Çift Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır? | Yeni Başlayanlar İçin 2022 Rehberi

Çift Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır? | Yeni Başlayanlar İçin 2022 Rehberi

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
09.03.2022 tarihinde oluşturdu.

Çift terapisine yeni başlayanlar için rehber mi arıyorsunuz? Kimler gidebilir? Ne kadar sürer? Hangi durumlarda aile danışmanına gidilir? Evlilik terapisti evliliği kurtarır mı? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu sayfada. 

Çift Terapisine Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Pek çoğumuz için çift terapisine yeni başlayanlar için rehber bulmak oldukça zordur. 

Terappin psikoterapi uzmanları ilişkilere dair tabuları, ön yargıları ve korkuları aşmanız için size tedavi yöntemleri ile çalışır. 

Çift terapisine başlamak için en doğru zamanın ilişkilerin kriz dönemi olduğu düşünülür. Hâlbuki testi kırılmadan önce önlem almak en iyisi olacaktır. Kiron Arora, New York’taki Ackerman Aile Enstitüsü’nün çeşitlilik, eşitlik ve katılımdan sorumlu başkan yardımcısı, aile terapisinin önemine şu sözleri ile dikkat çeker: 

“Keşke daha fazla çift felaketle sonuçlanacak bir sorun yaşamadan önce aile terapistine başvursa. Belirli süreçleri deneyimlerken aile terapisti harika bir kaynak olabilir. Ama aynı zamanda ilişkinizi güçlendirebileceğiniz ve eşinizle birlikteliğinizi yaşam boyu iyileştirebilecek sürekli bir destektir.”

Bu bağlamda, aile terapistinin ilişkilerinizi daha iyi bir noktaya taşımak için önleyici ve destekleyici bir güç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

 

Çift Terapisine Yeni Başlayanlar İçin Rehber Nasıl Bulunur? 

İyi bir çift terapisi bulmak işin en zor kısmı. Bunun için ekstra bir mesai harcamak gerekebilir, belki birkaç hafta belki de bir ay. Dahası, görüşeceğiniz psikologların uzunca bir listesini hazırlamak ve de tek tek görüşme sağlamak oldukça zorlayıcı olabilir. 

Çift terapisine başlamadan ve hangi psikolog ile çalışacağınıza karar vermeden önce eşinizle uyumlu bir işbirliği içinde olmanızda fayda var. Danışmanlık alacağınız psikoloğun çalışma saatleri sizinki ile uyumlu olmalıdır. Ve her şeyden önemlisi hem eşinizle hem de sizinle aynı frekansta olabilmelidir. Uyumlu bir danışan-uzman birlikteliği en iyi verimi almanızı sağlayacaktır. 

Danışanlar için düşündürücü olan kritik noktalardan birisi ise psikoloğun deneyimi, kullandığı tedavi yöntemleri ve uzmanlık alanındaki yeterliliğidir. 

Terappin psikologları yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış ve etkin çalışma yeterliliğine sahip kişilerdir.

Seanslar süresince çiftlere özel bireysel terapi hizmeti sunarlar. 

Seansların günleri ve saatleri çiftlerimizin programlarına uygun şekilde düzenlenir. 

Uygulanacak tedavi yöntemi terapiye katılan eşlerin mizaçlarına ve ilişkilerinin dinamiğine göre belirlenir. 

 

Çift Terapisinde En Sık Tercih Edilen Tedavi Yöntemleri

Çift terapisine yeni başlayanlar için rehber olan Terappin uygulaması tüm dünyada kabul görmüş ve olumlu sonuçlar alınmış etkili tedavi yöntemlerini kullanmaktadır. 

En yaygın 3 tedavi yöntemi şunlardır:

Gottman Yöntemi

Gottman çift terapisi her iki eşin de duygularına odaklanan bir terapi yöntemidir. Bunun yanı sıra, çiftlerin bireysel geçmişine, aralarındaki çatışmaların nedenlerine, fikir ayrılıklarına ve ilişkilerinin geçmişine de odaklanarak ilişkideki anlaşmazlıkları daha yapıcı bir şekilde çözmeye çalışır. 

Gottman çift terapisinin seansları yaklaşık olarak 80 dakika sürmektedir. İlk seans giriş görüşmesi diye adlandırılan seanstır. İkinci seansta çiftler ile ayrı ayrı görüşülür. Yapılan bireysel görüşmeler 45 dakika sürer. Üçüncü seans ise tedavi planlamasının yapıldığı seanstır. 

Duygusal Özgürleştirme Terapisi (EFT) 

Duygusal özgürleştirme terapisi, hayatı zorlaştıran birikmiş negatif duyguların bedenden uzaklaşmasına yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. 

Duygularımız Bedenimizde Nasıl Birikir? 

Yaşam boyu ifade edemediğimiz her duygu, söyleyemediğimiz her söz ve yapmak isteyip de yapamadığımız her eylem bedenimizde birikir ve hapsolur. Genellikle bir otorite karşında, anne-baba, eş ya da patron, ifade edilemeyen duygular öfke patlamaları ile sonuçlanır. 

EFT Terapisi Nasıl Uygulanır? 

EFT terapisi sırasında bireyler sorunlara odaklanır. Öfke, korku, endişe yaratan sorunlar düşünülürken vücuttaki bazı akupunktur noktalarına küçük ve sürekli vuruşlar yapılır. Buradaki hedef ve niyet, bedene ve ruha zarar veren, enerjimizi düşüren duyguları dışarı atmaktır. 

Bu tedavi yöntemi sırasında danışanların özellikle dikkat etmesi gereken konu bilinçaltı ve bilinç düzeyinin uyumlu olmasıdır. Aksi halde tedaviden beklenen verim sağlanamaz. Bireyler kendilerine karşı dürüst davranıp bilinç düzeyinde bazı sorunları kabul etseler de bilinçaltı bu durumu reddedilir. Bu yüzden uzman bir psikologdan destek almak son derece önemlidir. 

İmago İlişki Terapisi

İmago, Latince kökenli bir kelimedir ve imge demektir. İmago ilişki terapisi’nin teorisine göre eş seçiminde bilinçdışı faktörler rol oynar. Örneğin, eğer çocuk yaşta ebeveynlerimizle otoriter bir ilişki kurduysak ve dikkate alınmadığımız bir iletişim içindeysek ilerleyen yaşlarda dinlenilme ihtiyacımız oldukça yüksek olacaktır. Bu nedenle ilişkilerimizde dikkate alınmadığımızı hissettiğimiz ufacık bir an dahi büyük çatışmalar doğurabilir. O halde ilişkilere dair bilindik bilinçsiz imajlarımız vardır ve daha sağlıklı bir ilişki yaşamak için bu imajların olumsuz etkilerinden kurtulmamız gerekebilir. 

İmago çift terapisinde çiftler yapılandırılmış diyalog yoluyla sıra ile birbirlerini dinler ve duyduklarını yansıtırlar. Böylece eşlerin birbirlerinin farklılık ve ihtiyaçlarına karşı bir farkındalık geliştirmek hedeflenir. Empati kurmak bu diyalog sürecinin ve sağlıklı iletişimin en kritik noktalarından biridir. 

İmago ilişki terapisi süreci 5 temel aşamadan oluşur:

 1. İlişkinin geleceğini yeniden çizme
 2. Yeniden İmgeleme
 3. İlişkiyi Yeniden Yapılandırma
 4. Öfkeyi Çözme
 5. Yeniden romantikleşme

Çift terapisine yeni başlayanlar için rehber olan Terappin ile modern ve bireysel tedavi yöntemlerinin ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. 

 

Hangi Durumlarda Çift Terapisine Başvurmalıyız? 

Aşağıda bulunan durumları ilişkinizde yoğun olarak gözlemliyor ve bir çözüme kavuşturamıyorsanız mutlaka uzman bir çift terapistinden yardım almalısınız.

Çift terapisine yeni başlayanlar için rehber, Terappin, bir tık uzağınızda!

Çift terapisine ihtiyaç duyduğunuzu gösteren sebepler:

 • Tartışmaların yarattığı duygusal uzaklaşmalar
 • Birlikte geçirilen zamanın azalması
 • Ailelerin ve sosyal çevrenin ilişkiye müdahalesi sonucu yaşanan çözümsüz tartışmalar
 • Güvensizlik, değersizlik ve heyecan eksikliği
 • Düşünce farklılıklarının ve sosyal değerlerin yarattığı anlaşmazlıklar
 • Maddi kaygıların ve para harcama konusundaki tutumların ilişkide yarattığı krizler
 • Bireysel özgürlüklerin kısıtlanması ve “biz” dengesinin sağlanamamış olması
 • Baskın ve bireylerin kişiliklerine ve duygularına zarar veren yaklaşımlar
 • Cinsel isteksizlik, uyuşmazlıklar ve kaygılar

 

Çift Terapisinin Faydaları 

Çift terapisine yeni başlayanlar için rehber olan Terappin, online terapinin ilişkilerinize olan olumlu katkılarını sizler için listeledi!

 • Çiftler arasındaki iletişimi güçlendirir.
 • Çatışmaların ana nedenlerini anlamayı ve çözüm üretmeyi kolaylaştırır.
 • Eşlerin birbirlerini oldukları gibi kabul etmeleri için yardım eder.
 • Duygusal ve cinsel yıkımların onarılmasına ve ilişkinin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur.
 • Çiftler arasındaki güven, sadakat ve bağlılık duygularını güçlendirir.

 

 Sıkça Sorulan Sorular

Çift terapisine yeni başlayanlar için rehber, Terappin ile sıkça merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

      1-Çift Terapisine Kimler Gidebilir?

Çift terapisi sadece evli bireylerin yararlandığı bir terapi değildir. 

Evlilik öncesinde de çiftler ilişkilerini iyileştirmek ya da iyi giden bir ilişkiyi korumak için de ilişki terapisinden yararlanabilirler. 

        2-Hangi Durumlarda Aile Danışmanlığına Gidilebilir?

Online çift terapisine başvurulmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Çiftler arasındaki iletişimsizlik
 • Çiftlerin öfke kontrolü sağlayamaması
 • Aldatma, güvensizlik ve ilgisizlik problemleri
 • Cinsel ve duygusal uzaklık

        3-Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

Terapinin süresini ilişkideki kişilerin mizaçları, terapiye verdikleri dönüt ve problemin büyüklüğü belirler. Bu nedenle terapi süresi her ilişki için farklılık gösterir. 

        4-Evlilik Terapisti Evliliği Kurtarır Mı?

Evliliğinizi kurtarmaya ne kadar gönüllüsünüz? 

Evlilik terapilerinin temel amacı çiftlerin önce kendilerini sonra da partnerlerini tanımalarını ve anlamalarını sağlamaktır. Bu nedenle çiftler uzlaşarak ve sürekliliğini sağlayarak terapiye devam etmeleri evlilik terapistinden en iyi verimi almaları için son derece önemlidir.

Çift terapisine yeni başlayanlar için rehber, Terappin, uzman kadrosu ve yenilikçi psikoterapi yöntemleri ile bir tık uzağınızda!

 

 

 
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!