İlişki Koçu Nedir, Ne İş Yapar? | Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olmalı

İlişki Koçu Nedir, Ne İş Yapar? | Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olmalı

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
18.01.2022 tarihinde oluşturdu.

İlişki koçu nedir sorusunu sormak da cevabı kadar önemlidir. Birçok ilişki içerisinde olan kişi bu soruyu sorabilir. Birçok kişi için ilişki koçu ve ilişki terapistinin farklı fazla anlaşılır değildir.  Terapist ve koç arasında belirli farklar vardır ve bunlar hakkındaki bilgilerin birçok danışanın kafa karışıklığını gidermeyi hedeflemekteyiz. Her ilişki için kişilerin bir takım rehberliğe ve danışmanlığa ihtiyacı olabilir. İşte bu noktada ilişki koçları devreye girer. 

*İlişki koçu nedir?

*İlişki koçunun amacı nedir?

*İlişki koçu ne yapar?

*İlişki koçu, ilişki terapisti ve evlilik terapistiyle aynı şey midir?

* İlişki koçu ve flört zamanı koçu arasındaki farklar nelerdir?

* İlişki koçu benimle nasıl çalışır?

* Neden bir ilişki koçuna danışmalıyım? faydaları nelerdir?

* İlişki koçumdan beklentilerim neler olmalı?

 

Nedir?

İlişki koçu nedir? İlişki koçu, bireylerin veya çiftlerin ilişkilenmek hakkında özellikle romantik ilişkilerde ve evliliklerde becerilerini geliştirmek için danıştıkları kişilerdir. İlişki koçları, uyuşmazlık çözme becerilerinizin gelişmesine yardımcı olur ve yakınlığın ve zevkin derinleşmesini sağlayan ortam sunar. 

Birçok kişi ilişkilerinde sorunlar çekerken, ilişki koçları olumlu ve sonuç odaklı bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Bu bağlamda, koçluk; bireylerin bireysel ve ilişki hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Koçluk, klinik terapinin ya da herhangi bir psikolojik rahatsızlığı tedavi eden yaklaşımın yerine geçemez. İlişki koçları, ilişkilerde uzman olabilir ve koçluğun asıl amacı danışanlara profesyonel tavsiyede bulunmaktır. 

İlişki koçluğu ya da genel olarak yaşam koçluğu diğer terapist çeşitlerine kıyasla yeni bir terimdir. 1995 yılından itibaren literatürde yer alan koçluk teriminin amacı yukarıdaki paragrafta açıklandığı gibidir. 

 

İlişki Koçunun Amacı Nedir?

İlişkiler, genel olarak mutluluğumuzun temelinde yatan şeydir. Ne yazık ki, toplumsal mesajlar bir ilişkiyi yürütmek için sevginin yeterli olduğunu söylemektedir. Üstelik, eğer ilişkide bir anlaşmazlık yaşanıyorsa bu, karşıdaki kişinin doğru kişi olmadığının kanıtıdır. Bu tür toplumsal inanışlar ve mesajlar ne yazık ki hepimizin bilinç altında yer etmiştir. Ancak bunların doğru olmadığını belirtmek isteriz. 

Ya sizlere yukarıda belirtilen yaklaşımı tüm hayata karşı uygulamanızı istersek? Mesela, ‘basketbolcu olmak istiyorsan attığın bütün topların potadan geçmesi şart’ ya da ‘müzisyen olmak istiyorsan piyanoya dokunur dokunmaz kendi müziğini bestelemek zorundasın.’ denilirse? Bu tamamen absürt, değil mi? Bu nedenle neden hepimizin ilişkilerde mükemmel olması beklenmekte? 

Tam bu noktada ilişki koçu devreye girmektedir. Herkesin, önem verdiği şeyler hakkında nasıl iyi olunacağını öğrenmesi gerekir. Yani, eğer kuvvetli, mükemmel ve sağlıklı ilişkiler istiyorsanız ilişki koçuyla çalışmak sizin için faydalı olabilir. 

 

İlişki Koçu Ne Yapar?

İlişki koçu, bireylerin ve çiftlerin ilişkilerini tıkırında götürmek için gerekli olan yolları öğretmeyi hedefler. Farklı görüşler ve fikir ayrılıkları ilişkilerin normal bir yanıdır. Fikir ayrılıklarının yaşandığı durumlarda ilişki koçu, iyi bir iletişim yönteminiz ve sorun çözebilme becerileriniz olduğu sürece hala sağlıklı ve başarılı ilişki yürütebilmenin mümkün olduğunu kanıtlar. 

Ayrıca ilişki koçları çiftlere aşağıdakileri öğretmede yardımcı olur: 

 • Nasıl daha samimi ve yakın olunur?
 • İletişimi kuvvetlendirme,
 • Çiftlerin zevk ve tatminini derinleştirme.

İlişki koçları sizin ve partnerinizin hangi durumlarda son derece sevilen, anlaşılan ve desteklenen bir şekilde hissettiğinizi açığa çıkarır. Ayrıca bu duyguları birbirinize nasıl hissettirebileceğinizi öğretir. 

 

İlişki Koçu, İlişki Terapisti ve Evlilik Terapistiyle Aynı Şey Midir?

Çiftlerin en çok sorun yaşadığı konular genel olarak;

 • İnanışlardaki farklılıklar,
 • Finansal ihtiyaçlar ve harcamalar,
 • Seks,
 • Çocuk yetiştirme konuları etrafındadır.

Hem ilişki koçu hem de evlilik/ilişki terapisti bu sorunlar için oldukça birbirine yakın yaklaşımları benimserler. Ancak evlilik ya da ilişki terapisti, ilişki koçundan farklıdır. 

İlişki terapisinde, yalnızca sorunlar üzerinden konuşmakla sınırlısınızdır. Birçok terapistin deneyimsel problem çözme yaklaşımı aracı sunduğu görülmez. 

İlişki koçu, kişilere, terapistlerin sunamadı somatik olan ya da deneyime odaklı olan araçları sunmaktadır. Üstelik, ilişkinin dinamiğini güçlendirmek, samimiyeti artırmak için de danışanlara belirli taktiksel yöntemleri öğretirler.

 

İlişki Koçu ve Flört Zamanı Koçu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kısaca açıklamak gerekirse, ilişki koçu; uzun süreli ilişkilerin tatmine ulaşmasına yardımcı olurken, flört zamanı koçu yalnızca ilişkinin başlangıcındaki döneme odaklanır. 

Flört zamanı koçu, iletişim becerileriniz ve özgüveninizin gelişmesi için yardımda bulunur. Nasıl küçük sohbetleri daha derinleştireceğinizi ve konuşmayı iki tarafın da ilgisini çekecek yöne doğrultmayı flört zamanı koçları öğretmektedir. 

Buna tezat olarak ilişki koçları iletişimi geliştirmeyi hedefler. Hassasiyet, ilgili dinleme, empatiyle konuşma gibi becerileri öğretmeyi ve geliştirmeyi hedefler. 

 

İlişki Koçu Benimle Nasıl Çalışır?

İlk olarak bir ilişki koçuyla oturduğunuz anda, keşfedilecek ilk şey ilişkinizde en büyük zorlanmanın ne olduğu ve bunu nasıl çözebileceğiniz olacaktır. Eğer iki partner de oradaysa, koçunuz, onun önünde ikisinin nasıl iletişime geçtiğini gözlemleme isteyecektir. 

Eğer bir partneriniz yoksa, bazı ilişki koçları ilişkiyi onunla deneme yaparak göstermenizi isteyebilir. Pratik yapmak somatik koçların temel yaklaşımlarından biridir. Bu yol, birçok ilişki koçu için güven hissinin ilişkide öğrenilmesinin en iyi yoludur. 

Koçunuz ilişki içerisinde nasıl iletişime geçtiğinizi gözlemledikten sonra araya girmeye ve müdahale etmeye başlar. Bu müdahaleler genelde sevginizi, saygınızı ve hislerinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayacak yardımcı müdahalelerdir. 

 

Neden bir İlişki Koçuna Danışmalıyım? Faydaları Nelerdir?

Ne yazık ki, özellikle ikili ilişkilerde etkili geri dönüşler almak oldukça zordur. Partneriniz size bir nedenden dolayı kızabilir fakat bu nedeni asla size bildirmeyebilir. Ya da etrafınızdaki insanlar sizin onlara davranışınız yüzünden hüsrana uğramış olabilir ancak bunu size bildirmeyebilirler. Bunları bildirmek yerine sizinle aranıza mesafe koymayı tercih eder hatta ayrılmayı bile seçebilirler. Bu nedenle neleri farklı yapmanız gerektiğini asla öğrenemeyebilir ya da fark edemeyebilirsiniz. 

İlişki koçuyla çalışmanın en temel faydası onlar sayesinde etkili bir geri bildirim alabilmenizdir. İlişki koçları, sizlerin diğer insanlar tarafından nasıl algılandığınızın farkına varmanızı sağlar ve değişmesi gereken huylarınızı ortaya çıkarır. Çoğunlukla, çiftlerin birçok yanlış anlaşılmaları düzeltip birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlar. Son olarak, yeni bir şeyler denemeniz için sizi cesaretlendirir. Bu da daha sağlıklı ilişkiler kurmanıza ve ilişkilerinizi daha sağlıklı yapmanıza yol gösterir. 

 

İlişki Koçumdan Beklentilerim Neler Olmalı?

Birçok ilişki koçundan yapması ve danışanına aşılaması gereken şeyler, hepsi olmasa da birçoğu, aşağıdaki gibi olmalı:

 1. Zorlanılan şeyler açısından dürüstçe ve açıkça konuşulmalı,
 2. Hassasiyet pratiği yapılmalı ve öğrenilmeli,
 3. Empati duygusunun artırılması,
 4. Hayal kırıklığıyla kolay başa çıkmanın öğretilmesi,
 5. Cinsel bağlanmada yardımcı olunması,
 6. Sınırların ve rıza göstermenin öneminin farkına varılması,
 7. Kapasiteler ve ihtiyaçların belirlenmesi ve konuşulabilmesi.

İlişki koçundan yukarıda listelenen maddelerin sağlanması beklenmektedir. Birçok ilişki koçu seansının ardından yukarıda listelenen maddelerden birçoğunun çiftler tarafından anlaşılabilir ve öğrenilmiş olması beklenir. Bu yolla, ilişkileriniz artık daha sağlıklı ve kuvvetli iletişime sahip olur. 

 

 

 
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!