Aile Dizimi Nedir, Nasıl Yapılır? | Aile Dizimi Tedavi ve Terapi Yöntemi

Yazan: Terappin | 03 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı. 16 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

Bu sorunun yanıtını merak ediyor musunuz? Özellikle ilişki ve evlilik terapileri kapsamında benimsenen bir yaklaşım olan bu terapi yöntemini merak ediyor olmanız oldukça normal!

İlişkiniz ya da evliliğiniz içerisindeki sorunlarla baş etmek çok zor olmaya başladıysa, Terappin ailesi ve her zaman online psikologlarımız sizler için burada! 

Bu sayfanın devamında detayını öğrenebileceğiniz bilgiler aşağıdaki başlıklar kapsamında size sunuluyor:

*Aile dizimi nedir?

*Kökeni

*Nasıl yapılır?

*Türleri nelerdir?

*Nasıl etki gösterir?

*Terapisinin faydaları nelerdir?

*Aile sisteminin zedelenmesine neden olan travmatik olaylar

*Hangi rahatsızlıklarda kullanılır?

*Amacı nedir?

*Terapi süreci nasıldır?

*Kimler gitmeli?

*Kimler uygular?

*Diğer terapilerden farkı nedir?

*Terapi ne kadar sürer?

Blog yazımızın sonunda, bu konu hakkında en sık sorulan soruları yanıtladık. Hazırsanız, bütün soru işaretlerinizi gidermeye başlayalım!

 

Aile Dizimi Nedir?

Bu terim, özellikle evliliklerde ve çift terapilerinde kullanılan bir tedavi yöntemi için kullanılır. Özellikle aile sistemindeki dinamikler üzerinde kullanılan bir yaklaşımdır. Aile dizimi nedir? Hala merak ediyor musunuz? Okumaya devam edin...

Bu yaklaşımı kullanırken, terapist, danışanın endişeleriyle ilgili dinamikleri harekete geçirmek için danışanı ile ilişkisi olmayan kişileri çeşitli aile üyelerinin rollerini üstlenir.

Bu teknik, bir dışavurumcu terapi biçimi olarak kabul edilir ve amaç, danışanın bir endişeyi aşmasına veya bir çatışmayı daha iyi kavramasına yardımcı olmaktır.

İlişkileri etkileyen stres faktörlerini ele almak ve onları iyileştirmek için bir evlilik veya ilişkideki gizli dinamikleri ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için tasarlanmış terapötik bir yaklaşımdır.

Bu alternatif yaklaşım, tedavi arayan kişilerin endişelerine farklı bir perspektiften bakmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca terapistler, geleneksel terapi ile tedavi edilmesi zor olan sorunlar için bir tedavi olarak bu yaklaşımı önerebilir.

Sorunların şimdi ve burada strese neden olmak için nesiller boyunca süzüldüğü fikrine dayanan bir terapi türüdür. Duygularımızı ve algılarımızı bir “bilme alanı”nda incelediğimizde, acıya neden olan ailesel kalıplardan kurtulabiliriz. Bu yaklaşımın alıştırmaları ile dizim üzerinde çalışmak, sorunlarımızın nedenini bulmamıza ve çözmemize yardımcı olur.

 

 Kökeni

Bu yaklaşım, bir terapistin danışanın aile geçmişi, dinamikleri ve olası işlevsiz kalıpları hakkında içgörü ve bilgi edinmek için kullanabileceği terapötik bir müdahaledir. Alman terapist Bert Hellinger bu müdahaleyi Gestalt terapisi, psikodinamik terapi ve diğer eklektik etkilerin bileşenlerine dayanarak geliştirmiştir.

Günümüzde diğer birçok terapist hem ilişki hem de bireysel sorunların tedavisi için ya tek uygulamaları olarak ya da alternatif bir terapi olarak aile dizimi yöntemini kullanmaktadır.

Bert Hellinger, bu kavramı yarattığını iddia etmese de çalışmaları bugün bilindiği üzere bu spesifik tedavinin temel taşıdır. Hellinger, Güney Afrika'nın Zulu halkıyla misyoner olarak çalışırken, bu farklı kültürün nasıl tedavi sağladığını ve aileden kaynaklanan sorunları nasıl çözdüğünü gözlemledi. Ayrıca Zulu ruhani törenlerinin Katolik Ayini ritüellerine çok benzediğini fark etti. Bu etkiler, daha sonraki bir aile dizilimi yaklaşımı geliştirmesinde rol oynadı.

 

 Nasıl Yapılır?

Bu terapinin bir oturumu, tipik olarak, akraba olmayan bir grup bireyden oluşan bir atölyede gerçekleşir. Grubun üyeleri, bir zorluk veya endişe sunan kişinin veya çiftin akrabalarını temsil eder. Arayan veya grup yöneticisi olarak adlandırılan, sorunun çözümünü arayan kişi, bu temsilcileri seçer ve onları bireyin bir akrabası olarak konumlandırır, ayrıca tamamlamak için arayan kişinin yerini alacak bir kişiyi seçer.

Akrabaları temsil etmek için diğer bireylerin kullanılmasının içteki uyumsuzluğu aydınlattığına inanılır ve aile üyesi olarak yer alan bireylerin rollerini üstlendikleri kişinin duygularını hissedip yaşayabileceklerine inanılır. 

Temsilciler çok az konuşsa da süreçten kaynaklandığına inanılan bilme duygusunun katılan herkes tarafından açıkça görüldüğü söylenmektedir. Arayıcı, duruma yeni bir bakış açısı kazandırmak için dışarıdan izler. Dizim üyelerinden hiçbiri arayıcıyı tanımaz veya arayıcı tarafından ortaya atılan temel sorunların farkında değildir. Ancak genellikle doğrudan bireyin durumuyla ilgili belirli duygu ve hislerin farkındalığını bildirirler. Yönetici, üyelerden özellikle ailenin diğer üyeleriyle olan ilişkilerinde ne hissettiklerini açıklamalarını isteyebilir. Bu, ele alınan konuyla açıkça bağlantılı olabilecek belirli duygulara ve ilişkisel yönlere ışık tutabilir.

Türleri

Bu terapinin geleneksel uygulaması, müşterinin akrabaları olarak yer alan insanları içerdiğinden, genellikle bir grup ortamında yapılır. Grup üyeleri sırayla ana müşteri olabilir ve birbirlerinin akrabalarını temsil edebilir.

Aile dizimi terapisi kaç kişi ile yapılır? Sorusunun yanıtını da böylelikle verebiliriz. Bu özel yaklaşım, genelde hastanın kendisi ve bir grup diğer kişilerle uygulanan bir yaklaşımdır. Bunun dışında, bu terapi yöntemini 2 türde değerlendirmek mümkündür. Sizler için bu 2 türü de aşağıda anlattık:

 

 Grup

Bu türde, terapist, akrabaların ve üyelerin duruşunu, pozisyonunu ve sözlerini yönlendirir, ancak bazen aktivite çok az konuşmayı içerir. Danışan, dizimdeki akrabalarıyla doğrudan etkileşime girebilir veya bir kenara çekilip etkileşimlerin gelişmesini izleyebilir.

 

 Bireysel

Bu terapi, bireysel olarak da yapılabilir. Danışan, çeşitli üyeleri temsil etmek için oyuncaklar veya heykelcikler kullanabilir. Ayrıca, bir kum tepsisi veya başka yaratıcı terapi tekniği kullanabilir. Benzer şekilde, soy ağaçlarını çizmek ve ev içerisindeki çeşitli dinamikleri belirtmek için sanat terapisi tekniklerini kullanabilirler.

Bireysel kümeler, danışanın diğer fiziksel insanlarla ilişki veya evlilik etkileşimlerini canlandırmasına izin vermez, ancak terapist ve danışan, ilişkilerin haritasını çıkarmak ve kalıpları fark etmek için daha uzun bir süre boyunca birlikte çalışabilir.

Ek olarak, bazı danışanlar grup ortamına katılma konusunda kendilerini rahat hissetmeyebilir. Her iki seçenek de müşterinin ilişkilerine içgörü sağlamada faydalı olabilir.

 

Nasıl Etki Gösterir?

Aile dizimi nedir? Nasıl etki gösterir?

Çeşitli akıl sağlığı sorunları için kanıta dayalı bir tedavi olarak bu yaklaşıma yönelik araştırmalar maalesef sınırlıdır.

Mevcut literatürün bir analizi, incelenen 12 çalışmanın 9’unun ölçtükleri sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı iyileşme gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ancak kanıtların niteliği ve niceliği düşük olabilir.

Genel tedavi sonuçlarıyla ilgili veriler karışık olsa da bu terapi yaklaşımı ruh sağlığı ve sinir farklılığı konusunda damgalanma duygularını azaltabilir; özellikle, otistik çocukların ebeveynleri, bu yöntemi kullanarak damgalanma duygularının üstesinden gelebilirler.

Bu nedenle, kısaca, bu yaklaşımın istatistiksel olarak olumlu etkiyle sonuçlandığı söylenebilir. Özellikle ev içerisindeki ilişki dinamiğine yansıyan etkisinin çoğunlukla olumlu geri dönütlerle sonuçlanmasından da bahsedilmelidir. 

 

Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Bu yaklaşımı kullanan danışanlar seansın ardından katarsis yaşayabilirler. Çünkü bu onların çatışma, travma ve zorlu geçmiş deneyimlerle güvenli bir ortamda çalışmalarına olanak sağlar. 

Bu terapi yöntemi, müşterinin dikkatini daha önce dikkate almadıkları kalıplara ve dinamiklere çeker. Bu yüzden, muhtemelen davranışlarına ilişkin gelişmiş bir içgörü geliştirirler.  Bu, daha sağlıklı iletişime ve daha tatmin edici ilişkilere yol açabilir.

Bu özel terapi yaklaşımı aynı zamanda danışanın geçmişinden gelen travmatik olayları işlemek için güçlü bir alan yaratır.

Kısaca, aile dizimi nedir ve faydaları nelerdir sorusunun cevabı yukarıdaki gibidir. Danışanın kendisine ve ev içerisindeki ilişkilerin dinamiğine birçok faydası olabilir. Ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi, bu alanlardaki olumlu etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. 

 

Aile Sisteminin Zedelenmesine Neden Olan Travmatik Olaylar

Üzücü bir olayın ardından güçlü duygusal veya fiziksel tepkilerin olması normaldir. Çoğu durumda, bu reaksiyonlar vücudun doğal iyileşmesi ve iyileşme sürecinin bir parçası olarak azalır. Ortak bir sıkıntılı olay yaşayan aile üyeleri genellikle daha çok yakınlaşır ve birbirlerini daha çok takdir ederler.

Travmatik bir deneyim, güvenliğimizi tehdit eden ve potansiyel olarak kendi hayatımızı veya başkalarının hayatlarını riske atan hayattaki herhangi bir olaydır. Kişi, günlük yaşamdaki normal işlevini geçici olarak bozan aşırı duygusal, psikolojik ve fiziksel sıkıntı yaşıyorsa, travmatik olay yaşıyor olabilir. 

Özellikle kişinin büyüdüğü veya yaşadığı ev içerisindeki ilişkinin dinamiğini bozabilecek bazı travmatik olaylar olabilir. Potansiyel olarak travmatik deneyimlere örnek olarak aşağıdaki olaylar verilebilir:

 • Orman yangını
 • Sel
 • Toplumda şiddete maruz kalma
 • Ciddi bir araba kazası geçirme
 • Saldırıya uğrama
 • Cinsel istismar

 Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılabilir?

Bu özel terapi yaklaşımı, genel olarak bu sayfanın diğer kısımlarında bahsedildiği gibi, ilişkiler dinamiğini düzeltmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu nedenle tedavi edilmesi amaçlanan direkt adı konulabilen bir rahatsızlık yoktur. Ancak bu yaklaşım aşağıdaki durumlarda sizlere yardımcı olabilir:

 • Ebeveynlerinizle olan çatışmalarla ilgilenmenize ve bunları çocuklarınıza aktarmamanıza.
 • Eşiniz veya partnerinizle olan ilişkinizi değiştirmenize.
 • Kaygı ve depresyonunuzun nedenini bulmanıza.
 • Geleneksel terapiden daha ileri gitmenize ve buna devam edebilmenize.
 • Sorunlarınızı daha öncekinden farklı bir şekilde kelimelere dökmenize.

 

 Amacı Nedir?

Alman psikoterapist Bert Hellinger tarafından geliştirilen bu terapi yaklaşımı, teknikte özel eğitim almış bir terapist veya yönetici tarafından yönetilen bir grup terapisidir. Bu dizim yaklaşımında, terapiye katılan veya alan kişi, grubun diğer üyelerini, kendi gerçek akrabaları için vekil olarak hizmet etmek üzere seçer. Bu insanlar, dizim adı verilen bir daire içinde düzenlenir. Vekiller, soy öyküsünü veya terapiyi alan kişiyi ilgilendiren konuyu duyarlar. Ardından vekillerden, canlandırdıkları üyeler ile terapiyi alan kişi arasındaki bağlantı hakkında ne hissettiklerini veya düşündüklerini açıklamaları istenir. Bu süreç sıklıkla daha büyük bir anlayış ve empati duygusuna yol açar.

Kısaca, bu terapi yaklaşımının asıl amacı, danışanın bu grup etkinliğiyle empati duygusunu artırmaktır. Üstelik bu terapi seanslarının ardından ev ve ilişkiler içerisindeki dinamiğin değiştiği ve geliştiği gözlemlenmiştir. Bu dinamiği olumlu anlamda değiştirmek de amaçlardan bir diğeridir. 

 

 Terapi Süreci Nasıl Şekillenir ve İlerler?

Size bu terapi yaklaşımının nasıl çalıştığına dair bu sayfanın başlarında küçük ipuçları verdik. Şimdi onlara daha ayrıntılı olarak bir kez daha bakabiliriz. Dizimler genellikle gruplar halinde gerçekleşir ve bazı katılımcılar akrabalarınızın temsilcilerini oynar. Etrafınızda yabancı olmamasını tercih ediyorsanız, aile kurulu sizin için daha iyi bir seçimdir.

Bu terapi seanslarına hazırlıklı gitmek mantıklı olabilir. Bunu yapmak için cevabını aradığınız somut soruları veya çözmek istediğiniz sorunları önceden düşünmelisiniz. Örneğin, evinizin mali durumunu sorgulamak, diğer üyelerle gergin bir ilişkinizi incelemek veya mevcut mali durumunuzun nedenlerini araştırmak isteyebilirsiniz. 

Evinizdeki kişilerarası ilişkilerle ilgili soruları not etmek özellikle önemlidir. Bunun nedeni, temsilcileri daha sonra nasıl kuracağınızı etkilemektir. Hazırlıklar konusunda biraz emin değil misiniz? Birçok koç ve terapist, yararlanabileceğiniz ön görüşmeler sunmaktadır. Terappin uygulaması ile bu ön görüşmelerden faydalanmanız mümkün!

Kimler Bu Terapiye Gitmeli?

Dizim terapi yaklaşımı çalışması, doğası gereği sistemik olan endişelerin ele alınmasında en etkili olarak kabul edilir. Bu endişeler, aile sorunları kökenini, ebeveyn-çocuk ilişkisindeki zorlukları ve yakın ilişki zorluklarını içerebilir. 

Bu terapi yöntemi özellikle şu kişiler için ideal bir yöntem olarak kullanılabilir:

 • Negatif veya zararlı ilişkilere girmeye yatkın olanlar ya da girenler
 • Romantik bir ilişki yaşamak isteyenler
 • Ev içerisindeki karışıklık ve çatışmaları çözmek isteyenler
 • İç kargaşanın üstesinden gelmek isteyenler
 • Önemli travma ya da kayıp yaşamış olan kişiler
 • Kişisel ve mesleki başarı arayışı içinde olan kişiler

Kısaca, yukarıdaki listedeki maddeleri isteyen kişilere bu yaklaşım önerilebilmektedir.

Kimler uygular?

Bir dizimde, koçunuza özel hayatınız ve ruhunuz hakkında derin bilgiler verirsiniz. Dizimin derin etkileri olabilir ve gelecekteki davranışlarınızı önemli ölçüde değiştirebilir. Bu, deneyimli bir koç tarafından yapılmasını daha da önemli hale getirir.

Temel olarak, herkes bu yöntemi kullanabilir. Bu nedenle, birkaç günlük bir kursa katılan, ancak bunun dışında bu konuda bilgisi olmayan bir koçla karşılaşabilirsiniz. Diğerleri ise birkaç ay boyunca ekstra mesleki bir eğitimi tamamlamış ve sıklıkla sistemik koçluk yapan psikologlar, terapistler ve hatta sosyal pedagoglardır.

Bir dizim sırasında, yetersiz eğitimli koçların profesyonelce idare edemeyecekleri dinamikler hızla ortaya çıkabilir. Bu nedenle, terapiniz için aklınızdaki kişi hakkında kendinizi önceden bilgilendirin. Sonuçta, bundan en iyi şekilde yararlanmak ve günün sonunda kafanızın daha da karışmamasını istersiniz.

 

 Diğer Terapilerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Aile dizimi nedir? Psikoterapiden farkları nelerdir? 

Öncelikle, bu soruyu yanıtlamaya, her terapi yaklaşımının birçok farklı ve benzer özelliklerinin olduğunu belirterek başlamalıyız. Bu nedenle, bu özel terapi yaklaşımı da diğer psikoterapilerden farklıdır. 

Özellikle, uygulama olarak ilk farkıyla karşımıza çıkabilir. Geleneksel psikoterapilerin genellikle yalnızca danışan ve danışmandan oluştuğu bilinmektedir. Ancak, bu dizim terapisinde genel olarak yalnızca 2 kişi değil, bir grup kişi bulunur. Bunun dışında, normalde psikoterapileri uygulamak için eğitimli psikolog olunması gerekmektedir. Bu terapi yaklaşımında farklı olarak, yukarıdaki başlıkta da belirtildiği gibi, koçlar bu hizmeti verebilmektedir. 

Ayrıca, kimi zaman danışanın gözlem yapması ve daha az konuşması beklenen bir yaklaşım olan bu yöntem, bu açıdan da diğer terapilerden farklıdır. 

 

Terapi ne kadar sürer?

Bir dizim, sürecin nasıl ortaya çıktığına bağlı olarak genellikle 20 ila 90 dakika sürer. Bazen çok karmaşık durumlar için birkaç farklı günlerde dizim önerilebilir. 

Peki aile dizimi nedir, uygulanmasından sonra ne olur? Merak ediyor musunuz? İşte sizin için yanıt:

Dizim size daha önce yeterince odaklanmadığınız yaşam alanlarındaki sorunları gösterir. Şimdilik tam da bunun zamanı! Belki profesyonel sorunlarınız oldu ve bunun her zaman performansınızdan kaynaklandığını düşündünüz. Ancak aile dizilişinde aslında sizi yavaşlatan şeyin aslında ilişki içindeki bir çatışma olduğunu mu fark ettiniz? Artık nihayet sorunun gerçekten nereden kaynaklandığını biliyorsunuz ve üzerinde aktif olarak çalışabilirsiniz.

Tabii ki bu fark etme bir gecede olmayacak. Bir dizimin genellikle bir süreliğine etkisi olması gerekir. Bunun ne kadar süreceği büyük ölçüde değişir. Sadece birkaç gün sonra sorunları çözmek için değerli stratejiler ortaya çıkabilir, ancak bazen birkaç hafta sürebilir.

 

 Sıkça Sorulan Sorular?

 1. İşe yarıyor mu?

Bu terapi yaklaşımının istatistiksel olarak olumlu etkileri ve sonuçları görüldüğü kanıtlanmıştır. Bu nedenle, özellikle ilişkiler ve evlilik içindeki dinamiğe odaklanan bu terapi yaklaşımının etkili olduğu gözlemlenmiştir. 

 

      2.Bu terapi ile kaç kuşak önceye gidilebilir?

Bu yaklaşım, özellikle bireylerin kuşaklar öncesinde yaşanmış olan ve nesilden nesile aktarılan olayların psikolojik etkisi üzerine yoğunlaşan bir yöntemdir. Bu nedenle, geçmişte yaşanılmış olan olay hangi nesilden kaynaklanıyorsa o kuşağa odaklanılıp sorunun çözülmesi hedeflenir. 

 

       3.Bu yöntem yalnızca insanlarda görülen rahatsızlıkların tedavisinde mi kullanılır?

Evet. Bu yöntem, insan psikolojisinde ilişki veya evliliklerdeki düzensiz iletişim dinamiğini geliştirmek için kullanılır. 

           4.Tehlikeli midir?

Bu yaklaşımın bilinen bir tehlikesi bulunmamaktadır. 

 

 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.