de kişiden kişiye farklılık göstermektedir.  

Bu yüzden Terappin online travma terapilerinde size özel bireysel tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. 

Bilişsel Davranışçı Terapi 

Travma sonrası duygu ve düşüncelerimizin hatta dönüşen inanç kalıplarımızın farkında olarak, yüzleşerek dahası onları iyileştirerek ilerlememizi sağlayan bir tedavi yöntemidir.  

Maruz Bırakma Terapisi 

In Vivo terapisi olarak da bilinen bu yöntemde, danışan yaşadığı travmaya maruz bırakılarak travmadan kaynaklı duygusal tetikleyicileri ve korkuyu azaltmayı hedefler.  

Konuşma Terapisi 

Psikodinamik psikoterapi. Bu tedavi yönteminde var olan sorunun nasıl oluştuğu ve bu soruna karşı geliştirilmiş duygusal tepkilerin kişiye nasıl zara verdiği üzerine konuşulur. Bu durumların nasıl düzeltileceği danışanın geçmişi ve tecrübelerinden yola çıkarak ele alınır. Danışanın mizacına ve yaşanan durumun yoğunluğuna göre bir tedavi programı oluşturulur.  

 

Online Travma Terapisinin Faydaları Nelerdir?  

Travma nedir?  

Travma, kişilerin başa çıkma yeteneklerini aşan, yaşamlarını tehdit eden olaylar karşında yoğun olarak hissettiği üzüntü, acı ve çaresizlik duygusu olarak adlandırabilir.  

Eğer yaşanılan travma bireyde intihar eğilimi, zarar verme ya da fiziksel aktivitelerini engelleyecek herhangi bir ruhsal bunalım yaratmıyorsa (bu durumların hepsinde hastanede tedavi tercih edilir) online terapi ile travmatik olayların etkilerinden kurtulmak mümkündür.  

 

Online terapinin faydaları: 

İnternet erişimizin olduğu her yerde online seanslarınızı gerçekleştirebilirsiniz.  

Bu sizin için zamandan ve enerjiden kazanç sağlamak demektir. Uzun saatler seans sırasınızı beklemek zorunda kalmaz ya da trafikte zaman kaybetmezsiniz. 

Türkiye’nin hatta dünyanın her yerinden uzman psikologlarla iletişime geçebilirsiniz. 

Bulunduğunuz bölgede psikolog hizmetlerinden yararlanma şansınız olmayabilir. Ya da size uygun olduğunu düşündüğünüz ve çalışmalarınızı takip ettiğiniz psikolog başka bir şehir de hatta ülkede yaşıyor olabilir. Online terapi ile bütün mesafeleri ortadan kaldırmak mümkün. 

Fiziksel engelleriniz nedeniyle tedavileri ertelemeye son. 

Bazı danışanlarımızı tek başlarına dışarı çıkmalarını engelleyen fiziksel engellere sahip olabilirler. Online terapiler böyle durumlar için çok büyük avantajlar sağlar. Böylece hastalarımız kendilerini yaşadıkları fiziksel ve duygusal yüklerin olumsuz ruh halinden kurtarıp, hayatlarına daha sağlıklı bir şekilde devam edebilirler. 

 

Travmalarla Nasıl Baş Ederiz?  

Şimdiye kadar travma nedir, sorusunu birkaç farklı şekilde cevaplamış olduk. Özellikle küçükken geçirilen travmalar, ilerleyen yaşlarımızda büyük sorunlara neden olabiliyor.  

Uzman bir psikologdan yardım almanın yanı sıra travmalarla mücadele etmek için neler yapabiliriz birlikte inceleyelim.  

Egzersiz  

Yaşanılan travmalar vücudun  “savaş ya da kaç” tepkisini harekete geçirmektedir. Egzersiz yapmak bu etkinin hafiflemesine yardımcı olacaktır.  

Özellikle haftanın 3 günü 30 dakika aerobik yapmak travmanın etkilerini oldukça aza indirgeyebilir. 

Mindfulness 

Farkındalık temelli tedaviler, travma tedavilerinde sıkça önerilir. Nefes egzersizleri ve farkındalığımızın artışı yaşanılan travma anına takılı kalmaktan bizi alıkoyar ve içinde bulunduğumuz anda sağlıklı bir şekilde bulunmamamız sağlar.  

Dengeli Bir Yaşam Tarzı 

Çoğu zaman ihmal ettiğimiz ya da etmek zorunda kaldığımız “denge” birçok sorunun çözümüdür aslında.  

İyi beslenmenin, iyi bir uykunun ve sosyalleşmenin zihnin işleyişi konusundaki olumlu etkileri göz ardı edilemez.  

Travma sonrası stres bozuklukları yaşayan kişilerin aşağıdaki önerileri uygulamaya özen göstermesi son derece önemlidir.  

7-9 saat uyumak 

Sağlıklı beslenmek 

Alkol ve sigaradan uzak durmak 

Seyahat etmek ya da eğlenceli aktiviteler yapmak  

Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta kişinin kendine zaman ayırmasıdır. Ertelemeden, ötelemede, bunu çekilen acıların ardından kazanılmış bir ödül gibi görmeden.  

Kendi enerjimizden çalmadan hayata katılarak ve anın içinde kalarak travma terapilerinizi en iyi şekilde destekleyebilirsiniz.