Cinsel Tiksinti Bozukluğu | Nedenleri ve Tedavisi | Cinsel Terapi 2023

Yazan: Terappin | 07 Temmuz 2022 tarihinde yayınlandı. 17 Mart 2023 tarihinde güncellendi.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu | Nedenleri ve Tedavisi | Cinsel Terapi 2023

Cinsel tiksinti bozukluğu nedir? Cinsellik söz konusu olduğunda iğrenme veya tiksinti duygularına rastlanabilir mi? Cinsel tiksinti bozukluğuna neler sebep olabilir?

Bu sorular üzerine pek de düşünmediğimiz sorulardır. Üstelik cinsellik ile iğrenme ve tiksinti gibi duyguların yan yana gelebileceği belki de aklımızın ucundan bile geçmez.

Cinsel tiksinti bozukluğu ise duymaya pek alışık olmadığımız ama birçok insan tarafından sıkça deneyimlenen bir durumdur. Cinsel ilişkiden kaçma, cinsellikten tiksinti duyma ve kaçma ile tiksintiye bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşama; psikolojik yönleriyle mutlaka ele alınması gereken bir konudur.

Cinselliğe karşı duyduğunuz cinsel tiksinti, kin, nefret ve öfke gibi duygulara Terappin ile son verebilir; cinsellikle ilgili sorunlarından arınmış, cinsel ilişkiden kaçmayan, sağlıklı bir bireye dönüşebilirsiniz.

Cinsel tiksinti, cinsel tiksinti bozukluğu tedavisi ve cinsellikle ilgili merak ettiğiniz her şey Terappin Blog’da.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedir?

Cinsel tiksinti bozukluğu; cinsel birlikteliğe karşı duyulan sürekli ve yineleyici iğrenme, cinsel tiksinti ve uzaklaşma şeklinde tanımlanabilir. Dahası partnerinizle olan her türlü fiziksel temastan kaçınmaya ve tiksinti duymaya kadar gidebilir.

Cinsel tiksinti bozukluğu teşhisi, kişinin cinsel olarak aktif olduğu dönemlerde; 20’li yaşların başında konulmaktadır.

Bu blog yazımız cinsel tiksinti bozukluğunun nedenlerini, belirtilerini, türlerini ve tedavi yöntemlerini; cinsel tiksinti sebep ve sonuçlarını kapsar.

Online Cinsel Tiksinti Bozukluğu Psikoloğu

Cinsel tiksinti bozukluğuna sahip kimseler, hastalığın ilk başlarında danışanlar cinsel tiksinti vb. hislerini partneri ile paylaşmaktan çekinebilirler. Oysa ki tıpkı diğer hastalıklar gibi cinsel tiksinti bozukluğu ve beraberinde getirdiği cinsel tiksinti; hepimizin deneyimleyebileceği normal bir durumdur. Tiksinti betimlemesi, sizleri korkutmamalıdır.

Cinsel tiksinti bozukluğu tedavisi zorlayıcı olabilir çünkü cinsel tiksinti ile birlikte disparoni ve vajinismus gibi hastalıklar da görülebilir. Bunun yanı sıra taciz, cinsel istismar, tecavüz, birliktelik anında veya sonrasında oluşan cinsel travmalar ile de görüldüğü saptanmıştır. Cinsel istismar gibi cinsel travmalar da kesinlikle süreç içerisinde değerlendirilmesi gereken detaylardır; zira kişiye yaşatılan sistematik kötülükler bu bozukluğa zemin oluşturabilir. Bu nedenle cinsel tiksinti bozukluğu tanı ve tedavi süreçleri uzman bir psikolog tarafından yapılmalı, cinsel tiksinti ile baş etmede uzman yardımına başvurulmalıdır. Bozukluk demek, sonsuza dek bu tiksinti ile yaşamak zorunda kalmak demek değildir!

Tiksinti hissiyle tek başınıza baş etmek zorunda asla değilsiniz! Terappin psikologları yanınızda! Online terapi hizmeti sunan Terappin psikologları kendi alanlarında yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış ve uzmanlaşmış kimselerdir. Tanı ve tedavi süreçlerinde danışanların maddi ve manevi bütün çıkarlarını gözeterek ve onlara en iyi hizmeti sunmaya çalışarak hizmet sağlarlar. Cinsel tiksinti bozukluğu tanısı ve tedavisi ile cinsel tiksinti hissine dair yapılacak tüm müdahaleler de buna dahildir.

Online Psikolog Hizmeti ile Cinsel Tiksinti Bozukluğu Terapisi

200’den fazla uzman psikolog ile çalışan Terappin, seanslara başlamadan önce hastalığın ne olduğunun, nasıl geliştiğinin ve hastayı nasıl etkilediğinin üzerine detaylı görüşmeler sağlar.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu Nedenleri

Özellikle tecavüz, ensest ve taciz gibi cinsel travma öyküsü olan kadınlarda yaygın olan cinsel tiksinti bozukluğu; anksiyete, panik atak ve obsesif kompulsif bozukluk gibi bozukluklara bağlı da gelişebilir.

Cinsellikle ilgili tabular, yanlış düşünce kalıpları, katı ahlaki görüşler, cinsellik karşıtı negatif değer yargıları, günah algısı, toplumsal baskılar ve ön yargılar da cinsel tiksinti bozukluğunun tetiklenmesine yol açar. Bunun yanı sıra, evlilik ve duygulanım sorunları, ilişki yaşamada güçlük ve kişilik bozuklukları da cinsel tiksinti bozukluğu görülmesine ve duyulan cinsel tiksinti hissinin şiddetinin artmasına neden olur.

Belirtileri

Cinsel tiksinti muhtemel bir birliktelik karşısında endişe, korku ve uzaklaşma şeklinde kendini gösterir. Meni ve vajinal salgıdan korkulabilir bunun sonucunda panik atak artabilir. Bu durum gözlendiğinde ise vücut sıvılarıyla onları doğrudan temasa sokabilecek herhangi bir durumdan kaçınırlar.

Bu kaçışın sürekli ve yineleyici olması şiddetli depresyon ve anksiyetenin de habercisidir.

Türleri

Cinsel tiksinti bozukluğunun iki tür vardır: Ömür boyu ve edinilmiş.

Ömür Boyu: Bir kişinin hangi ilişkide olursa olsun veya hangi kişiyle temas halinde olursa olsun seksten kaçındığı zamandır.

Edinilmiş: Bu, belirli bir ilişkiye tepki olarak cinsel tiksinti bozukluğu yaşayan bir kişiye atıfta bulunabilir. Ancak bu kişi bu özel ilişkinin dışında olduğunda normal bir şekilde işlev görebilir.

Size Özel Bireysel Terapi

Uzman doktorlar bu hastalığın tedavisinin anksiyete bozukluğuna çok benzediğini bu yüzden genellikle tedavisinde kaygı azaltma yöntemlerinin kullanıldığını belirtmektedir.

Sistematik Duyarsızlaştırma:

Terapist ile birlikte artan kaygı seviyelerine neden olan fiziksel etkinliklerin bir listesini oluşturulur. Hasta daha sonra terapisti ile denetimli gevşeme egzersizleri yaparken kaygıya neden olan uyaranlara maruz kalır. Hasta ve terapist, kişi artık belirli bir uyaran tarafından yoğun kaygı hissetmeyene kadar seanslar boyunca birlikte çalışır. Ardından, listeden bir sonrakine geçerler. Hasta, terapistle birlikte tüm uyaranlar listesinden geçtikten sonra, eşiyle birlikte her bir uyaran üzerinden aynı teknik başlatılır. Böylece davranışsal olarak kaygı seviyesinin tamamen giderildiği ya da düşük seviyelere ulaştığı gözlemlenmeye çalışılır.

Bütünleştirici Tedavi:

Doktorlardan, psikologlardan, seks terapistlerinden ve hatta belki bir fizyoterapistten gelen tedavileri birleştirerek cinsellikten kaçınma davranışının üzerine yoğunlaşılır. Bu tür tedavinin en ideali olduğunu belirtilmektedir.

Tıbbi Tedavi:

İlaç tedavisini kapsar. Seks fobik olan kişiler için reçete edilecek ilaçların çoğu, diğer anksiyete bozuklukları olanlara da yaygın olarak reçete edilecektir.

Psikolojik Tedavi:

Bu, bir seks terapisti ile cinnsellikten kaçınma üzerine çalışmayı içerir. Kurul onaylı bir terapist aradığınızdan emin olmanız önemlidir.

Hizmetlerimiz

Terappin, sağlıklı ve mutlu bir seks hayatına erişebilmeniz için alanında uzman psikologlar ile size en iyi cinsel terapi hizmetini sunmak için çalışmaktadır.

Cinsel tiksinti hissinin yanı sıra deneyimleyebileceğiniz diğer olumsuz hislerin ve hastalıkların tedavisini de sunmaktayız.

Disparoni Nedir?

Vajinismus Nedir?

Cinsel terapiler ve daha fazlası... Terappin bir tık uzağınızda! 

Sıkça Sorulan Sorular

  • Bu hastalığa sahip olduğumu nasıl anlarım?

Eğer partnerinizle ufacık yakınlaşmalarda dahi bir itilme hissediyorsanız, cinsel ilişki sizde yalnızca negatif duygu ve düşünceleri harekete geçiriyorsa, genital organları görmeye veya hayal etmeye dahi tahammül edemiyorsanız, meni ya da vajinal ıslanma halinde bulantı yaşıyorsanız ve bunun oluşmasından kaçınıyorsanız bir uzmana danışmalısınız.

  • Yaşadığım durum normal mi?

Evet, cinsel işlev görme noktasında yaşanan bu psikolojik durum son derece normal. Günümüzde birçok insan bu olumsuz durumu deneyimliyor. Hatta bunun bir travma haline dönüşümünü dahi yaşayabiliyor. Cinsel istek sahibi olmak istemek de bozukluğun kendisi kadar normal karşılanmalıdır; ancak önemli olan öncelikle bu durumun nedenlerinin ve sizin üzerinizdeki etkilerinin ne olduğunu iyi saptamak. Daha sonra sizin istek ve ihtiyaçlarınıza uygun bir uzman yardımı bulmak ve size özel bir tedavi ile çözüme odaklanmaktır.

  • Nasıl geçer?

Hastalığın nasıl ve ne zaman geçeceği, cinsel istek hissinin ne zaman yerli yerine geleceği, cinsel ilişki özelinde yaşanan olumsuzlukların ne zaman dineceği, tiksinti hissinin hangi noktada sonlanacağı her danışan için farklılık gösterebilir çünkü hastalık her danışan için farklı şekillerde ve farklı şiddetlerde görüşmektedir. Bu nedenle uzmanlarımızın tespitleri ve danışanın tedaviye düzenli bir şekilde devam etmesi son derece önemlidir. Yine de nasıl geçeceğine dair bir ipucu vermemiz gerekirse: Yapılacak kas egzersizleri tedavi sürecinde büyük rol oynar. Egzersizler, masaj ile karıştırılmamalı; yönlendirmeleri yine uzmanlarca yapılmalıdır.

  • Seksten korkan kadın ne yapmalı?

Seks ile ilgili benimsenen inanışlar, düşünce kalıpları, ön yargılar iyi saptanmalı. Sonra bu konu ile ilgili olumsuz deneyimlerin olup olmadığı ve bu deneyimlerin kadını nasıl etkilediği incelenmeli. Hastanın geçmişi hastalığın tedavisi için son derece önemlidir. Bu da tiksinti duygusunun derinlerine inmeyi gerektirir. Tiksinti duymak normaldır; ancak bir kez tiksinti duygusuna kapılan kişi, sonsuza dek bu tiksinti duygusunu yaşayacak diye bir kaide de yoktur. Tiksinti, korku, nefret, öfke... hepsi geçicidir.

  • Fiziksel birliktelikten utanıyorum, ne yapmalıyım?

Seks, insanların sağlıklı bir duygu durumu ve hormonal dengeye sahip olması için ihtiyaç duyduğu en temel gereksinimlerden biridir. Sekse karşı tiksinti duymak, gereksinimleri karşılamaktan kaçınmak anlamına gelir. Cinsel tiksinti bozukluğuna bozukluk denmesinin sebebi de tam olarak budur. Bu nedenle öncelikle sizi bu utanmaya iten nedenler üzerinde durulmalı ve iyileştirilmeye çalışılmalıdır. Bu sayede hastalığın ve beraberinde getirdiği tiksinti, iğrenme, kaçınma, nefret vb. duyguların da önüne geçilecektir.

Kaynakça

What Is Sexual Aversion Disorder?, Verywell mind, 2022
Sexual Aversion Disorder, The Sexual Psychophysiology Laboratory-The University of Texas at Austin
The sexual aversion syndrome, National Library of Medicine, 1985
Sexual Aversion Disorder (SAD): Symptoms, Causes, & Treatments, Choosing Therapy, 2022
Sexual Aversion Disorder: A Case of Favourable Outcome and Rapid Response to Behavioral Therapy, Klinik Psikiyatri, 2006

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.