Online Terapi Faydaları Nelerdir | Tüm Avantajlar ve Dezavantajlar

Yazan: Terappin
| 13 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı. 08 Mayıs 2023 tarihinde güncellendi.
Online Terapi Faydaları Nelerdir | Tüm Avantajlar ve Dezavantajlar

“Terapiye başlamak için doğru zamanı bekliyorum.”

Pek çok insandan sıkça duyduğumuz bir cümle. Sizin için en doğru an “şu an.” 

Modern çağda her şeyi öylesine hızlı yaşıyoruz ki kendimiz için zaman yaratmak gittikçe zorlaşıyor. Ertelediğimiz her dakika kendimizden çalıyoruz.

Terappin ile harekete geçmenin tam vakti! Online terapinin faydaları ile tanışın.

ABD ve Avrupa başta olmak üzere bir çok ülkede uzun yıllardır sürdürülen online terapi çalışmaları Covid-19 salgınıyla birlikte ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. 

Zaman ve mekan sınırlarını aşan online terapi yönteminin avantajlarını ve dezavantajlarını sizin için listeledik! 

Online Terapinin Avantajları 

Dinamik ve esnek 

Psikolojik destek almak için uzun mesafeler kat etmek ve yoğun iş programlarımızdan zaman yaratmaya çalışmak hepimiz için büyük bir yük.

İnternet erişimizin güvenli ve sorunsuz olduğu her yere e-terapi hizmetini taşıyabilirsiniz.

E-terapinin canlı atmosferi ve seans saatlerinin esnekliği, sizlere uzman terapistlerimizle her an iletişim kurma imkânı sunar. Seansları iptal etmeden, trafikte sıkışmadan, toplantınızı ya da eğlencenizi ertelemeden psikoloğunuza ulaşmak çok kolay.

Web terapinin dinamizmi sadece danışanlar için değil terapistler için de büyük bir kolaylık. Uzmanlarımız danışanlarının tedavi süreçlerini kesintisiz bir şekilde takip edebilirler.

Herkes için erişilebilir

Ne yazık ki günümüzde pek çok insan fiziksel ve ruhsal nedenlerle eve bağlı bir yaşam sürmekte. 

Ne panik ataklarınız ne de size eşlik eden tekerlekli sandalyeleriniz ruhunuzu iyileştirmenize engel değil! 

Terappin uygulaması ev rahatlığınızda tedavinize devam edebilirsiniz.

Bütçenize dost bir terapi

Sosyal sağlık sigortanız tıpkı geleneksel terapi hizmeti gibi online terapi masraflarınızı da karşılayabilir.

Terapiye başlamadan önce detayları öğrenmek için anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketi ile iletişim kurmayı ihmal etmeyin.

Online terapistlerin kira masraflarına son! E-terapinin evden de yürütebilir olması terapistleri bir ofis kiralama derdinden ve yol masrafından kurtarır. Böylece terapistlerimiz daha uygun fiyatlarla danışanlarına hizmet sağlar.

Sosyal fobilerinizden kurtulmak için en iyi destek online terapi

Birçoğumuz için kimliğimizi açıklamak, sorunlarımızı paylaşmak ve kendimizle ilgili detaylar vermek oldukça zordur.

Dahası sosyal fobi, anksiyete, agorafobi gibi psikolojik bozukluklar sosyalleşmemizi engelleyip iletişim becerilerimizi köreltebilir.

Alanında uzman psikologlarımız size sosyal kaygılarınızı aşmanız ve kendinizi keşfetmeniz için her an destek olacaktır.

Video konferanslar sırasında kendinizi iyi hissedene kadar kameranızı açmadan iletişim kurabilirsiniz. Mesajlaşma platformlarının sağladığı esneklikle kendinizi daha rahat ifade edebilir ve zamanla iletişim kurmanızı engelleyen faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Size özel terapi metotları ile güvendesiniz

Teleterapi hizmetinden yararlanan birçok danışanın en büyük endişesi herkes için aynı tedavi yönteminin uygulanmasıdır.

Endişelere son!

Terappin ailesi olarak her danışanımızın ihtiyacına uygun tedavi metotları uyguluyoruz. Uzmanlarımızın danışanlarla yaptığı görüşmeler sonunda hastalığın tanısı yapıldıktan sonra en uygun tedavi yöntemi belirlenip uygulanmaya başlanır.

Online Terapinin Dezavantajları

E-danışmanlığın sağladığı kolaylıklar popülerliğini son derece arttırsa da geleneksel psikoterapi hizmetiyle karşılaştırıldığında birçok dezavantajı da beraberinde getirdiğini görürüz.

Güvenlik Sorunu ve Bağlantı Kesintileri

Kişisel bilgilerin korunması danışanların en hassas olduğu konulardan birisi. Bütün bilgiler internet üzerinden iletildiğinden sisteme izin erişim sağlandığında kişisel veriler kötüye kullanılabilir.

Bunun yanı sıra, internet erişimimiz her yerde aynı kalitede sürdürülemez. Muhtemel bir ağ kesintisi veya seans esnasında yaşanacak olan teknik aksaklıklar tedavi sürecini olumsuz etkiler.

Kriz Anlarının Yönetimi Zordur

Bazen hastalar ağır öfke nöbetleri, kontrol kaybı ve anksiyete atakları yaşayabilir. Anında ve canlı müdahale gerektiren durumlarda online terapi yetersiz kalacaktır. Hasta ile doğrudan iletişime geçilmemesi sorunun büyümesine ve öngörülemeyen krizlere sebep olabilir.

Ağır Psikiyatrik Vakaların Tedavisi Mümkün Değildir

Psikotik danışanlar, alkol ve madde bağımlılığı olan kimseler, 18 yaşın altında olan çocuklar ve intihar riski olan danışanlar online tedavi hizmetinden yararlanamaz.

Bu gibi durumlarda yüz yüze tedavi, ilaç tedavisi ve seansların devamlılığı son derece kritiktir. Hastalar psikologlar tarafından denetim altında tutulmalıdır.

Terapistlerin Danışanları Tanıması ve Anlaması Zaman Alır

Online terapinin en büyük dezavantajı hastaların duygu ve düşünce aktarımını doğrudan sağlayamamasıdır.

Yüz yüze gerçekleştirilen seanslarda psikologlar danışanın beden dilinden, ses tonundan, jest ve mimiklerinden onunla ilgili bir takım çıkarımlarda bulunabilir. Fakat online terapi mesajlaşma ve ses kayıtlarıyla da gerçekleşebildiğinden danışanları tanımak son derece zordur. Ne yazık ki yanlış tanı ve teşhise yol açabilecek bu durum online terapinin kalitesini düşürmektedir.

Yasal Ve Etik Kaygılar 

Sadece kendi ülkenizdeki değil başka ülkelerdeki teleterapi hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Bu durum her ne kadar avantajlı görünse de psikolog ve danışan arasında güçlü bir bağ kurulmasını engelleyebilir.

Her ülkenin, her bölgenin kendine özgü yasal ve yerel kuralları vardır. Türkiye’de doğru kabul edilen bir tutum başka ülkede reddedilebilir- ya da tam tersi. Bu durumda danışanlar kendilerini doğru bir şekilde aktarmakta ve sorunlarını özgürce dile getirmekte güçlük çekebilirler.

Terapistim Gerçek Bir Terapist Mi?

Bugün birbiriyle rekabet halinde olan milyonlarca web uygulaması görmekteyiz. Hepsinin tek bir ortak kaygısı var: Daha çok tıklanmak ve daha çok gelir elde etmek.

Artık herhangi birinin uzman bir psikolog olduğunu iddia etmesi çok kolay ama gerçek bir online terapi hizmeti aldığından emin olmak son derece zor.

Danışanlarımızın olası bir aldatmaca durumunda nereye başvuracaklarını bilmeleri çok önemli. Terapiye başlamadan önce psikoloğun belgeleri ve diploması mutlaka kontrol edilmeli hatta lisans numarası üzerinden ilgili birimler aracılığıyla sorgulama yapılmalıdır.

Paylaş
Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin LinkedIn Terappin Youtube Kanalı

Sana en uygun online psikolog ile eşleşmek için testi çöz

Başla

İlk seansın %15 indirimli

Kod: BASLA15

Terapine şimdi başla

Psikologları İncele

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler

Terappin'de İlk Seansın BASLA15 koduyla %15 İndirimli

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi Yolculuğuna Başla