Mindfulness Nedir? | Mindfulness Terapi Nasıl İşe Yarar?

Yazan: Terappin | 14 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı. 16 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

Nedir? 

İçinde bulunduğumuz anın bilinçli bir farkındalığıdır. Bu, deneyimlerimiz hakkında açık olmayı ve yargılamamayı gerektirir. 

Bu noktada farkındalık ve bilinçli farkındalık birbirine karıştırılmamalıdır. 

Farkındalık, olan ya da olmuş bir durum hakkında bilinç sahibi olmayı ifade eder. Yani yaşananları bilmek, algılamak, hissetmek ve idrak etmektir.

Mindfullnes ise bu farkındalığı, yaşadıklarımızı açık, olabildiğinde tarafsız, sevgi ve şefkat dolu bir kalp ile kabul etme algılamaktır. 

Deneyimsel bir süreçtir. Hepimiz ne yapmamız gerektiğini biliriz ama uygulamakta zorlanırız. Bize kavramsal olarak ne yapmamız gerektiğini öğretir daha da önemlisi bunları hayata geçirmemizi sağlayacak becerileri kazandırır. 

 

Mindfulness Terapi Nedir? 

Bilinçli farkındalık terapisi bir gevşeme ve rahatlama hali değildir. 

Online terapisinin amacı, odaklanmamızı ve ilerlememizi engelleyen düşünce, duygu ve eylemlere karşı farkındalığımızı arttırmaktır. 

Terapi doğru ve düzenli şekilde uygulandığında kendimizin olumsuz yönleri ile bağlantı kurabilir, dilimizi geliştirmeyi ve nasıl olumlu yanıtlar verebileceğimizi öğrenebiliriz. 

 

En Sık Karıştırılan Yanları İle Mindfulness Terapi Ne Değildir? 

 1. Bir gevşeme ya da olumlama tekniği değildir

Tekniğin amacı gevşeme, rahatlama ya da stres seviyesini düşürme değildir. Dikkat geliştirmek ve tarafsız, analitik bir gözle bakmayı sağlamak için kullanılan bu tekniğin olumlu sonuçları rahatlama ve bırakmadır.

Bu tekniğin en önemli amaçlarından birisi olanı olduğu gibi görmektir. Bu yüzden her şey kötü iken çok güzelmiş gibi görmek kendimizi kandırmaktır. 

Kabullenmek ve çözüm odaklı yaklaşmak gerekir. 

 1. Hiçbir şey düşünmemek değil, bedensel farkındalığı artırmaktır

Bilinçli farkındalık terapisinin en temel hedefi düşünceleri sakin, tarafsız ve yargısız bir göz ile izlemektir. Bir gün içinde zihnimizden 50-60 bin düşünce geçer, tüm bunları sakinlikle izlemek ve kabullenmek zordur. Bilinçli farkındalık, bu zorluğu aşmanız için yardım eder. 

Bilinçli farkındalık tekniği modern çağda günden güne zayıflayan beden-zihin arasındaki bağı kuvvetlendirmek için kullanılır. Vücudumuzun bizimle kurduğu sessiz iletişimi kuvvetlendirmek üzere temellendirilmiştir. 

 1. Duygularımıza kapılmadan, hayatı sadeleştirmeyi kolaylaştırır

Teknik duygu yoğunluklularına kapılmadan yaşananları yönetebilmemizi sağlar. Mindfulness becerilerimiz geliştikçe hayatımızda “fazla” olan her şeyden kurtulmayı öğreniriz. Bunlar sadece duygu ve düşünceler değil anılar, anlar, insanlar ve eşyalar da olabilir. 

 1. Şimdiki anda kalmak ve ezbere yaşamayı bırakmaktır 

Bilinçli farkındalık tekniği ile gelecek ve geçmiş arasında gezip şimdi anı kaçıran zihnimiz “şimdi”nin içinde kalmayı ve yaşananlardan keyif almayı öğrenir. 

Hepimizin her gün tekrar ettiği “otomatik pilot” dediğimiz davranışlar vardır. Örneğin, yemek yerken kaşığı ağzımıza götürmeyi düşünmeden kullanmamız ya da araba kullanırken bedenimizin direksiyonda, zihnimizin başka yerlerde olması. Bilinçli farkındalık tekniği ile otomatik pilot becerilerinden çıkarız. Yediğimiz yemekten keyif alırız ve ellerimizin direksiyonda olduğunun farkında oluruz. 

 

Online Mindfulness Terapi Teknikleri

Zihnimiz delicisine bir hızda düşünürken “şimdiki zaman”da kalmak oldukça güçtür. 

Online terapisinde uzman psikologlarımız içinde bulunduğunuz ana odaklanabilmenize yardım eder. 

Bunun için danışanlarımızın zihni yargılamadan düşünceleri kabul etmelerini sağlamaya çalışırlar. Bunun yanı sıra danışanı şimdiki zamana getirmeden önce aklının nereye ve neden gittiğini fark etmesini sağlarlar.

Nefes egzersizi, en çok fayda sağlayan egzersizlerden birisidir. Nefes egzersizleri odaklanmayı ve kontrol edebilmeyi kolaylaştırır. 

Terapistlerimiz danışanları nefes egzersizlerine teşvik ederler. 

Bir elinizi karnınıza diğer elinizi de göğsünüze koyun. Gögüs kemiğinizin 3-4 parmak aşağısına doğru elinizi yerleştirin.

Nefes alırken alttaki eliniz hareket etsin ve üstteki eliniz sabit kalsın.

Rahat bir nefes alın, karnınızı hava ile doldurun ve eliniz itin.

Ciğerlerinizin nefesle dolmasına izin verin ve yavaşça nefes verin.

 

 Mindfulness Nedir? Kişiye Özel Mindfulness Terapisi Nasıl Sağlanır? 

Bilinçli farkındalık, dikkati belirli bir noktada ve objektif bir şekilde toplamayı kolaylaştıran bir tekniktir. 

Terapi Nasıl Uygulanır? 

İşte sıkça uygulanan bilinçli farkındalık meditasyonlarından birisi: 

 • Sandalyeye sırtınızı yaslamadan dik bir şekilde oturun, ayakta da durabilirsiniz.
 • Gözlerinizi sakince kapayın.
 • Odaklanarak nefes alın ve nefesinizin göğsünüzde mi yoksa karnınızda mı toplandığını fark etmeye çalışın.
 • Bu esnada dikkatiniz dağılırsa neden dağıldığını anlamaya çalışın ve yapabildiğiniz kadar pratiğin içinde kalarak nefes alışverişlerinize dikkat edin.
 • Birkaç dakika sonra yaptığınız meditasyonun farkında olarak gözlerinizi açın.

 

Terappin online terapi uygulaması olarak önceliğimiz danışanlarımızın istek ve ihtiyaçlarına yönelik tedavi yöntemleri ile seanslarımıza devam etmektir. 

Danışanlara yapılan ön görüşmelerden sonra onların ihtiyaçlarına göre aşağıdaki terapi yöntemleri uygulanmaktadır:

 

 Diyalektik Davranış Terapisi

Yıkıcı düşünce kalıplarını belirlemek ve değiştirmek için uygulanır. Bu terapi yöntemi uzman bir terapist olmadan uygulanamaz.

Diyalektik davranış terapisinde grup çalışmaları da yapılabilir böylece danışanlar edindikleri deneyimleri uygulama fırsatı bulurlar.

Bu terapinin temel hedefi karşıt düşünceleri bir araya getirmektir. Örneğin, “siyah veya beyaz” demek yerine “siyah ve beyaz” düşüncesini kabullenmeyi sağlar. Kabul ve değişimi dengelemekle alakalıdır. 

 

Kabul ve Kararlılık Terapisi

Bizi rahatsız eden şeylere açık olma ve onlara karşı aktif ve tutarlı bir hareket tarzı geliştirmeyi amaçlar. Kabul ve kararlılık arasındaki köprüyü oluşturan bu tedavi yöntemi, düşüncelerinizin, anılarınızın duyu ve duygularınızın kontrolünün sizde olmasını sağlar. Onları daha net görmenize yardımcı olan bir terapi aracıdır. 

 

 Mindfulness Terapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır? 

Mindfulness nedir?

Düşünce ve duyguların geçici olduğunu öğreten bir uygulamadır. Zihinsel egzersiz teknikleri ile iç ve dış dünyamızda olan olayları tarafsız bir şekilde algılamamızı ve kabullenmemizi kolaylaştırır.

Bilinçli farkındalık tekniği aşağıdaki psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilir:

 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Insomnia

 Depresyon

Klinik çalışmalar depresyon hastaları için duygu kontrolünün son derece zorlayıcı olduğunu kanıtlamıştır. 

Mindfulness terapi tekniğinde, terapistlerimiz seanslar esnasında aşağıdaki durumların nasıl uygulanacağı ile ilgili danışanı bilgilendirir ve birlikte pratik yaparlar. Bir sonraki seansa kadar bu adımların doğru ve düzenli bir şekilde uygulanması gerekir. 

 • Kasların gevşemesi ve nefesin serbest bırakılması
 • Duygu ve düşüncelerin yargılamadan algılanması
 • İstenmeyen duyguların ve düşüncelerin kabulü
 • Şefkatli ve sevgi dolu bir öz destek
 • Bu duygulara yönlendiren öncüllerin ve sonuçlarının detaylı analizi ve arzu edilen yöne doğru duygu ve düşüncelerin değişimi

Anksiyete

Anksiyete hastaları işlevselliklerini düşürecek düzeyde kaygı ve stres yaşarlar. Bilinçli farkındalık terapisi ile stres ve kaygı seviyesini azaltıp danışanın hayat kontrolünü ele alması sağlanır. 

Insomnia

Yeterince iyi uyuyamadığımızda biliş seviyemiz düşer, algılarımız yavaşlar ve kaygımız artar. Mindfulness online terapi ile tüm bunlardan kurtulmak artık çok kolay!

 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.