Aile ve Çift Terapisi Nedir | 2023 Rehberi

Yazan: Terappin
| 19 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı. 08 Mayıs 2023 tarihinde güncellendi.
Aile ve Çift Terapisi Nedir | 2023 Rehberi

İçinde bulunduğumuz çağda her şey öylesine hızlı ve stresli ki zorunluluklar, uzun çalışma saatleri ve hayat pahalılığı da üzerine eklenince tahammül seviyemiz düşüyor, ilişkilerimizdeki bağlar iyice zayıflıyor. İşte tam da bu noktada aile ve çift terapisi hizmetinden yararlanmak size ve aile içi ilişkilerinize yeni bir soluk kazandıracaktır.

Aile içi sorunlarınız aşılamaz bir hale mi geldi?

Çocuklarınız ve eşinizle iletişim kurmakta zorlanıyor musunuz?

Tüm yaşadıklarınızın daha kötüye gitmesine izin vermemek için aile ve çift terapisi ile tanışmanın tam zamanı!

Nedir?

Online aile terapisi hizmetinden nasıl yararlanabilirim? Çift terapisi ile evliliğimi kurtarmak mümkün mü? 

Eşimle aramdaki problemler çocuklarımla olan iletişimimi de zayıflatıyor.

Ne yapmalıyım?

Yukarıdaki soruları ve daha fazlasını danışanlarımızdan sıkça duyuyoruz. Psikoterapi alanında uzman psikologlarla çalışan online terapi uygulaması Terappin, size en iyi hizmeti sunmak için çalışıyor.

Çevremizdeki ve özellikle ailemizdeki bireylerle kurduğumuz duygusal ilişkiler ruh sağlımız açısından son derece önemlidir. Yalnız olmadığımızı bilmek, anlaşıldığımızı hissetmek, sevdiklerimize yardım edebilmek hayattaki motivasyonumuzu ve kendimize olan güvenimizi arttıran önemli duygulardır.

İçinde bulunduğumuz çağda her şey öylesine hızlı ve stresli ki zorunluluklar, uzun çalışma saatleri ve hayat pahalılığı da üzerine eklenince tahammül seviyemiz düşüyor, ilişkilerimizdeki bağlar iyice zayıflıyor. İşte tam da bu noktada aile ve çift terapisi hizmetinden yararlanmak size ve aile içi ilişkilerinize yeni bir soluk kazandıracaktır.

Son yıllarda ülkemizde giderek önemi artan aile ve çift terapisi, aile içi ve çiftler arası ilişkilerin düzenlenmesi, yaşanan çatışmaların çözülmesi ve olası problemlerin önlenmesi için uzlaşma ortamının yaratılması gibi hedefler doğrultusunda çalışmalarını yürütür.

Aile ve Çift Terapistleri Nasıl Çalışır?

Aile ve çift terapistleri aile ve evlilik sistemi bağlamında psikolojik ve duygusal bozuklukları değerlendirir, teşhis eder ve tedaviye başlar.

Terappin uzmanlarının sağladığı danışmanlıklar:

 • Evlilik öncesi danışmanlık
 • İlişki danışmanlığı
 • Çocuk danışmanlığı
 • Ayrılık ve boşanma danışmanlığı

Uzmanlarımız seansları daha iyi yürütmek için aşağıdaki adımları izler:

 • Mental ve duygusal problemlerin teşhis ve tedavisi
 • Bireyler, çiftler ve ailelerle psikoterapi seansları
 • Duruma ve kişilere özgü tedavi planı geliştirmek
 • Danışanların iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak
 • Danışanlar hakkında görüşmeler, gözlemler, tartışmalar ve bilimsel değerlendirmeler yoluyla bilgi toplamak

Aile ve çift terapisti uzmanlarımız her seans sonrası değerlendirmelerin ve tedavi sürecinin kaydını tutar ve daha ileri bir tedavi sistemi için gözlemlerini ve önerilerini not eder.

Aile ve Çift Terapistlerinin Tedavi Hizmeti Sağladığı Hastalıklar

Aile dinamiklerinin psikolojik sağlığı nasıl etkilediğine odaklanan aile ve çift terapistleri aşağıdaki sorunların tedavisi için çalışır:

Terappin Psikoterapi Uzmanları Profesyonel Bir Hizmet Sağlar 

Aile ve çift terapistlerimiz, klinik psikoloji alanında yüksek lisanslarını tamamlamış, en az iki yıl klinik çalışmalar yürütmüş ve alanında titizlikle çalışan bireylerdir. Uzmanlık eğitiminin tüm gerekliliklerini tamamladıktan sonra resmi çalışma izinlerini de alan psikologlarımız yenilikçi ve öncü tedavi metotlarıyla çalışmalarını sürdürür.

Çalışmak istediğiniz psikoloğumuzu kendiniz seçebilirsiniz! Uzmanlarımızın uzmanlık alanlarına, daha önceki danışanlarından aldıkları oylara ve yorumlara bakarak kendiniz için en uygun günde ve saatte hemen bir randevu oluşturabilirsiniz.

İşte psikoterapi uzmanlarımızın başarılı bir şekilde çalışmalarını sağlayan özellikleri:

Çevre ile uyum becerisi

Çift ve aile terapistlerimizin merhamet duygusu yüksek ve duygudaşlık becerileri gelişkindir. Onlar iyi birer dinleyicidir.

Problem çözme becerileri

Aile ve çift terapistleri aile içindeki her bireyle özenle ilgilenip en karmaşık sorunlardan en ufak pürüzlerin çözümüne kadar etkili ve uzun vadeli çözümler üretmeye çalışır.

Onlara güvenebilirsiniz

Psikoterapilerin danışanlar için en zor yanı güvenebilecekleri bir uzman ile çalışmalarıdır. Endişelere son! Terappin uzmanları ihtiyaç duyduğunuz güvenli ve konforlu alanı yaratarak kendinizi bütün şeffaflığınızla anlatmanıza yardımcı olurlar.

Organizasyon yetenekleri

Vakaların yakından takibi, evrakların düzenlenmesi, faturalar, ilaç takibi ve tedavi notları gibi sistemli çalışmayı gerektiren süreçlerle de ilgilenen uzmanlarımızın planlama yetenekleri güçlüdür.

Gelişkin iletişim becerileri

İnsan duygu ve düşüncelerinin merkez alındığı ve iyileştirilmeye çalışıldığı psikoloji anabilim dalında çalışan uzmanların iletişim becerilerinin yüksek olmaması düşünülemez. Dinlemek, anlamak, çözümler üretmek, motive etmek gibi konularda yetenekli olan uzmanlarımız her an sizinle.

Online Aile ve Çift Terapisi

Online Aile ve Çift Terapisi Nedir?

Delicesine bir akışın içindeyiz. Artan sorumluluklar, ekonomik kaygılar, kendimize yeterince zaman ayıramamak ve beraberindeki bir sürü gündelik sorun stres ve kaygı duygularımızı her gün arttırıyor. Hal böyleyken ailemizdeki bireyleri ve eşlerimizi ihmal edebiliyor, hatta farkında olmadan üzerimizdeki bütün olumsuz duyguları onlara aktarabiliyoruz. Anlaşmazlıklar, kavgalar, uzun uzun susmalar derken bir terapistin kapısını çalmak kaçınılmaz oluyor.

Ama bunun içinde vakit bulamamak en acısı.

 • Online aile ve çift terapisi online platformlar üzerinden danışanların programlarına uygun gün ve saatlerde yürütülen bir terapi sistemidir.
 • İnternet erişimizin olduğu her yerde seanslarınıza kolaylıkla katılabilirsiniz.
 • Randevularınız video konferans yoluyla gerçekleşir.
 • Çalışmak istediğiniz psikoloğu uzmanlık alanına bakarak kendiniz seçebilirsiniz.
 • Uzmanlarımız bireysel tedavi programları ile çalışmaktadır.
 • Her danışan için ilaç tedavisine başvurulmaz. İlaçların dozu hastalığın derecesine ve şiddetine bağlı olarak ayarlanır. Kimi zaman destekleyici bir tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Online Aile Çift Terapisi Nasıl Yürütülür

Aile ve çift terapisi nedir diye sorulduğunda aklımızda ilk canlanan tablo bütün aile bireylerinin bir araya gelerek yürüttükleri bir konuşma terapisi olabilir.

Evet, bu da terapinin önemli bir parçasıdır ama birlikte bilinmedik yanlarına da göz atalım.

 • Terapistler daha iyi değerlendirme yapabilmek için öncelikle aile bireylerini ve çiftleri tek tek dinler.
 • Daha sonra ihtiyaç halinde seanslara toplu halde katılım sağlanabilir.
 • Özellikle çocuklarla birlikte yürütülen bir terapi programı içinde sadece anne-baba-çocuk merkezli bir seans değil öğretmenlerin, rehberliğin ya da sosyal hizmetlerin de katıldığı bir görüşme yürütebilir.
 • Vakanın durumuna göre değişkenlik gösterse de genellikle 8-24 seans aralığında yürütülür.
 • Seans süreleri 45-50 dakikadır.
 • Gerekli görülen durumlarda seansa iki terapist katılabilir.

Ne Zaman Bir Terapiste Başvurmam Gerekir? İlişkilerimi Kendim Kurtaramaz Mıyım?

Aslında bir terapiste başvurmak için çok büyük sorunlar yaşamamız gerekmez. Ülkemiz için çok yeni bir atılım olan aile ve çift terapileri büyük travmaların ardından gidilecek bir kapı olarak görülebiliyor. 

Ama sağlıklı ilişkilerin temelini atmak ve olası problemleri önlemek için evlilik öncesinde de böyle bir terapiye ihtiyaç duyabiliriz. Evliliğimiz sırasında ortaya çıkan problemler hayal kırıklığı, tatminsizlik ve tükenmişlik hissi yaratır. Bu çiftler arasındaki bağları zayıflatan hatta zamanla kopmasına neden olan bir durumdur.

İletişimin tamamen kesilmesiyle de ayrılık ve boşanmalar da kaçınılmaz olur. Çözümsüz tartışmalar, olumlu duyguların kaybı, arkadaşlık, seks ve heyecanın azalması, önemsememe, içe kapanma gibi durumlar bir anda gelişmez.

Ufak, üstü örtülen, ötelenen anlaşmazlıkların sonucudur. O halde yaşadığımız sıkıntıların hiçbirini halı altında süpürmeden hemen bir uzmana danışarak çözüme kavuşturmak ilişkimizi kurtarmanın en profesyonel yolu olacaktır.

Aile ve çift terapisine başvurmak için resmi bir evlilik gerekmez. Uzun süreli birlikteliklerde de bu sorunlar yaşanabilir ve bir terapiste başvurulabilir.

Partnerim Terapiye Gelmek İstemiyor, Ne Yapmalıyım?

Ne yazık ki her zaman “ilişkimizde problemler var, ne yapabiliriz” gibi bir başlangıç mümkün olmuyor.

Ortak bir kararla terapiye başlamak çiftler arasında belli düzeyde sağlıklı bir iletişimin devam ettiğinin göstergesidir. Eğer böyle bir iletişim yoksa terapiye başlamak isteyen tarafın aşağıdaki noktalara dikkat etmesi gerekir:

 • Tartışmalar ve olumsuz duygular henüz çok yeniyken partnerinizi herhangi bir şeye zorlamayın, sakinleşmeyi bekleyin.
 • “sorunlusun” “hastasın” gibi olumsuz ifadelerden kaçının. Bu terapiyi bütünüyle engelleyecektir.
 • Terapiye başlama nedenlerinizi ve kendinizde gördüğünüz sıkıntıları eşinize tüm şeffaflığınız ve kibarlığınızla anlatın.
 • Birliğe ve ortaklığa teşvik etmek için çabalayın.

Bütün çabalarınıza rağmen eşiniz terapiye gelmiyorsa tek başınıza katılabilir ve bu durumu uzman psikoloğunuzla görüşebilirsiniz.İyileşmeye kendinizden başlamak bir sonraki tartışmaların önünü kesecektir. İlerleyen günlerde eşinizin sizde gördüğü olumlu değişimler onun psikoterapiye, size ve ilişkinize olan güveni arttıracak ve terapiye başlamasını kolaylaştıracaktır.

Kaynakça:

What Is a Marriage and Family Therapist?, verywellmind, 2021

Paylaş
Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin Youtube Kanalı

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler

Terappin'de İlk Seansın BASLA15 koduyla %15 İndirimli

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi Yolculuğuna Başla