Evlilik Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır? | Online Evlilik Terapisi Uzmanı

Yazan: Terappin | 14 Mart 2022 tarihinde yayınlandı. 28 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

Evlilik Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır? | Online Evlilik Terapisi Uzmanı

Nedir?

Evliliklerdeki sorunların en büyük nedeni iletişimsizliktir. Fikir birliği sağlanamadığında ya da herhangi tartışma anında eşler sürekli bir şeyler söyler ama aslında birbirlerini duymazlar, dertlerinin ne olduğunu anlayamazlar. 

Kriz anlarında ilişkimizi yapılandırmak, yaşanan ve yaşanabilecek olan sıkıntıları çözmek için kendimize bazı sorular yöneltmemiz gerekebilir. 

“Eşim bana ne anlatıyor? Şikâyeti ne?

“Ben ne hissediyorum? O ne hissediyor olabilir? Neden böyle hissediyoruz?” 

Elbette ki eşimizi sakince dinlemek ve anlamak, kendimize sorular sormak dahası öfke kontrolü sağlayabilmek hiç de kolay değil. 

İşte böylesine çıkmaza düştüğünüz anlarda online evlilik terapisi ile ilişkilerimizi iyileştirmek, esnetmek ve güçlendirmek artık çok kolay. 

Online evlilik terapisi uzmanlarımızın temel amacı çiftlerin birbirlerini gerçekten anlayabilmelerini sağlamaktır. Birbirlerine karşı farkındalıklarının geliştiği noktada çözüme ulaşmak çok kolaydır. 

 

Online Evlilik Terapisi ile Psikolog Hizmeti

Maalesef ülkemizde online evlilik terapisi ile ilgili bir yanılgı var. Sadece sorunlu evliliklerin ya da ilişkilerin evlilik terapisinden yararlanması gerektiğini düşünürüz. 

Oysaki evlilik terapisi “Biz anlaşamıyoruz. Boşanmak istiyoruz. Eşim artık beni sevmiyor. ” gibi olumsuz yaklaşımları “Birlikte nasıl daha iyi olabiliriz?” anlayışına döndürmeyi hedefleyen bir psikoterapi hizmetidir. Bu yüzden evlikten önce ve mutlu bir birlikteliğe sahipken de bu hizmetten faydalanabiliriz. 

Online Evlilik Terapisine Ne Zaman Başvurmalıyız? 

Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda çiftler evlilikten önce mutlaka bir evlilik terapisi uzmanı ile görüşürler. Bu görüşmelerdeki amaçlar şu şekilde sıralanabilir: Muhtemel sorunlara karşı hazırlıklı olmak, ilişkiyi geliştirmek ve canlı tutmak. Karşılıklı anlayış ve hoşgörü. 

Evli bir çiftseniz ve aşağıda belirtilen durumlardan birkaçını sürekli olarak deneyimliyorsanız online evlilik terapisine başvurmanız gerekebilir. 

 • Değerler, sosyal ve politik görüşler konusunda fikir ayrılıkları mı yaşıyorsunuz?
 • Eşiniz sizi sık sık eleştiriyor mu? Siz eşinizi ne sıklıkta eleştiriyorsunuz?
 • Herhangi bir tartışmadan sonra uzunca bir süre eşinize karşı öfke ve kırgınlık mı hissediyorsunuz?
 • İletişiminizin zayıf olduğunu mu düşünüyorsunuz?
 • Evliliğinizde cinsel isteksizlik, suiistimal ya da bağımlılık mı yaşanıyor?

Eğer yukarıdaki durumların birden fazlasına “evet” dediyseniz evliliğiniz ciddi bir krizle karşı karşıya olabilir. Bu durum boşanmanın kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez ama ilişkinizi yapılandırmak ve uzlaşmak için deneyimli bir psikoterapi uzmanı ile çalışmanız gerektiğini gösterir. 

 

 Çiftlere Özel Terapi

Her ilişkinin dinamiği birbirinden farklıdır. Bu nedenle online evlilik terapisi uzmanlarımız çiftlerin mizaçlarına ve birbirleri ile kurdukları iletişimin dengesine uygun bir terapi yöntemi uygulamaya çalışır.

Fakat Terappin uzmanlarının güvenerek uyguladıkları ve tüm dünyada üzerinde sıkça çalışılan yaygın tedavi metodu Duygusal Özgürleştirme Tekniği’dir. (Emotional Freedom Techniques, EFT)

Duygusal Özgürleştirme Tekniği (EFT) 

Duygusal Özgürleştirme Tekniği ilişkilerdeki çatışmaları çözümlemek ve iletişim eksikliklerini gidermek için uygulanır. Bunun yanı sıra bu tekniğin sıkça uygulandığı durumlar şöyle sıralanabilir:

Duygusal Özgürleştirme Tekniği bedenimizde bulunan akupunktur noktalarını hedef alarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur noktaları bedenimizde elektrik ve enerji akışının az olduğu yerlerdir. Eğer bu noktaları sağlıklı bir şekilde uyarırsak beyinde dopamin hormonu salgılanır, böylece mutluluğumuz ve enerjimiz artar. 

EFT Yöntemi Nasıl Uygulanır? 

EFT yöntemi uygulaması son derece basit ama bir o kadar da yoğunluk ve odaklanma gerektiren bit yöntemdir. 

Öncelikle çözmek istediğiniz sorunu düşünüp bedeninizde hissetmeye çalışmalısınız. Örneğin, eşinizle sizi üzen ya da size kendinizi değersiz hissettiren bir durum yaşadınız. Bu durumu kendi içinizde tanımlamalısınız: “Şu an çok üzgünüm ve acı çekiyorum. Ona karşı öfke doluyum.” 

Bu olaya, duyguya ve bunu size hissettiren eşinize iyice odaklanarak yaşanma anına geri dönersiniz. Duygunun içindeyken akupunktur noktalarına kısa ve ritmik vuruşlar yaparsınız. Daha sonra derin bir nefes alıp verirsiniz. Bu döngü hissettiğiniz duygunun yoğunluğu bedeninizde azalana kadar devam eder. 

 

Evlilik Terapisinin Faydaları

Daha mutlu bir birlikteliğe sahip olmak isteyen her çift evlilik terapisinden yararlanabilir. 

İşte online evlilik terapisinin sağladığı faydalar: 

 • İnternet erişimizin olduğu her yerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir terapi hizmetidir. Evden çıkmanızı engelleyen bir durum söz konusu olduğunda seanslarınızı iptal etmeniz ya da ertelemenize gerek kalmaz.
 • Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin daha sağlıklı iletişim kurmalarına ve birbirlerinin sınırlarını anlamlarına yardım eder.
 • Geleneksel tedavi yöntemlerine göre daha ekonomiktir.
 • Alışkanlıklarını değiştirmek ve eleştirel düşünce yapısından kurtulmak isteyen çiftler için oldukça faydalıdır. Terapi boyunca çiftler kendi eksik yanlarına tarafsız bir şekilde bakmayı, çözüm üretmeyi ve yapılandırmayı öğrenirler.
 • Bulunduğunuz bölgede hızlıca ulaşabileceğiniz bir danışmanlık ofisi olmadığında bir tıkla hemen terapilerinize başlarsınız.
 • Trafikte zaman kaybetmeden ve bekleme salonlarında uzun saatler oturmadan her an her yerde online terapiden faydalanabilirsiniz.

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.