En İyi 25 Çift Terapisi Tekniği, Egzersizi ve Aktivitesi

Yazan: Terappin | 10 Mart 2022 tarihinde yayınlandı. 17 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

En İyi 25 Çift Terapisi Tekniği, Egzersizi ve Aktivitesi

Her ilişkide çıkmazlar olabilmektedir.

Bu çıkmazlarla nasıl başa çıkabileceğiniz öğrenmek, sorunlardan kurtulmanın yanı sıra daha güçlü bir ilişki kurmanıza yardımcı olur. 

Çift terapisinde, eğitimli uzmanlar iki kişiyle ilişkilerinin kuvvetini arttırmak için çalışır.

Özellikle evlilik ve aile terapistleri gibi uzmanlar ikili ilişkileri daha iyi yöne çevirmek için uzmanlaşırlar. 

Herhangi bir diğer terapi çeşidi gibi, çift terapisinde de iki tarafın da kendini adaması ve iyileşmeyi istemesi gerekmektedir. Çift terapisi, demografi, cinsel eğilim ya da yaş fark etmeksizin herkese uygulanabilmektedir.

Eğer çift terapi almaya açık fikirli ve iletişim bariyerlerini kırmaya hazır bir şekilde gelirse, terapinin olumlu etkileri gözle görülür hale gelmektedir. 

En İyi 25 Çift Terapisi Tekniği

Özellikle online terapi fırsatları çift terapisini olduğundan daha da erişilebilir hale getirdi. 

İlişkinizi geliştirmek için kendiniz bir şeyler yapmak istiyorsanız, bu çeşit fırsatlar da yalnızca bir tık uzağınızda. İlişkinizi daha iyi bir yere taşımak için yapabileceğiniz birçok egzersiz ve aktiviteler bulunmaktadır. 

Çift Terapisi Teknikleri

En iyi 25 çift terapisi tekniği listesine 6 farklı terapi çeşidiyle başlanabilir. Çift terapisi teknikleri çiftlerin bireysel yapabileceği aktivite ve egzersizlerden farklıdır. Aşağıda sizler için bunları teker teker açıkladık.

Düşünceli Dinleme

Araştırmacılar ve klinik psikologlar düşünceli ve dikkatli dinlemenin son derece yararlı bir teknik olduğunu söylemektedirler. Bu teknikte, çiftler sırayla birbirini aktif ve dikkatli dinleyecekleri bir ortama getirilir. Aktif ve dikkatli dinleme, ilişkiye fayda sağlayabilecek en temel faktörlerden biridir. 

Bu teknik kullanılırken kişilerin “sen” odaklı konuşmalardan çok “ben” odaklı konuşmaları benimsemeleri önerilir. Örneğin; “[x] davranışın çok yanlış” yerine “[x] davranışın benim duygularımı incitti.” cümlesini kullanmak daha yapıcı ve etkili olacaktır. 

Duygu Odaklı Terapi

Birçok terapist duygu odaklı terapi tekniğini çift terapisinde kullanmaktadırlar. Duygu odaklı terapinin bireyin davranışında daha uzun süreli ve kalıcı değişimlere yol açtığı bilinmektedir.

Bu terapi tekniğindeki çiftler için temel amaç “ilişkideki güven bağını tehdit eden veya bozan uyum bozucu davranışları belirlemek” olarak tanımlanabilir. 

Çiftler ilişki içerisindeki güven bağlarını kurmak ya da kuvvetlendirmek için gerekli davranışları bu terapiyle öğrenip kullanmaya başlamaktadır. 

Öyküsel Terapi

Öyküsel terapi uygulaması kişilerin sorunlarını anlattığı ve farklı şekillerde öyküledikleri pratiği etrafında döner. Bu uygulama, kişilerin tek bir hikayenin bütün deneyimi özetleyemeyeceğini fark etmelerine yardımcı olur. 

Terapistler genel olarak her zaman uyumsuzluk ve çatışma olacağını, önemli olanın bu çatışma ve uyumsuzlukla baş etme yolunun olduğunu savunmaktadırlar. 

Çift terapisinde kullanılan öyküsel terapi iki taraftan da kaynaklı olan sorunlar yüzünden bozulmak üzere olan ilişkileri kurtarmak için kullanılabilir. 

Gottman Metodu

Gottman metodu çift terapistleri tarafından kullanılan yaygın tekniklerden biri. Bu teknik, çiftlerin birbirini çıkmazlarla başa çıkarken daha iyi anlamasını sağlayan bir tekniktir. Ayrıca, bu teknik yakınlaşma ve evlilik uyumu gibi diğer sorunları çözmek için de kullanılabilir. 

İmago İlişki Terapisi

İmago ilişki terapisi ya da imago çift terapisi Dr. Harville Hendrix ve Dr. Helen LaKelly Hunt tarafından 1980’li yıllarda geliştirilmiştir. 

Çocukluk döneminde yaşanılan travmaları anlayarak çiftlerin birbirini daha iyi anlamalarını sağlamayı hedefler. 

Çözüm Odaklı Terapi

Çift özellikle belirli bir sorunu çözmeye çalışıyorsa çözüm odaklı terapi tam da ihtiyaç olan tekniktir. Bu teknik daha kısa sürede çözüm odaklı olup problemi anlamaktan ziyade çözmeyi hedefleyen tekniktir.

Çift Terapisi Egzersiz ve Aktiviteleri

Çift terapisinde belirli teknik kullanımlarının yanı sıra çiftlerin de kendi ilişkileri içinde yapabileceği birtakım aktiviteler vardır. Sizler için bu egzersiz ve aktiviteleri listeledik. İşte onlar!

Hünerli Olun

Terapistler çiftlerin gözle görülebilir üzerlerinde çalışacakları ortak bir alana sahip olmalarını önermektedirler. Bu alan bir tahta, defter, anı kitabı olabilir. Bu alan sayesinde çiftler herhangi bir çatışmada aslında birçok ortak yanları olduğunu ve birçok şey paylaştıklarını fark ederler. 

Yakından İlgileneceğiniz Manalı Şeyler Bulun

Eşinize “akşam yemekte ne var?” gibi sorular dışında sorular sorun. Birçok terapist, danışanlarına “birbiriyle konuşma, sohbet etme” ödevi vermektedirler. Partnerinize yüzeysel soruların dışında daha derin sorular sorup muhabbet etmeye çalışın.

Minnettarlığınızı Dile Getirin

Partnerinize minnetinizi belli etmek ve iletişim kurmak ilişkideki dinamiği kuvvetlendirmek için en iyi yollardan biridir. İki taraf da iyi davranışlarının karşılığını ve minneti hissediyorsa birbirlerini anlamalarını daha iyi sağlar.

İlişkideki anlayış seviyesi bu sayede artar. 

Partnerinizin ‘Sevgi Dili’ni Belirleyin

İlişkide olmanız, partnerinizle aynı şekilde “aşk”ı deneyimlediğiniz anlamına gelmez. Dr. Gary Chapman’in “5 Sevgi Dili” çiftlerin kendilerini hangi şartlarda sevilmiş hissetmelerini belirlemeye yardımcı olur. 

Bu 5 sevgi dili her kişinin tercih ettiği sevilme şeklini özetler. Bunlar aşağıdaki gibi olabilir:

  1. Hediyeler alınması
  2. Davranış şekli
  3. Pozitif kelimelerin kullanımı
  4. Kaliteli zaman geçirmek
  5. Fiziksel dokunuşlar

Önemli Konuşmaları Planlayın

Partnerinizle önemli ya da ciddi bir konuşma mı yapmak istiyorsunuz? Uzmanları dinleyin: ciddi konuşmalar, planlı konuşulduğunda daha çok işe yarar. 

Uzmanlar, önemli ve ciddi konuşmaların daha önceden planlanmasını ve zamanının ayarlanmasını önermektedirler. Böylelikle iki taraf da hazırlıksız yakalanmamış olacak ve daha verimli bir konuşma olacaktır. 

Baş başa Zaman Geçirmek için Plan Yapın

Meşgul temponuzun ilişkiniz için probleme yol açmasına izin vermeyin. Partnerinizle birebir zaman geçirmek için zaman yaratmaya çalışın ve birbirinize zaman ayırın. Bu, ilişkinizin seyrini iyi yönde değiştirecektir. 

‘Yakınlık Sepetini’zi Doldurun

Hem çift olarak hem de bireysel olarak kişisel yakınlık derecenizi ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. 

Hayalinizde oluşturacağınız yakınlık sepeti aşağıdakileri içerebilir:

  • Entelektüel,
  • Deneyimsel,
  • Duygusal,
  • Sosyal,
  • Cinsel.

Her sepeti dolduracağınız bir aktivite bulabilirsiniz. Örneğin birlikte bir hobi öğrenmeya karar verebilirsiniz. Bu, ilişkinizdeki iletişiminizi kuvvetlendirecektir. 

Eşli Yoga Yapın

Partnerinizle birlikte yoga yapmayı değerlendirin. Takım olarak yapacağınız yoga dengenizi bulup daha sakin bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir. 

Ayrıca, birlikte yapacağınız bu aktivite birlikte daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacaktır. 

6 Saniye Öpücüğü

Bu tekniği denemeden hemen reddetmeyin. 6 saniye öpücük tekniği çiftlerin meşgul hayatlarının arasında bile hızla romantikliğe koşmasına yardımcı olabilir. 

Birbirinizin Gündelik Hayatına İlgi Gösterin

En son ne zaman partnerinize o gün onu en çok heyecanlandıran şeyin ne olduğunu sordunuz? 

Partnerinizin günlük planları, hedefleri hakkında konuşmak için zaman ayırmak karşıdaki kişiyi ilişkide daha değerli hissetmesine yardımcı olabilir. 

Kimi uzmanlar “merak”ın partnerlerin bağlarını kuvvetlendirdiğine inanmaktadırlar. 

Partnerinizin Yapmasını İstediğiniz Şeylerin Bir Listesini Yapıp Paylaşın

Partnerinizin hafta boyunca yapmasından mutlu olacağınız 3 şeyin listesini yaparak haftaya başlayın. Bu listeyi birbirinizin gözlerinin içine bakarken paylaşın. 

Listedeki maddeler partnerinizin her gün yapmasına imkan olmayan şeyler olabilir fakat bu şiste ilişkideki güven bağını kuvvetlendirmeye yarar. 

Müzik Aracılığıyla Bağ Kurun

Lisedeyken hoşlandığınız kişiye hazırladığınız kasetleri hatırlıyor musunuz? 

2011 yılında yapılan bir araştırma benzer müzik zevkinin daha sıkı sosyal bağlar kurmaya yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır. 

Nostaljiyi hissedin ve eşinizle birbirinize haftalık ya da aylık çalma listeleri hazırlayın. 

İki Kişilik Okuma Kulübü Kurun

Aynı anda okuma yapmak aynı tempoda bir deneyim edinmeye yardımcı olabilir. 

İlginizi çeken bir kitabı partnerinize önerin. Okumanın ardından kitabı tartışabileceğiniz bir randevu gecesi ayarlayın. 

Göz Teması

Partnerinizle birbirinizin uzun uzun gözlerinin içine baktığınız bir an başlatın. Bu, partnerinizle daha yoğun ve kuvvetli bağ kurmanıza yardımcı olur. 

Uzun süren göz temasları duyguları anlamanıza, güven kurmaya ve yakınlığı hissetmeye yardımcı olur. 

“Gözler ruhun aynasıdır.” her şeyi anlatmaz mı?

Kucaklaşma Zamanlarınızı Arttırın

Kucaklaşma ve sarılmanın kişiyi neden iyi hissettirdiğinin açıklaması vardır. Kucaklaşma ve sarılma kişinin oksitosin seviyesini arttırarak stres ve kortisol seviyesini düşürür. 

Bu nedenle partnerinizle sarıldığınız ve yakın temasta bulunduğunuz zamanları arttırmak daha iyi hissetmenize sebep olabilir. 

Terapi Çalışma Kitabı Oluşturun

Herhangi bir kitapçıdan ya da online mağazadan terapi çalışma kitabı alabilirsiniz. Böylelikle partnerinizle birlikte her hafta tapmanız gereken ödev ve aktiviteleri düzenli tutabilir, takip edebilirsiniz. 

Mobil ya da Teknolojik Cihazlarınızdan Uzaklaşın

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre çiftlerin çoğu yalnız kaldıklarında kendilerini dağıtmak için telefonlarına dalıyor. Partneriniz yerine telefonunuza odaklanmak ilişkiyi olumsuz etkileyen etkenlerden biridir. Telefonunuz ya da mobil cihazlarınıza daha az zaman ayırarak ilişkinizde oluşacak daha kaliteli zamanlara yer verebilirsiniz. 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.