EMDR Nedir? | EMDR Terapisi Nedir? | EMDR Kimlere ve Nasıl Uygulanır?

Yazan: Terappin | 13 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı. 19 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

*EMDR nedir?

*EMDR terapisi

*EMDR terapisi ne kadar etkilidir?

*EMDR hangi rahatsızlıkları tedavi edebilir?

*EMDR terapisi süreci nasıldır?

*EMDR terapisine başlamadan önce bilinmesi gerekenler

EMDR Nedir?

EMDR, ingilizce açılımı Eye Movement Desensitization and Reprocessing olan psikolojik stresi azaltmak amacıyla kullanılan interaktif psikoterapi tekniğidir. Bu terim Türkçe’ye “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi” olarak çevrilmiştir. 

Bu terapi yöntemi, kişinin daha önceki kötü deneyimlerden kaynaklanan psikolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi hedefler. 

Travma gibi kötü deneyimlerin ardından oluşan bilişsel ve davranışsal sorunların iyileştirilmesinde etkili bir psikoterapi olarak görülür EMDR. 

Travma sonrası oluşabilecek birçok psikolojik rahatsızlığın tedavi sürecinde kullanılabilir. 

EMDR nedir? EMDR, yukarıda da hem Türkçe hem İngilizce açılımı verilmiş olan ve diğer psikoterapi tekniklerine nazaran daha yeni ve daha az geleneksel olan psikoterapi metodudur. Özellikle son yıllarda oldukça fazla kullanılmaya başlayan bu teknik, en çok Travma Sonrası Stres Bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, geçmiş deneyimlerin neden olduğu psikolojik rahatsızlıklar için de kullanılır.

EMDR hakkında araştırmalar devam etse de psikologlar arasında kullanılması yaygın olan terapi tekniğidir. 

EMDR Terapisi

Ayrıca, EMDR terapisinin geleneksel olmayan ve yeni bir teknik olduğu belirtildi. Peki EMDR terapisi nasıldır? EMDR, diğer geleneksel terapi tekniklerine kıyasla daha farklıdır, konuşma ya da ilaçla tedavi etmeyi önermez. Türkçe açılımından da anlaşılacağı üzere, EMDR hastanın hızlı ve ritmik göz hareketlerini kullanılır. Bu göz hareketleri, hastanın geçmiş travmatik deneyimlerden kaynaklanan duygularının gücünü sönümler. 

Kısaca, EMDR anılarınızın beyninizde depolanma şeklini değiştirerek travma belirtilerini azaltmayı amaçlar. Özetle, bir EMDR terapisti bunu, travmatik veya tetikleyici deneyimleri küçük parçalar halinde hatırlamanıza yardımcı olur. Ardından, bu anılar artık sıkıntıya neden olmayana kadar sizi bir dizi iki taraflı göz hareketleriyle yönlendirir. 

Başlangıçta travmayı ve TSSB'yi tedavi etmek için geliştirilmiştir. Ancak EMDR, özellikle geçmiş travma ile iç içe geçmiş olan diğer psikolojik sorunların semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

EMDR Terapisi Ne Kadar Etkilidir?

Travmatik bir anınızı düşünürken göz hareketleri yapmanızın bir şekilde acı verici anıların acısını azaltmasına karşı şüpheci yaklaşabilirsiniz. 

Bazı uzmanlar hala bu tekniğin nasıl işe yaradığını bilmemektedir. Bununla beraber, bazı uzmanlar dikkatiniz travmatik anlarda onları hatırlarken daha az olunca bunların sebep olduğu stresin daha az görüldüğüne inanmaktadır. 

Başka bir deyişle, EMDR'de kullanılan ikili uyarım, acı veren hatıralara ve istenmeyen düşüncelere erişirken size odaklanmanız gereken bir şey verir.

Bu, hafızanızın yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur ve ezici bir psikolojik tepki olmadan onu işlemek için alan sağlar.

Bu nedenlerden dolayı, EMDR terapisi birçok hastada oldukça etkili olmuştur. Stres ya da travma kaynaklı diğer rahatsızlıklarda da hastanın rahatsız olduğu anı ve travmaların üstesinden bu tekniklerle gelinebildiği görülür. 

Kısaca, EMDR terapisinin, dikkati dağıtarak rahatsız edici anılar anıldığında negatif duyguları azalttığı gözlemlenmiştir. Bu da EMDR nedir ve ne kadar etkilidr sorusuna bir cevap olarak sayılabilir. EMDR terapisinin hasta üzerindeki etkisi güçlü ve terapi sonuçları olumludur. 

EMDR Hangi Rahatsızlıkları Tedavi Edebilir?

EMDR genellikle ağır travmatik anılar ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) semptomları ile yaşayan insanlar için önerilir. Yaşadığınız travmayı terapistler de dahil olmak üzere başkalarıyla paylaşmakta zorlanıyorsanız, bunu özellikle yararlı bulabilirsiniz.

Bugüne kadar, sınırlı kanıtlar EMDR'nin diğer akıl sağlığı koşulları için etkisini desteklemektedir. Ancak bazı akıl sağlığı uzmanları, aşağıdakileri tedavi etmeyi de önerebilir:

Mevcut araştırmaların 2017 tarihli bir sistematik incelemesi, Emdr'nin aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli koşullarla birlikte travma öyküsü olan kişiler için potansiyel olarak fayda sağlayabileceğini öne sürmektedir:

 • Bipolar bozukluk
 • Depresyon
 • Psikoz
 • Anksiyete bozuklukları
 • Madde kullanım bozuklukları
 • Bel ağrısı

Çoğunlukla, EMDR, birçok psikolojik rahatsızlık semptomu için güvenli bir müdahale gibi görünmektedir. Ancak gelecekteki araştırmalar, etkisi için daha kesin destek sunabilir.

EMDR Terapisi Süreci Nasıldır?

EMDR nedir nasıl yapılır merak ediyor olmanız çok normal. Sizler için EMDR terapisini detaylıca açıklamaya özen gösterdik. Peki EMDR terapi süreci nasıl işler? EMDR terapisi 8 aşamaya ayrılmıştır, bu nedenle birden fazla seansa katılmanız gerekir.

Tedavi genellikle 6 ila 12 seanstan oluşur, ancak daha fazla seans gerekebilir. İşte bu 8 aşama sizler için aşağıda listelendi!

Aşama 1- Hasta geçmişinin sorgulanması ve tedavi planlanması: 

Terapistiniz, tedavi sürecinde nerede olduğunuzu daha iyi anlamak için önce belirtilerinizi ve sağlık geçmişinizi gözden geçirecektir.

Bu değerlendirme aşaması ayrıca travmanız hakkında kısaca konuşmayı ve ele alınması gereken potansiyel anıları tanımlamayı da içerir.

Aşama 2- Hazırlık:

Terapistiniz, duygusal ya da psikolojik olarak yaşadığınız stresle başa çıkmayı öğretmek amacıyla size birkaç teknik gösterir. Yalnızca stres değil, travma esnasında yaşayabileceğiniz rahatsızlık duygusuyla da başa çıkmak için kullanılabilir bu öğretilen teknikler. Buna “kaynak bulma” da denir. 

Örneğin, farkındalık egzersizleri ve derin nefes alma çalışmaları gibi stresle başa çıkma teknikleri öğrenebilirsiniz. 

Aşama 3- Değerlendirme:

EMDR tedavisinin üçüncü aşamasında, terapistiniz, hedeflenecek belirli bir anıyı ve bu anıyla ilgili herhangi bir bakış açısını seçme sürecinde size rehberlik edecektir, örneğin:

 • Acı veren duygular veya fiziksel duyumlar
 • Araya giren düşünceler veya görüntüler
 • Üzücü veya istenmeyen kendine inançlar

Aşama 4 – 7- Tedavi: 

Ardından terapistiniz, hedeflenen anıları ele almak için EMDR terapi tekniklerini kullanmaya başlayacaktır. Bu, 4 aşamada gerçekleşir:

 • Hassasiyet azaltma/ desensitizasyon
 • Kurma
 • Beden tarama
 • Kapanış

Aşama 8- Yeniden değerlendirme:

Bir sonraki seansta başlayan yeniden değerlendirme aşamasında, terapistiniz bir önceki seansta ele aldığınız anıları ve duyguları soracaktır.

Bu anılar hala sıkıntıya neden oluyorsa, onları hedef almaya devam edebilirler. Değilse, muhtemelen yeni hedeflere geçmeyi önereceklerdir.

EMDR Terapisine Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Uzmanlar EMDR terapisini güvenli ve etkili bir yaklaşım olarak ele alırlar. Ancak bazen istenmedik bazı etkileri olabilmektedir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yan etkileri deneyimleyebilirsiniz:

 • Canlı ve gerçekçi rüyalar görmek
 • Fiziksel duyumlara veya duygulara karşı hassasiyetin artması
 • Sersemlik hissetme (denge kaybı, baş dönmesi gibi)

EMDR'nin işe yaraması birkaç seans alabilir, ancak ilk seansınızdan sonra bir miktar iyileşme fark edebilirsiniz.

Özellikle travmatik olaylarla yeni baş etmeye başlıyorsanız, terapinin başlangıcının bazı duygusal sıkıntıları ve rahatsızlıkları tetiklediğini görebilirsiniz. Ancak EMDR, travma hakkında uzun uzun konuşmanızı veya bunun hakkında uzun uzun düşünmenizi gerektirmez. Bu nedenle, travmayı tedavi etmek için kullanılan diğer yaklaşımlardan daha az bunaltıcı olacaktır.

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.