İlişki Terapisti Nedir, Ne Yapar? | Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Yürütülür

Yazan: Terappin | 18 Ocak 2022 tarihinde yayınlandı. 16 Ocak 2023 tarihinde güncellendi.

İlişki Terapisti Nedir, Ne Yapar? | Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Yürütülür

*İlişki terapisti nedir?

*Hangi durumlarda ilişki terapistine danışılmalıdır?

*Evlilik öncesi ilişki terapisti

*Doğru ilişki terapistini nasıl bulabilirim?

*Online ilişki terapisi

*İlişki terapisinden beklentilerimiz neler olmalı?

*İlişki terapisini nasıl daha etkili kılabiliriz?

 

İlişki Terapisti Nedir?

İlişki terapisti nedir? İlişki danışmanlığı ya da terapisinin birçok faydası olabilir. Siz ve partneriniz, bir ilişki terapistiyle çalışırken ilişkinizin ve bireysel etkileşiminizin genel çerçevesinin keşfini daha kolay sağlayabilirsiniz. İlişki terapisti sayesinde hem ilişkiniz hem de bireysel davranışınızı keşfetmek için güvenli bir alana sahip olursunuz. Ayrıca, davranış ve kararlarınızda daha bilinçli olmanın yollarına ulaşırsınız. 

‘İlişki terapisti nedir?’ sorusu niçin çok önemlidir? Terappin ailesi olarak ilişki terapisinin çiftler için sorunları konuşabilecekleri güvenli bir alan oluşturan konuşma terapisi olduğuna inanmaktayız. Sorunlarımızı dile getirerek, birbirimizi daha iyi anlar ve danışmanla birlikte günlük yaşamımızı ve ilişkimizi geliştirecek değişiklikler yapabiliriz. 

İlişki terapisti, ilişki sorunlarını ya da bireysel sorunlarınızı empatiyle ve uzmanlıkla dinlemek için eğitimini almış profesyoneldir. Terappin ailesindeki ilişki terapistleri, olumsuz düşüncelerle başa çıkmayı ve bireysel ve çift olarak iletişimi kuvvetlendirmeyi hedefler. 

İlişki terapisi, aynı zamanda çift terapisi veya danışmanlığı olarak da adlandırılabilir. Bu terapi çeşidi bir psikoterapi çeşididir. Bu psikoterapi kapsamında çiftlerin iletişimlerini kuvvetlendirmesi ve daha sağlıklı etkileşime geçme yöntemlerini keşfetmeleri hedeflenir. 

 

Hangi Durumlarda İlişki Terapistine Danışılmalıdır?

Birçok kişi, ilişki terapistine yalnızca ayrılık ya da boşanma eşiğindeyken başvurulması gerektiğini sanmaktadır. Ancak, bu çoğunlukla çok az ve çok geç bir sebeptir. İlişki terapisi, ilişkideki problemler günlük yaşamı aksatmaya başladığı anda başlamalıdır. Sizler için ilişki terapisine hangi durumlarda başvurmanız gerektiğini listeledik:

 • İlişkiniz içerisinde his ve duygularınızı ifade etmekte güçlük çekiyorsanız,
 • Bir ya da birden fazla çözemediğiniz anlaşmazlık söz konusuysa,
 • İlişki içerisindeki iletişimde geri çekilme, eleştiri ve aşağılama ortaya çıkmaktaysa,
 • Çok stresli bir olay günlük yaşamınızı etkilediyse,
 • Çift olarak birlikte karar vermekte zorlanıyorsanız,
 • İhanet, bağımlılık ya da taciz deneyimlendiyse,
 • Daha kuvvetli bir bağa sahip olmayı arzuluyorsanız.

Unutmayınız ki, ilişki terapistine danışmanın hiçbir zaman yanlış bir sebebi yoktur. Kimi çiftler, evlenir evlenmez belirli bir neden yokken sadece iletişimlerini güçlendirmek için bile ilişki terapisine başlamaktadırlar. İlişki terapisti, iletişiminizde daha iyi olmanızı ve daha güçlü bağ kurmanızı sağlayarak daha mutlu bir aile hayatına sahip olmanıza öncülük eder.

 

Evlilik Öncesi İlişki Terapisi

Evlilik öncesi terapi, çifti uzun süreli bağ kurmaya hazırlayan ve evliliklerden önce yapılan terapi çeşididir. Bu terapi çeşidi, çiftlerin sağlıklı ve güçlü bir ilişki kurmasına yardım etmeyi hedefler. Bu şekilde çiftler evlilikten önce, probleme yol açabilecek noktaları belirleyip bunu önceden engellemenin yollarını bulabilirler. 

Aşağıdaki listede, evlilik öncesi terapi sırasında meydana çıkabilecek ilişki sorunlarını listeledik.

 • İletişim problemi,
 • Aile ilişkileri,
 • Finansal problemler,
 • Ebeveyn olmaya ait problemler, örneğin çocuk sahibi olup olmama kararı ya da ebeveynlik şekliyle ilgili sorunlar,
 • Roller ve sorumluluklar,
 • Seks ve duygusal yakınlık hakkındaki sorunlar,
 • Değerler ve inanışlar.

Bu terapi çeşidi, evlilikten önce daha gerçekçi ve sağlıklı iletişim kurmaya yardımcı olacaktır.

 

Doğru İlişki Terapistini Nasıl Bulabilirim?

İlişki terapisi için danışabileceğiniz birçok profesyonel bulunmaktadır. Klinik psikologlar, lisanslı aile ve evlilik terapistleri, lisanslı danışmanlar ve lisanslı klinik sosyal çalışanlar bunlara örnektir. Aklınızda bulunmalıdır ki, terapistin hizmet alanı başlığı evlilik ya da aile olmasına rağmen, danışmak için evli olmanız şart değildir. 

Herkesin ilk olarak danıştığı yer internet olsa da etrafınızdaki insanlardan referans istemeniz bu durumda en güvenilir olanıdır. Büyük şehirde yaşıyorsanız erişiminize açık birçok psikolojik danışman bulmanız mümkündür. Ancak bu fazla çeşit durumu, seçim yapmak açısından son derece stresli ve zor duruma gelebilir. 

Eğer tanıdığınız kişilerden referans bulamıyorsanız, profesyonel ve uzman bir terapist bulmanın diğer yolları da vardır. Hatta, eğer partneriniz ve sizin için daha uygunsa online terapi seçenekleri de değerlendirilebilir. Birçok terapistin online sayfalarını okuyabilir, kendiniz ve partneriniz için en uygun ve bütçenize en yatkın terapisti bulabilirsiniz. 

 

Online İlişki Terapisi 

Eğer geleneksel yüz yüz terapi siz ve partneriniz için uygun değilse online terapi tam da sizin içindir. Online ilişki terapisini denemek için birçok neden olabilir. İşte bunlardan birkaçı:

 • Partneriniz ve siz farklı yerlerde yaşıyorsanız. Bu durum aynı zamanda uzak mesafe ilişkilerinde ya da kalıcı bir şekilde ayrılmak üzere ayrı yaşamaya başlamış çiftler için geçerli olabilir. Online terapi hizmeti çiftler ayrı yaşasa bile terapiye katılma şansı vermektedir.
 • İş için çok fazla seyahat etmekteyseniz. Online terapi, çok meşgulseniz ve çok sıkı bir çalışma düzeniniz varsa bile seanslarınızı alma fırsatını size sunmaktadır. Üstelik ülkenin ya da dünyanın neresinde olduğunuzun bir önemi yok!
 • Siz ve partneriniz geleneksel yüz yüze terapiyi rahat bulmuyorsanız. Yüz yüze terapi bazı kişiler için zorlayıcı, rahatsız edici hatta anksiyete tetikleyici olabilir. Bu durumda online çözümler ilişki terapisini daha etkili ve erişime açık kılabilir.

Online ilişki servisleri içerisinde video aramaları, sesli aramalar ya da online sohbet gibi çeşitli yollar içerir. Bu yollarla partnerinizle ya da terapistinizle iletişimde kalmanız mümkündür. 

 

İlişki Terapisinden Beklentileriniz Neler Olmalı?

İlk birkaç seans, geçmişiniz ve çözmek için oraya gittiğiniz sorunlara odaklanmakla geçer. Bu nedenle, ilişki terapisine giderken şunlarla ilgili soruları yanıtlamak için hazır olmalısınız:

 • İlişkiniz,
 • Çocukluğunuz,
 • Ebeveynleriniz,
 • Daha önceki ilişki deneyimleriniz.

Terapistiniz muhtemelen, öncelikle ikinizle birlikte ve ayrı ayrı partneriniz ve sizinle konuşmayı tercih edebilir. 

Terapinizin gidişatı, terapistiniz ve onun seçtiği terapi yaklaşımına göre değişkenlik gösterebilir. En çok uygulanan ilişki terapisi yaklaşımı, duygu odaklı çift terapisidir. Diğer ilişki terapisi çeşitleri Imago çift terapisi ve Gottman metodudur. Terapistinize hangi yaklaşımı çalıştığını ve sizin durumuza en uygun olanın ne olduğunu sorabilirsiniz. 

 

İlişki Terapisini Nasıl Daha Etkili Kılabiliriz?

Terapinin etkili olup olmaması yalnızca terapistin uzmanlığına dayalı değil, aynı zamanda çiftin çabasına da dayalıdır. Çift olarak, ilişki terapisini daha etkili kılmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bunlardan birkaçı şunlardır:

 • Dürüst olmak
 • Kendinizi rahatsız hissetmeye hazırlamak
 • Partnerinizi dinlemek
 • Zamanınızı ayırmak

Terapistinizin bir büyücü gibi bir anda sorunlarınızı yok etmesini beklememelisiniz. En yakın zamanda danışmanlığa başvurun, dürüst ve özverili olmaya açık olun ve zamanınızı ayırın.

Eğer partneriniz ilişki terapisine gitmeyi reddediyorsa, bireysel olarak danışmanlık alıp kendi tarafınızdan çözülebilecek sorunları çözmeye çabalayabilirsiniz. 

 

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.