Online Terapi Ücretleri | Online Psikolog Fiyatları 2023

Online Terapi Ücretleri | Online Psikolog Fiyatları 2023

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
01.11.2022 tarihinde oluşturdu.

Hepimiz biliyoruz ki ister yüz yüze olsun ister çevrimiçi psikolojik tedavilerin hiçbiri tek seansta sonuçlanmaz. Seanslara düzenli devam etmek son derece önemli. Bu durum haliyle beraberinde bazı soruları doğuruyor: Bir psikolog seansı kaç TL? Psikolog ayda kaç seans sürer?

Online Terapi Ücretleri | Online Psikolog Fiyatları 2023

Online terapi ücretleri son zamanların en çok aratılan sorularından birisi.

“Evden kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir hizmet bir de cebimi zorlamazsa ne iyi olur.” Ya da başka bir senaryo “Bu paraya değecek mi? Çevrimiçi bir hizmet ne kadar etkili olabilir ki?”

Haklısınız. Tüm kafa karışıklıklarınızı gidermek için online psikolog ücretlerinin detaylarını adım adım anlatıyoruz.

Online Terapi Ücretleri Nelerdir?

Dijital çağın insanlarıyız. Alışveriş, eğitim, sağlık, eğlence aktivitelerimiz hatta arkadaşlıklarımız bile internet üzerinden.

Her şey bir tık uzağımızda ya da bir tık kadar yakın!

Bu döngünün içinde online terapi ise en çok tercih edilen hizmetlerden biri olmaya başladı. Kim en iyi online terapiyi ev konforunda almak istemez ki?

Bu yüzden çevrimiçi tedavilerin popülerliği günden güne artıyor. Neredeyse her gün çevrimiçi tedavi hizmeti sağlayan pek çok farklı web sitesi ve uygulaması ile karşılaşıyoruz. Tüm bu çeşitliliğin içinde güvenebileceğimiz ve bütçemizi zorlamayacak bir terapi hizmeti bulmak da zorlaşıyor. Hepimiz biliyoruz ki ister yüz yüze olsun ister çevrimiçi psikolojik tedavilerin hiçbiri tek seansta sonuçlanmaz. Seanslara düzenli devam etmek son derece önemli.

Bu durum haliyle beraberinde bazı soruları doğuruyor: Bir psikolog seansı kaç TL? Psikolog ayda kaç seans sürer?

İşte online psikolog ücretleri ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

 • Ortalama 130 ve 300 tl arasındadır.
 • Ücretlendirme psikolog tarafından belirlenir. Fakat çevrimiçi terapi uzmanı etik kuralları ihlal etmemeli ve haksız rekabet yaratmamalıdır.
 • İnternet sitelerinde 60 tl’den başlayan seans ücretleri görebilirsiniz. Bu seansların süreleri ise genelde 30 dakika olarak belirtilir. Oysaki 30 dakika psikoterapi ilkeleri ile örtüşmeyen yetersiz bir zaman dilimidir. Her ne kadar bütçenize uygun görünse de böyle bir tedaviyi kabul etmemek de fayda var.
 • Ücretsiz çevrimiçi hizmet sağlayan kurumlara itibar etmeyiniz. Terapi hizmetini ücretsiz almak istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki belediyenin, üniversitenin ya da derneklerin terapi hizmetlerine başvurmalısınız.

Terapi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yapılan araştırmalar ve danışanlardan alınan veriler doğrultusunda çevrimiçi bir hizmet ile yüz yüze sağlanan bir hizmet arasında fark olmadığı gözlemlenmiştir. Yani, eğer seanslara düzenli devam ederseniz ve size uygun bir psikolog ile iş birliği içinde olursanız aslında ikisinden de alacağınız verim aynıdır.

Fiyat farklılığını belirleyen unsur hizmetin kalitesi değildir. Online terapi ücretlerinin ortalama 130 tl ile 300 tl arasında olduğunu söylemiştik. Etik ilkeler gereği seans maliyetlerinin belli bir sınırın üstüne çıkmaması gerekir. Fakat ülkemizde ruh sağlığı yasası yok. Bu nedenle belli bir etik ilkeden de bahsedemiyoruz. Örneğin, sosyoekonomik düzeyi düşük bir bölgede yaşayan insanların alacağı bir tedavi maliyeti bölgenin gelirine göre değişmelidir. Fakat bu ücretler psikolog tarafından belirlendiği için bazen fark yaratabiliyor. Bu nedenle maalesef psikolojik ve ruhsal hizmetler geliri yüksek kişilerin alacağı bir hizmet olarak düşünülüyor. 

Fakat günümüzde çevrimiçi terapi platformları bu konudaki algıyı bütünüyle değiştirdi. Artık psikolojik danışmanlık servisleri daha erişilebilir, daha çeşitli ve daha güvenli. Tüm bunlar hayatımızı kolaylaştıran şahane adımlar ama alınan eğitim, tecrübe, yüksek lisans ya da doktora düzeyi gibi durumların danışmanlık maliyetini belirlediğini de unutmamalıyız. Bu değişkenler online terapi ücretini oldukça değiştirmektedir.

Ücretsiz Psikolog Desteği Almak?

Hepimiz bir psikolojik ve ruhsal desteğe ihtiyaç duysak da gelir düzeylerimiz oldukça farklı. Bu durumda herkesin eşit bir fayda sağlaması için başvurabileceğiniz bazı kurum ve kuruluşlar mevcut.

İşte herhangi bir ücret ödemeden psikolog desteği alabileceğiniz kurumlar:

 • Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri

Bulunduğunuz ildeki hastanenin hizmetlerinden yararlanmak için Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ni (MHRS) kullanarak veya Alo 182'yi arayarak randevu alabilirsiniz.

 • Belediyeler
 • Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM)

Bulunduğunuz ildeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne başvurabilirsiniz.

 • Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), İlçe Sağlık Müdürlükleri
 • Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)

ŞÖNİM'ler 7/24 hizmet veren kurumlardan biridir. Daha çok şiddetin önlenmesi ve koruyucu tedbirlerin uygulanması amacıyla kurulmuşlardır. Ancak bu kurumlardan da ücretsiz psikolog desteği alabilirsiniz.

 • Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM)

12 yaş üstü bağımlı (tütün, alkol, madde, teknoloji) bireylere ve yakınlarına ücretsiz psikolojik ve sosyal hizmet desteği veren kurumlardır. Türkiye'nin birçok ilinde ve KKTC hizmet vermektedir. ALO 115 Danışma Hattı'nı arayıp bilgi alabilirsiniz.

 • İBB Psikoterapi Merkezleri

ALO 153’ü arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

 • ABB Gençlik, Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezi

Neden Online Terapiyi Tercih Etmeliyim?

Tercih etmeniz için o kadar çok sebep var ki! İşte en önemlileri:

 • Çevrimiçi tedavi kırsal kesimde yaşayan ve bir tedavi ofisine gitmekte zorlanan danışanlar için oldukça motive edici bir tercihtir.
 • Yüz yüze seanslardan daha ekonomiktir. Yolda harcadığınız zaman ve para size kalır.
 • Geleneksel tedavi işleyişinden daha yoğundur. Yüz yüze seanslarda trafik sıkışıklığı, iş yoğunluğu ve hastalık gibi faktörleri düşünürsek seansların sıkça ertelendiği zamanlar olabilir. Oysaki çevrimiçi seanslarınıza internet erişiminiz olan her yerde devam edebilirsiniz.
 • Çalışmak istediğiniz psikoloğu ve seans saatlerini kendiniz belirlersiniz. Yüz yüze görüşmelerden daha esnektir.

Online Terapi ile Tedavi Süreci

Çevrimiçi hizmetlerin güvenilirliğini ve alacağımız verimi hepimiz sorguluyoruz. Uzaktan erişim kolaylık sağlasa da yeterli gelmeyecekmiş gibi hissettirebilir.

Çevrimiçi danışmanlık hizmetlerinin detaylarını içinizi biraz olsun rahatlatmak için detaylandıracağız.

Öncelikle size en uygun psikoloğu bulmanız gerekir. Ama nasıl?

Çevrimiçi danışmanlık almak istediğiniz platform üzerinden psikologların eğitim durumlarına, uzmanlık alanlarına, online terapi ücretlerine ve diğer danışanlardan aldıkları yorumlara ulaşabilirsiniz. Bu sayede değerlendirme yapmanız daha kolay olacaktır.

Daha sonra çalışmak istediğiniz uzman ile kendi takviminize uygun bir görüşme günü ve saati belirleyebilirsiniz. 

İlk görüşmede uzmanımız sizi ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde anlamaya ve değerlendirmeye çalışır bu yüzden ön görüşmelerde şeffaf ve anlaşılır olmaya özen göstermelisiniz.

Yapılan ön görüşmelerden sonra bir sonraki görüşmelerin gün ve saatleri belirlenir. Uzman psikolog size özel bireysel tedavi yöntemlerinin neler olduğunu söyler. Takip eden günlerde aşamalı ve kontrollü şekilde bu terapiler uygulanır.

Eğer hastane muayenesine ya da yatarak tedaviye gerek duyulursa psikoloğunuz sizi mutlaka bilgilendirir.

Bu noktada seanslara düzenli katılım son derece önemlidir. Daha da önemlisi ister yüz yüze olsun ister internet üzerinden, psikolojik bir tedaviden en iyi verimi almak için zamana ihtiyaç vardır. Hemen sonuç almayı beklememeliyiz.

Online Psikolog Ücretleri

Online terapi ücretlerini belirleyen o kadar çok faktör var ki ama bunlardan en önemlisi maalesef eğitim maliyetlerinin pahalılığı.

Türkiye’de lisans ve yüksek lisans psikolojik danışmanlık eğitimi belli bir seviyede verilmektedir. Örneğin, lisans döneminde aldığınız süpervizyon süreci 10 ila 20 oturum arasında değişebilir. Bu ise meslek hayatı için pek de yeterli bir sayı değildir. Bu nedenle ya yüksek lisans eğitimini tamamlamak ya da ek terapiler almak gerekir. Bunların maliyetleri ise oldukça yüksektir.

Bir eğitim en az 3 modülden oluşur. Her modül için ise 3000-4000 tl talep edilir. Mesela süpervizyon ile birlikte bir oyun terapisi 15.000 tl civarında tutabilir. Burada harcanan maliyet maalesef seans fiyatını da belirler.

Diğer bir önemli konu ise yüksek vergilerdir. Bir uzman psikoloğun ortalama 100 liralık bir terapi için 40 tl vergi ödemesi gerekir. Üstelik buna ofis masraflarını da eklersek uzmanın eline sadece 30 tl kalır.

Maalesef tüm bunlar online terapi ücretlerin artmasına neden olur. Eğitim şartları daha da iyileştirilir ve vergiler düşerse maliyet de düşecektir.

Bireysel Terapi Ücretleri

Bireysel seanslar kişinin kendi içine çıktığı bir yolculuktur. Bu noktada danışanın istek ve ihtiyaçlarının en iyi şekilde belirlenmesi ve bunlara uygun bir yöntem izlenmesi son derece önemlidir.

Bireysel online terapi ücretleri 300 tl’den başlamaktadır. Ancak her psikoloğun uzmanlık alanları, çalışma sahaları ve uyguladıkları tedavi yöntemleri farklıdır. Bu yüzden talep edilen online terapi ücreti de değişkenlik göstermektedir.

Online terapi ücretleri 2022 yılında 150 tl ile 1.250 tl arasında değişiklik göstermektedir.

Pedagog, 2022 yılında 140 tl ile 1200 tl arasında değişmektedir.

Aile terapisi, 2022 yılında 200 tl ile 1300 tl arasında değişmektedir.

Aile ve Çift Terapisi Fiyatları

Öncelikle tedaviye ne zaman ihtiyaç duyarız bir bakalım.

 • Eşler arası ilişkide çözülemeyen ve tekrar eden sorunlar olduğunda,
 • Evlilik problemleri ortaya çıktığında,
 • Boşanmanın eşiğine gelindiğinde ancak evlilik hala kurtarılmak isteniyorsa,
 • Çocuk, ergen veya yetişkin psikolojisi konu dâhilindeyse,
 • Birlikteki çocuk ve ergenlerde davranış sorunları gözlemlenirse,
 • Alkol ve madde bağımlılığı/kullanımı durumunda,
 • Kronik fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkarsa ya da varsa,
 • Şiddet, ihmal ve duygusal istismar olduğunda,
 • Birlik üyeleri yas, kayıp ya da travmalarla baş etmeye çalışıyorsa,
 • Ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçiliyorsa

Bunlardan birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Online terapi ücretleri ise ortalama 150 TL’den başlamaktadır.

Online Regresyon Terapi Fiyatları

Regresyon terapisi nedir?

Regresyon, geri çekilme, gerileme veya geriye dönüş anlamı taşır. Amacı bireyin günümüzde etkilenmeye devam ettiği duygusal ve zihinsel olumsuzlukların geçmişte neden olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bireyin deneyimlediği depresyon, aşırı korku ve kaygı gibi durumların asıl nedenleri geçmişteki deneyimleridir. Bu geçmiş deneyimin ortaya çıkarılıp çözülmesi ile günümüzdeki problemlerde daha kolay baş edilir.

Online terapi ücreti ise 100 tl ile 300 tl arasında değişmektedir.

Oyun Terapisi Seans Ücretleri

Online oyun terapisi seans ücretleri birçok ebeveynin merak ettiği ve endişelendiği bir konu.

Çevrimiçi hizmetlerin giderek popülerleşmesi ile birlikte bu tedavilerin seans ücretlerinin yelpazesi de oldukça genişledi. İnternette kısa bir araştırma yaptığınızda seans ücretlerinin 50 tl ile 400 tl arasında değiştiğini görebilirsiniz. Biliyoruz, bu oldukça kafa karıştıran bir durum.

50 tl talep edilen bir seansa ne kadar güvenebilirim?

Pahalı terapi daha iyi bir terapi midir?

400 tl ödeyeceğim her seans için ne kadar devamlılık sağlayabilirim?

Online Oyun Terapisi Seans Ücretleri Neden Bu Kadar Farklılık Gösterir?

Seans ücretlerinin farklılığı aşağıdaki ölçütlere bağlıdır:

 1. Psikoloğun çalıştığı bölge

Danışmanlık, Terapi ve Tıbbi hizmetlerin sağlandığı bölgelerde seans ücretleri genelde daha yüksektir çünkü ofis kiraları ve mesleki tanıtım reklamları maliyeti oldukça etkilemektedir. 

 1. Hastaneler

Özel olmayan hastanelerdeki poliklinikler ve danışmanlık ofislerinde ücretler 100 ila 250 tl arasında değişmektedir.

 1. Çevrimiçi Terapi

Çevrimiçi seansların ücretleri 50-400 tl arasında değişiklik gösterebilir.

Bu durumu etkileyen faktörler: Psikoloğun yetkinlik düzeyi, uyguladığı tedavi yöntemleri, eğitimi ve deneyimidir.

Online Cinsel Terapi Ücretleri

Online cinsel terapinin ilk amacı hem bireye hem de çiftlere kendilerinin dinlenildiği güvenilir bir atmosfer oluşturmaktır. Cinsel işlev bozukluğunu ve altındaki sebebi belirleyerek sorunu gidermeye yönelik yapılan tedavi metodudur. Bu nedenle çevrimiçi cinsel terapi sayesinde aşağıdakilere erişmeniz mümkün olacak:

Kendi sınırlarınızı çizmeye yardımcı olacaksınız,

Kendinizi keşfedeceksiniz,

Partnerinizle bağlarınızı güçlendireceksiniz

Cinsel terapiye gitmek ayıp ya da suçluluk verecek bir durum değildir. Daha mutlu ve tatmin edici bir hayat ya da ilişki için bir uzmana danışabilirsiniz. 

Aşağıdaki problemlerden birini ya da birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

 • Erkekte performans sorunları (sertleşme, erken boşalma ve uyarılma sorunları)
 • Cinsel istek bozuklukları (cinsel tiksinti ya da azalmış istek bozukluğu)
 • Yatakta heyecan, yaratıcılık ya da oyun arayışında olunması
 • Yatak odasında sıkıcılık ve monotonluk olması
 • Fetişler ya da cinsel arzular nedeniyle suçluluk hissinin oluşması 
 • Seks hakkında suçluluk ve utanma duygusunun olması
 • Travmalar (örneğin cinsel istismar)
 • Çiftlerin ya da bireyin cinsel hayatını etkileyen sağlık problemlerinin oluşması

Online terapi ücretleri ise 100 tl ile 300 tl arasında değişmektedir.

Siz Buna Değersiniz!

Online terapi ücretleri zaman zaman bütçenizi zorlayabilir. İhtiyaç duyduğunuz bir oyun terapisinin ya da cinsel terapinin maliyeti “buna değer mi?” sorusunu doğurabilir.

Siz buna değersiniz.

Çevrimiçi terapilerin kendinize yaptığınız güçlü bir yatırım olduğunu unutmayın. Kendinizi keşfettiğiniz, anladığınız, içinize döndüğünüz bir yolculuk buna değer.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Online terapi ücretlerini belirleyen hizmetin türü, tedavi yöntemleri ve seansların sayısıdır. Örneğin bireysel bir tedavi için seans başına 100 tl ödemeniz gerekirken regresyon terapisti sizden 300 tl talep edebilir.

Çalışma alanında lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamış uzmanlar yapabilir. Psikologunuzun mutlaka yasal çalışma izni olmalıdır.

Elbette. Üstelik beklediğinizden çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ev konforunuzda, kendinizi en rahat hissettiğiniz alanlarda rahatça katılacağınız seanslar hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra ülkenin her yerinden istediğiniz uzmana kolayca ulaşmak, çevrimiçi terapinin en avantajlı yanlarından biridir. Evden çıkmanızı engelleyen herhangi bir sağlık sorunu sizi engellemez ve istediğiniz her an yararlanabilirsiniz.

Online terapi ücretlerinden sonra sıkça sorulan sorulardan birisi de seansların ne kadar süreceğidir. Bunu belirleyen ise danışanın ihtiyaçları ve tedaviye verdiği dönütlerdir. Her süreç hepimiz için aynı hızda akmaz. Kimilerimiz 3 görüşmede aşama kaydederken kimilerimiz için süreç daha uzun olabilir ve her iki durum da son derece normaldir.
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!