Aşk Acısı Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Aşk Acısı Nasıl Geçer?

Yazan: Terappin | 21 Temmuz 2022 tarihinde yayınlandı. 16 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

Aşkın psikolojisi nedir hiç düşündük mü? 

Hissedilebilecek en heyecan verici en ürkütücü duygu olduğu düşünülür. 

Bu güçlü duygu bütün karmaşık ve dengemizi sarsan hisleri de beraberinde getirir. 

Ve aşk acısını derinden yaşarız. 

 

 Aşk Acısı Nedir?

Neredeyse tüm insanların deneyimlediği bir duygu olmasına rağmen diğerleri kadar iyi tanımlanamamıştır. 

Sayısız girişimde bulunsak da “nedir, neden hissederiz ve nasıl olur?” gibi soruların kesin cevapları yoktur. 

O halde, aşk acısı bilimsel açıklamasına bir bakalım. 

 

 Aşk ve cazibenin kimyası ve psikolojisi

Hissettiğimiz şey psikolojik mi yoksa fiziksel mi? Birçok insan bunun duygusal ve psikolojik bir deneyim olduğunu söyler. Psikoloji ve ilişkiler yakından ilişkili olsa da gerçek şudur ki aşk sadece duygusal değil aynı zamanda fiziksel bir deneyimdir. 

Onun fiziksel etkilerini daha ilk anda hissetmeye başlarsınız. Kalp atışlarınız hızlanır, enerjiniz artar, ufak ufak terlersiniz, nefesiniz sıkışır ve dengenizi kaybedersiniz. 

Bu fiziksel değişiklikler, birine ilgi duyduğunuzda ve hissettiğiniz şey derinleşmeye başladığında yaşadığınız duygusal değişikliklere eşlik eder.

Ancak, âşık olduğunuzda bu değişiklikleri yaşayan tek kişi vücudunuz değildir; beyniniz de bunlara maruz kalır.

Bu fiziksel çekim belirtileri aslında beyninizdeki değişikliklerden kaynaklanır. Bu durumda, âşık olduğunuzda beyniniz iyi hissettiren birkaç nörokimyasal ile dolup taşar.

Bunlar, dopamin, oksitosin, norepinefrin ve feniletilamin gibi kimyasalları içerir. Örneğin, çekimin ilk aşamalarında yaşadığımız sersemlik hissi ile ilişkilendirilen dopamin, beynimizin farklı fonksiyonlarını da etkiler. Bunlar, isteklendirme, öğrenme, dikkat ve ruh hali gibi yönleri içerir. 

 

Neden Bu Kadar Acıtır? Belirtileri Nelerdir? 

Aşk acısı, sosyal ve fiziksel acı arasındaki güçlü bağlantı nedeniyle acı vericidir. Bağlantı o kadar güçlü ki, geleneksel bedensel ağrı kesiciler duygusal yaralarımızı iyileştirebilir. Bu durumda kırık kalplere inanmak için duygusal olmanıza gerek yoktur. Birkaç yıl önce Johns Hopkins Üniversitesi'nden bir grup doktor, duygusal sıkıntının neden olduğu nadir fakat ölümcül bir kalp rahatsızlığı bildirdi. Sorun teknik olarak “stres kardiyomiyopatisi” olarak biliniyor, ancak basın buna “kırık kalp sendromu” demeyi seviyor ve tıp uzmanları bu takma isme itiraz etmiyor. 

 

 Aşk Acısının Altında Yatan Psikolojik Etkenler

Sosyal ve fiziksel acı arasında sinirsel bir bağ olduğuna dair ipuçları, 1970'lerin sonlarında oldukça beklenmedik bir şekilde ortaya çıktı. Bir hayvan araştırmacısı olan APS Üyesi Jaak Panksepp, yavru köpeklerde sosyal bağlılık üzerinde çalışıyordu. Panksepp, Biological Psychiatry'de bildirdiğine göre, bebek köpekler annelerinden ayrıldıklarında ağladılar, ancak bu tehlike çağrıları düşük dozda morfin verilenlerde çok daha az yoğundu. Çalışmanın anlamı derindi: Bir afyon duygusal kaygıyı köreltebiliyorsa, belki de beyin sosyal ve fiziksel acıyı benzer şekillerde işliyordu. 

Panksepp'in sosyal sıkıntıya ilişkin bulguları, maymunlar, kobaylar, sıçanlar, tavuklar gibi bir dizi başka türde de tekrarlandı. Bununla birlikte, on yıllar sonra nörogörüntülemenin yükselişine kadar kavramı insanlarda test etmek zordu.

Los Angeles California Üniversitesi'nden APS Üyesi Naomi Eisenberger tarafından yönetilen bir fMRI çalışmasında bir atılım gerçekleşti. Araştırmacılar, fiziksel ağrı sırasında beynin hangi bölgelerinin aktif hale geldiğini biliyorlardı: sıkıntı için bir alarm görevi gören anterior singulat korteks ve onu düzenleyen sağ ventral prefrontal korteks. Bu alanların nasıl tepki verdiğini görmek için test katılımcılarına sosyal acı çektirmeye karar verdiler.

Bu acının sonunda gördüler ki bakıcıdan veya sosyal gruptan ayrılmak hayatta kalmaya zarar verdiği ölçüde, bu ayrılıktan 'incinmiş' hissetmek, bunu önlemenin uyarlanabilir bir yolu olabilir. 

 

Aşk Acısı Belirtileri

İşte âşık olduğunuza dair uzman destekli işaretler:

 • Sevişmek için can atarsınız
 • Sürekli onu düşünür, diğer önceliklerinizi unutursunuz
 • Buluşmak ve buluşmaları uzatmak için türlü bahaneler söylersiniz
 • Daha şefkatli ve daha pozitif olursunuz
 • Onunla ilgili ufacık sorunlarda yoğun endişe hissedersiniz
 • Sürekli hayal kurarsınız
 • Daha güvende hissedersiniz ve her şeyi çözebileceğinize inanırsınız
 • Daha iyi bir insan olduğunuza inanırsınız

 

 Aşk Acısı Ne Kadar Sürer? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? 

Uzmanlara göre 6 ay ile 2 yıl içinde azalmaktadır. 

Nelerin iyi geleceği ise kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlar bu süreci yalnız atlamak isterken bazıları ise arkadaşlarının ve ailesinin iyi geleceğini söyler. 

Sosyal aktiviteler, tatile gitmek, bir hobi edinmek de acının hafiflemesine yardımcı olacaktır. 

Ayrıca size anılarınızı hatırlatan yerlerden bir süre ayrı kalmak da işleri kolaylaştıracaktır.

Hatta uzmanların çoğu elinize bir kâğıt kalem alarak neden ayrıldığınızı, sevgilinizin size ve ilişkinize iyi gelmeyen yanlarını yazmanınızın süreci hızlandıracağını söylüyor.

 

Erkeklerde Aşk Acısı & Kadınlarda Aşk Acısı 

Kadınlar bu acıyı daha sesli yaşarlar bu yüzden de sanki daha çok acı çekiyormuş gibi görünürler. Oysaki erkekler de derinden hissederler ve uzun süre atlatamayabilirler. 

ABD'deki Wake Forest Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kırık kalp sancılarının genç erkeklerin ruh sağlığı üzerinde seksten daha büyük bir etkiye sahip olduğunu buldular.

Bu, erkeklerin zihinsel sağlığının zorlu bir ilişkinin zararlı stresinden daha fazla etkilendiği anlamına gelmektedir. 

Profesör Simon, erkeklerin ve kadınların duygusal sıkıntılarını farklı şekillerde ifade ettiklerini söyledi.

"Kadınlar duygusal sıkıntılarını depresyonla, erkekler ise duygusal sıkıntılarını madde sorunlarıyla ifade ediyor." 

Bunun yanı sıra araştırmacılar, genç erkeklerin mevcut bir ilişkinin kalitesinden daha fazla etkilenirken, genç kadınların bir ilişki içinde olup olmamalarından duygusal olarak daha fazla etkilendiğini tespit etmişlerdir. 

 

 Depresyon mu Aşk Acısı mı? 

İştahın yok ve günlerdir uyumadın. İşlerine odaklanamadın. Sürekli baş dönmesi ve bir sıkıntı hissediyorsun. Mide rahatsızlığı olabilir mi? Grip? Depresyon? Hayır – âşıksın!

Hissettiğiniz kelebekler asılsız değil: "Kabile yaratıkları olarak ve de genetiğimizin bir parçası olarak, bir ilişki içindeyken hayatı daha keyifli ve sevdiklerimizden ayrıldığımızda keyifsiz kılan kimyasallara sahibiz" diyor Joseph. Hullett, MD, Minnesota'daki OptumHealth Davranış Çözümleri kıdemli tıbbi direktörü.

Bir ilişkinin ilk birkaç ayında, beynimizde tetiklenen kimyasallar arasında fenetilamin, dopamin, norepinefrin ve aşk hormonu olarak adlandırılan oksitosin gibi nörotransmiterler bulunur, oksitosin iki kişinin birbirine bağlanmasına yardımcı olan güçlü bir zevk ve tatmin nörotransmiteridir, Dr. diyor Hullett. Ancak bizi mutlu hissettirirken, iştahsızlık(anoreksiya), odaklanamama ve uykuya dalma güçlüğü ile de sonuçlanabilirler. Bununla birlikte, Hullett, zamanla bu etkilerin azalma eğiliminde olduğunu söylüyor.

 

 Uzman Desteği ile Başa Çıkmak Daha Kolay

Aşk acısı sizin için baş edilemez bir hale geldiğinde bir tık ile Terappin uzmanlarına ulaşabilirsiniz. 

Alanlarında yüksek lisans derecesini tamamlamış 200’den fazla psikolog ile çalışan Terappin online terapi merkezi, size özel bireysel tedavi yöntemleri ile hayatlarınızı kolaylaştırmak için çalışıyor.

İşte uzmanlarımızdan acınızı hafifletecek birkaç ipucu: 

 • Eski sevgili ile iletişime geçmemeye özen gösterin
 • Acınızı kabullenmeye ve onu bastırmadan yaşayarak bitirmeye çalışın
 • Terapistinize ya da güvendiğiniz insanlara anlatın ve rahatlayın
 • Yeni hobiler edinin
 • Kendinizi şımartın
 • Egzersiz yapın
 • Duygu ve düşüncelerinizi yazın ve zaman içinde nelerin değiştiğini gözlemleyin
 • Üzüntü dolu anılardan uzaklaşın
 • Daha çok sosyalleşin
 • Kendinizi ve ilişkinizi analiz edin ve sizin için neyin daha doğru olduğunu saptayın

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.