Anoreksiya Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Anoreksiya Nervoza Terapi ve Tedavi Yöntemleri

Yazan: Terappin
| 04 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı. 04 Nisan 2023 tarihinde güncellendi.
Anoreksiya Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Anoreksiya Nervoza Terapi ve Tedavi Yöntemleri

Zorlayıcı hatta devam etmesi neredeyse imkansız diyetler uygulayan pek çok insan görüyoruz.

Son zamanların en tehlikeli modası olmaya başladı zayıf vucütlu olmak. 

Beslenme alışkanlıklarının günden güne değiştiği ve sağlık değerini kaybettiği şu günlerde

En sık sorulan soru “anoreksiya nedir?” oldu. 

Terappin Blog yeme bozukluğuna dair merak ettiğiniz her şeyi sizler için cevaplıyor!

Anoreksiya Hastalığı Nedir?

Bulimia nervoza, kişinin yiyecek alımını kısıtlamasına neden olan bir yeme bozukluğudur. Tamamen yemekten kaçınmaya çalışabilir, çok küçük porsiyonlar yiyebilir veya belirli yiyecekleri tüketmeyip sadece birkaçını yiyebilirler.

Bu hastaların ortak özelliği zayıf olsalar bile aşırı kilolu olma korkusudur. 

Tipik olarak 15 yaşında veya daha küçük ergenlerde başlar. Bu durum öncelikle kız çocukları ve kadınları etkiler.

Bununla birlikte, diğer yeme bozuklukları gibi, anoreksia da her yaştan, cinsiyetten ve ırk/etnik kökenden insanı etkileyebilir. Dünya çapında, kadınların %4'ünün ve erkeklerin %0.3'ünün bu hastalığı deneyimlediği tahmin edilmektedir.

Profesyonel bir psikolojik destek ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile hastalığın tedavisi mümkündür.

Nedenleri Nelerdir? 

Uzmanlar tarafından tanımlanan kesin bir nedeni yoktur. Gelişiminde rol oynayabilecek belirli mizaç, çevresel ve genetik faktörler vardır.

Yeme bozukluğu olan kişiler mükemmeliyetçi veya başarılı kişiler olabilir. 

Yapılan çalışmalar sonucunda yeme bozukluğu teşhisi konan katılımcıların duygusal problemler, sıkıntı, stres, görünümlerinden mutsuz olma, kendilerinden yüksek beklentiler ve kontrol eksikliği hissetme eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir. 

Bu hastalar benlik saygısı ile mücadele edebilir. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) veya sosyal kaygı gibi yeme bozukluğuna katkıda bulunan başka zihinsel sağlık durumlarına sahip olabilirler.

Çevresel veya kültürel stresörler de gelişiminde rol oynayabilir. Örneğin, spor yapan veya başka bir fiziksel aktivite ile ilgilenen kişiler, ince bir vücuda sahip olmak için daha fazla baskı hissedebilirler. Toplumsal baskı ve “kilolu” damgası, özellikle medyada ince bedenler idealize edildiğinde birinin zayıf bir vücuda sahip olma saplantısı daha da artabilir. 

Araştırmalar, gelişiminin genetikten de etkilendiğini göstermektedir. Ailenizden bir bu durumu deneyimlemişse sizin de olma olasılığınız daha yüksek olabilir.

Anoreksiya Nedir? Belirtileri Nelerdir? 

Anoreksiya nedir, daha iyi anlanmak için onunla ilişkili tüm uyarı işaretlerini ve belirtilerini tanımak önemlidir.

Hastalığın semptomları ve şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermektedir. 

Aşağıdaki semptomların birkaçını ya da tümünü içerebilir:

 • Normalin çok altında zayıf olmak
 • Tıkınırcasına yemek ve hemen kusmak 
 • Kabızlık, şişkinlik ve mide ağrıları
 • Dehidrasyon
 • Bozuk vücut görüntüsü
 • Baş dönmesi ve baygınlık
 • Aşırı yorgunluk 
 • Son derece kısıtlayıcı yeme
 • Yoğun kilo alma korkusu
 • Adet kaybı veya adet döngüsüne başlayamama
 • Vücut yağ ve kas kaybı veya dalgalanması
 • Zayıf dolaşım (sürekli üşüme hissi)
 • Sararmış, kuru veya yumuşak tüylerle kaplı cilt (Lanugo)
 • Diyet hapları veya yardımcıları almak
 • Her zaman kilo veya yiyecek hakkında konuşmak
 • İntihar düşünceleri ve intihar girişimi

Ayrıca bu hastalığa sahip kişiler, başkalarının önünde yemek yemeyi reddetmek, kalori yakmak için aşırı egzersiz yapmak veya vücutlarını bol giysilerle saklamak gibi belirli davranışsal belirtiler gösterebilir. 

Bazı insanlar, yiyecekleri küçük parçalara ayırmak veya bir tabaktaki yiyeceklerin porsiyonlarını yeniden düzenlemek (sahip olduklarından daha fazla yemiş gibi görünmek için) gibi yemek ritüelleri de geliştirirler.

Anoreksiya Tedavisi

Anoreksiya Nedir? 

Bir kişi aynaya baktığında ne kadar zayıf olursa olsun kilosundan memnun değilse ve kilo almamak uğruna yediklerini kusmayı hatta çoğu zaman yemek yememeyi tercih ediyorsa hastalığın eşiğinde demektir. 

Bu hastalığa sahip birinin yardım araması (ve sevdiklerinin müdahale etmesi) son derece zor olsa da, onları bir doktorla konuşmaya teşvik etmek çok önemlidir. Bu, nihai tedavi ve iyileşmenin ilk adımı olabilir.

Tedavi şekilleri aşağıda belirtildiği gibidir: 

Hastanede Tedavi

Yeme bozukluğu olan bir kişi ciddi ve yaşamı tehdit eden bir tehlike içindeyse, derhal hastaneye yatırılması gerekebilir. 

Kalp ritminde bozulma, elektrolit dengesizlikleri, dehidrasyon veya yetersiz beslenme gibi rahatsızlıkla ile ilgili komplikasyonları tedavi etmek için hastaneye yatış gereklidir.

Bazı durumlarda, kişiler, ihtiyaç duydukları besinleri alabilmeleri için burundan sokulan bir tüp (nazogastrik tüp) aracılığıyla beslenirler.

Ayrıca tedavi için klinikler de mevcuttur. Yatarak tedavi programları (kişinin bir süre hastanede kaldığı) ve ayakta tedavi programları (hastaların günübirlik gidebileceği) vardır.

İlaç Tedavisi

Tedavi etmek için özel olarak onaylanmış herhangi bir ilaç yoktur. Bununla birlikte, psikoterapi veya beslenme rehabilitasyonu ile semptomlar düzelmezse, sağlık uzmanları, bununla mücadele eden kişilerde altta yatan depresyon veya anksiyete semptomlarını tedavi etmek için Prozac (fluoksetin), Celexa (sitalopram) veya Zoloft (sertralin) gibi bir antidepresan reçete edebilir.

Psikoterapi

Bilişsel davranışçı terapi, en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Bir terapist, BDT stratejilerini kullanarak, danışanın yiyecek, yemek yeme ve beden imajını çevreleyen uyumsuz düşünce kalıplarını tanımasına yardımcı olabilir. BDT'nin amacı, yeme bozukluğu davranışına geri dönmek yerine yeni ve sağlıklı başa çıkma mekanizmalarını öğrenmektir.

Bu rahatsızlıkla mücadele eden ergen bireyler için aile temelli tedavi önerilebilir. Nitelikli bir terapistin yardımıyla ebeveynlere veya bakıcılara yemek zamanlarında bir çocuğu veya genci nasıl destekleyeceklerini ve onları yemeye teşvik edeceklerini öğretilir. Tedavinin amacı, ailelere ek destek sağlamaktır.

Grup terapisi de oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Grup seansları, kişilerin deneyimlerini paylaşmasına ve başkalarını dinlemesine olanak tanır. Bu kendi farkındalığını ve kendi davranışlarına ilişkin iç görülerini geliştirmesine ve ayrıca güçlü ilişkiler geliştirmesine yardımcı olabilir.

Anoreksiya Nedir? Tedavi Edilmezse Hangi Sorunlarla Yaşanabilir?

Anoreksiya Nedir? 

Genellikle 18-24 yaş aralığında ve çoğunlukla kadınlarda görülen bir zayıflama hastalığıdır. 

Bu kişiler sağlıklı ve düzenli yeme alışkanlıklarını yitirirler. Özgüven eksikliği, küçük yaşlarda başlayan fiziksel görüntü ile ilgili takıntılar ve toplumsal güzellik algısı bu rahatsızlığın tetikleyicisi olabilir. 

Bulimia hastalığı tedavi edilmezse kişiler buna bağlı gelişebilecek pek çok psikolojik ve bedensel sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirler. 

Fiziksel Problemler

 • Düşük kan basıncı
 • Hormonal dengesizlikler
 • Böbrek hastalıkları
 • Kemik yoğunluğunun kaybı
 • Kas kütlesinin bozulması
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Dehidrasyon ve elektrolit dengesizliği
 • Aşırı susuzluk
 • Baş ağrısı ve şiddetli baş dönmesi
 • Hızlı kalp atışı
 • Aritmi
 • Bayılma
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Çarpıntı

 Psikolojik Problemler

 • Bozulmuş kendilik imgesi ve beden dismorfisi

Hemen hemen her vaka, genellikle kişinin aşırı kilolu olduğu duygusuna odaklanan (aksine kanıt olmasına rağmen) çarpık bir benlik algısı içerir.

Bu da kendilerini fotoğraflarda ve aynalarda doğru görememe olarak ortaya çıkabilir. 

Beden dismorfisi, kişinin bedeninden sürekli olarak memnun olmama duygusu da oldukça yaygındır ve mükemmeliyetçilik duygusuyla birleştiğinde, kişinin "sorunu" düzeltmek için kendini aç bırakma gibi sert adımlar atmasına neden olabilir.

Anoreksiya öldürür mü?  

Ulusal Anoreksiya Nervoza ve İlişkili Bozukluklar Derneği'ne göre, her 62 dakikada bir yeme bozukluğunun doğrudan sonucu olarak biri ölüyor.

Şizofreni, bipolar bozukluk, madde kötüye kullanımı bozuklukları ve depresyondan daha fazla insan yeme bozukluklarından ölüyor.

Aneroksiya nedir, tedavisi nasıl mümkündür öğrenmek için Terappin uygulamasını indirin ve hastalığın tüm olumsuzluklarından kurtulun!

Paylaş
Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin Youtube Kanalı

Sana en uygun online psikolog ile eşleşmek için testi çöz

Başla

İlk seansın %15 indirimli

Kod: BASLA15

Terapine şimdi başla

Psikologları İncele

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler

Terappin'de İlk Seansın BASLA15 koduyla %15 İndirimli

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi Yolculuğuna Başla