Agorafobi Nedir? | Agorafobi Belirtileri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Agorafobi Nedir? | Agorafobi Belirtileri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
25.01.2022 tarihinde oluşturdu.

Agorafobi, bireyin kendini tutsak ya da kapatılmış hissettiği durumlarda ya da yerlerde yaşadığı panik ve aşırı korkudur. Agorafobi, anksiyete bozukluklarından biridir ve oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. İsminden de anlaşılacağı üzere, agorafobi; bir durumdan ya da bir yerden aşırı derecede korkma (fobi) durumu olarak özetlenebilir.

Agorafobi Nedir? | Agorafobi Belirtileri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Online agorafobi terapisi tam olarak nedir merak mı ediyorsunuz? Endişelenmenize gerek yok! Terappin, sizin için bu soru işaretini gidermeyi hedefleyerek bu blog yazısını hazırladı! Agorafobi nedir? Bir diğer çok sorulan sorulardan biri. Bütün bu soruları yanıtlamaya Terappin ailesi olarak biz hazırız! Sizler hazır mısınız?

Bu sayfanın devamında detaylarını edineceğiniz bilgiler şu başlıklar altında olacak:

*Online agorafobi terapisi

*Online agorafobi terapisi ile psikolog hizmeti

*Size özel bireysel terapi

*Hizmet çeşitleri

*Online agorafobi terapi uygulaması

*Agorafobi terapi fiyatları

Agorafobi, birçoğumuzun aslında bilgi sahibi olduğu fakat tam detaylarıyla bilmediği fobi çeşitleri olarak sayılabilir. Bu nedenle, şimdi okumaya başlayarak detaylarını öğrenmeniz mümkün. Hadi başlayalım!

 

Online Agorafobi Terapisi

Online agorafobi terapisi, agorafobi teşhisi konulan hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Peki agorafobi tam olarak nedir? 

Agorafobi, bireyin kendini tutsak ya da kapatılmış hissettiği durumlarda ya da yerlerde yaşadığı panik ve aşırı korkudur. Agorafobi, anksiyete bozukluklarından biridir ve oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. İsminden de anlaşılacağı üzere, agorafobi; bir durumdan ya da bir yerden aşırı derecede korkma (fobi) durumu olarak özetlenebilir. 

Agorafobisi olan bireylerin gerçek ya da yaşanması ihtimal olan yer ve durumlardan korktuğu bilinmektedir. Örneğin, toplu taşıma aracı kullanmak, kapalı ya da açık alanlarda bulunmak, sırada beklemek ya da kalabalık içinde bulunmak gibi. Bu durumlarda agrofobik birey kendisinde paniğe sebep olan durumlardan kaçınabilir. Bu da bireyin hiç dışarıya çıkmaması, toplu taşıma kullanmaması vs. Gibi durumlarla sonuçlanabilmektedir. 

Agorafobi çoğu zaman yaşanılan panik ataklardan sonra bireyde kalıcı bir korku olarak kalmaya başlayabilir. Bu nedenle çoğunlukla agorafobi panik bozuklukla ilişkili olabilmektedir. 

Online agorafobi terapisi, bireyde oluşan bu fobinin olumsuz etkilerinden kurtulmak ya da fobiden kalıcı bir şekilde tedavi olmak için uygulanan tedavi yöntemidir.

 

Online Agorafobi Terapisi ile Psikolog Hizmeti

Bilişsel davranışçı terapi, agorafobi tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Online agorafobi terapisiyle bu tür terapi yönteminden faydalanmak oldukça erişilebilir hale gelmiştir. Agorafobi terapiniz online olsa bile geleneksel yüz yüze terapiden hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle, online olarak alacağınız agorafobi terapisi tamamen psikolog hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu terapi hizmetini sunmak için psikologların eğitimini tamamlamış ve alanda uzmanlaşmış olmaları gerekmektedir. 

Agorafobi, kimi zaman bireyin günlük yaşam aktivitelerini engelleyecek kadar etkileyebilir. Çalışma, okula ya da işe gitme gibi günlük işleri yapma yetisini bireylerin elinden alabilir. 

Agorafobinizin hayatınızı daraltmasına izin vermeyin. Eğer agorafobi belirtileri gösteriyorsanız hemen psikoloğunuza başvurun.  

 

Size Özel Bireysel Terapi

Agorafobi ve etkileri her bireyde farklı şiddette ve farklı biçimlerde görülebilir. Bu nedenle, agorafobi terapisinin size özel ve bireysel olması şarttır. Her fobinin altında yatan nedenin farklı olmasıyla birlikte tedavi yöntemleri de herkeste çeşitlilik göstermektedir. Terappin uygulamasıyla alacağınız online agorafobi terapisinin tamamen size özel ve bireysel olacağının güvencesini veriyoruz. 

Agorafobi etkileri nelerdir? Agorafobi belirtileri nelerdir? İşte sizin için cevabımız...

  • Evden yalnız ayrılmaktan korkma,
  • Kalabalıktan ya da sıra beklemekten korkma,
  • Küçük mağazalar, sinema salonları ya da asansör gibi kapalı alanlardan korkma,
  • Köprüler, alışveriş merkezleri ya da park alanları gibi açık alanlarda bulunmaktan korkma,
  • Uçak, tren ya da otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanmaktan korkma.

Bu çeşit belirtiler, kişinin aşırı endişe duymasına ve anksiyete atağı ya da panik atak geçirmesine sebep olabilir. Bu atakların ardından birey buna sebep olan durumlardan kaçınarak günlük yaşamını aksatmaya başlayabilir. Bu durumda, hemen bir profesyonel yardıma başvurulması önerilmektedir.

 

Hizmet Çeşitleri 

Agorafobi, anksiyete bozukluğu çeşitlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu fobi çeşidini tedavi etmek için kullanılan yöntemlerin en yaygınları şu şekildedir:

Bilişsel davranışçı terapi

İlaç tedavisi

Bilişsel davranışçı terapi, online agorafobi terapisi kapsamında uygulanan yöntemdir. Bu terapi yönteminde terapist, bireyin korkusuna sebep olan davranışı ya da nesneyi bulup bunlara karşı düşünceleri değiştirmeyi hedefler. Böylece bireyin korktuğu şeye karşı düşünceleri ve davranışları değişerek fobinin atlatılması amaçlanır.

Kimi zaman panik atak ve anksiyete atakları çok yoğun olabilir. Bu atakların fiziksel belirtilerini azaltmak için hekiminiz bazı sakinleştirici ilaçlar vermeyi uygun görebilir.

 

Online Agorafobi Terapi Uygulaması

Terappin mobil uygulamasıyla online agorafobi terapinize hemen şimdi başlamanız mümkün. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle günümüzde birçok şey herkesin erişimine açılmıştır. Online terapi uygulamaları da bu avantajlardan biridir. Agorafobiniz varsa ve örneğin evden çıkmaktan korkuyorsanız, Terappin online terapi uygulaması tam da sizin için! Evinizden çıkmadan iyileşmeye ne dersiniz? Öyleyse hemen indirin ve terapinize bir tıkla saniyeler içinde başlayın!

 

Agorafobi Terapi Fiyatları

Online terapinin avantajlarından bir diğeri ise ekonomik olarak kolaylıklar sağlamasıdır. Online agorafobi terapisi, Terappin uygulamasının online psikolog hizmetlerinden biridir. Oldukça yaygın bir anksiyete bozukluğu çeşidi olan agorafobinin tedavisi de zor olmayacaktır. Terappin uygulamasının sunduğu 200’den fazla uzman klinik psikolog arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Mobil uygulamayı indirerek detayları öğrenebilirsiniz:

Mobil uygulamayı indirerek detayları öğrenebilirsiniz.

Detaylı bilgi için hemen sen de indir!

1. IOS için hemen indir! 

2. Android için hemen indir! 

3. İnstagram adresimizi ziyaret et! 

4. Twitter adresimizi ziyaret et!
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!