Bağlanma Stilleri Nelerdir? | İlişkileri Nasıl Etkiler?

Bağlanma Stilleri Nelerdir? | İlişkileri Nasıl Etkiler?

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
27.01.2022 tarihinde oluşturdu.

Bu kişiler,ilişkilerinde çok fazla yakınlık ihtiyacı içindedirler. Partnerlerinin duygularına aşırı duyarlıdırlar (Örn:Partnerinin o gün canı sıkkınsa bunu hemen farkeder ve kendisi ile ilgili olup olmadığından kaygı duymaya başlar) , yoğun terkedilme korkusu yaşar, partneri tarafından aldatılacağından devamlı şüphe duyarlar,incinmeye karşı aşırı korkuları vardır, partneri ile iletişimde olduğunda kaygı hissi kaybolur fakat bir süreliğine iletişim koparsa kaygılar tekrar kendini gösterir, en ufak şeylerin ilişkiyi mahvedeceğine dair çok yoğun kaygı yaşarlar.

 

-Kaygılı Bağlanma-

Bu kişiler, ilişkilerinde çok fazla yakınlık ihtiyacı içindedirler. Partnerlerinin duygularına aşırı duyarlıdırlar (Örn:Partnerinin o gün canı sıkkınsa bunu hemen farkeder ve kendisi ile ilgili olup olmadığından kaygı duymaya başlar) , yoğun terkedilme korkusu yaşar, partneri tarafından aldatılacağından devamlı şüphe duyarlar, incinmeye karşı aşırı korkuları vardır, partneri ile iletişimde olduğunda kaygı hissi kaybolur fakat bir süreliğine iletişim koparsa kaygılar tekrar kendini gösterir, en ufak şeylerin ilişkiyi mahvedeceğine dair çok yoğun kaygı yaşarlar.

 

Kaygılı Bağlanma Stiline Sahip Partnerin Tepkisel Davranışları Nasıldır?

•Partnerini defalarca arar ve aramaları açmadığında yoğun kaygı duyar. Aramasına ne kadar sürede döndüğünü hesaplar ve o da ona göre davranmaya çabalayabilir.

•Partnere sürekli olarak mesajlar atar.

•İstemediği bir durum gerçekleştiğinde partnerine tepkisel davranış olarak arkasını dönerek oturur,konuşmaz,başkaları ile telefonda görüşüyor izlenimi vermeye çalışabilir.

•Tartışma sırasında partneri konuşurken kalkıp odayı terk edebilir.

•İşlerin kötü yöne gittiğini düşündüğü anlarda partnerinin onu terk edeceğinden yoğun kaygı duyar ve onu terk etmekten vazgeçireceğini umarak “Ayrılalım” “Sensiz daha iyiydim zaten” tarzında tehditlerde bulunabilir.

•Partnerine bilinçli olarak ilgisini çekmek adına meşgul ve ulaşılmaz davranabilir, aramaları reddedebilir. Amaç partnerin ilgisini canlı tutmaya çalışmaktır.

•Trip atabilir çünkü hislerini ifade etmekte zorlanır.

•İlişkide bazı şeyleri kişisel algılamamakta zorlanabilir.(Örn:Eşinin dinlenmek istediği bir günde kendisinden uzaklaştığını düşünerek kişisel algılayabilir)

 

-Kaçıngan Bağlanma-

Bu kişiler, ilişkilerinde duyguların açığa çıktığı konuşmalardan hoşlanmaz ve rahatsızlık duyar. Bağımsızlığına fazlası ile değer verir. Partneri ile fazla yakınlık hissettiğinde uzaklaştırma taktikleri uygulamaya başlar(bilinçli olmasa dahi beyin bunu otomatik yapar),ilişkiler konusunda taviz vermeyeceği katı kurallarından bahseder durur, partnerine karışık mesajlar verir ve ilişki ile alakalı ciddilik adına düşünceleri olsa dahi bunu dile getirmez partnerin herhangi bir sorusu olursa da cevaplamaz, mesafeyi korumak için partnerini küçümseme eğilimi gösterebilir, genellikle partneri ilgisiz hissettiğini söylediğinde onun fazla ‘muhtaç’ ve fazla ‘hassas’ olmasından yakınır, partneri ihtiyaçları hakkında konuştuğunda tepki vermez ya da geçiştirir, partnerle mesafe bırakmadığı zamanlarda boğulmuş hisseder.

 

Kaçıngan Bağlanma Stiline Sahip Partnerin Davranışları Nasıldır?

•Partneri ile senelerce süren bir ilişkisi olmasına rağmen bağlanmaya hazır olmadığını söyleyebilir.

•Partnerine pek hatta bazı kaçınganlar hiç  “seni seviyorum” diyemeyebilir.

•Her şeyin iyi ve samimi gittiğini hissettiğinde aniden uzaklaşır(Örn:Mesajlaşmayı ya da aramayı azaltabilir).

•Bir şeyleri belirsiz bırakarak partneri sürekli tahmin yürütme halinde bırakabilir.

•Partnerin ihtiyaçlarını görmezden gelebilir.

•Fiziksel yakınlıktan kaçınabilir(Örn:Partnerden birkaç adım ileride yürümek, elini tutmak istememek ya da aynı yatağı paylaşmak istememek).

•Bağlanmamak adına partnerin sürekli olarak bir hatasını ya da kusurunu aramak(Bardağın dolu yarısını değil de boş yarısını görme eğilimi).

•Partnerin hoşa gidecek, olumlu davranışlarını görmezden gelmek, değersizleştirmek.

 

-Güvenli Bağlanma-

Bu kişiler için bir ilişkide sıcak ve sevgi dolu olmak doğaldır. İlişki ile alakalı olarak çok fazla endişe duymadan yakınlığın tadını çıkarabilirler. İhtiyaç ve hislerini partnerine kolayca ifade edebilirler. Partnerine kendisini doğru, suçlayıcı olmayacak şekilde iletebilirler Partnerinin ihtiyacı olduğunda yanında olabilirler. Güvenli bağlanma stiline sahip bir partner ile yakınlık için uzlaşmanıza gerek kalmaz çünkü güvenli bağlanma stiline sahip partneriniz zaten size o yakınlığı verecektir. Bu da ikinizi birden özgür kılar, hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Bu kişiler sizin bakış açınızı dinler ve ikiniz için de uygun bir yol bulmaya çalışırlar. Herhangi bir ihtiyacınız olduğunda sizi anlayabilir ve elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Tartışmalarda uzlaşmaya varabilir. Bağlılık ve bağımlılıktan korkmaz. İlişkiyi zor bir iş olarak görmez. Oyunlar oynamaz, hislerini doğallıkla ifade edebilir.

 

Peki Güvenli Bağlanma Stiline Sahip Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Partnerinizle yakınlıktan rahatsızlık duymuyorsanız yani yakınlıktan kaçınma düşükse ve size sevgisi konusunda endişelenmiyor, ilişki hakkında takıntılı davranmıyorsanız(ilişkide kaygı düşükse) ve akışa bırakabiliyorsanız muhtemelen güvenlisiniz.

Detaylı bilgi için hemen sen de indir!

1. IOS için hemen indir! 

2. Android için hemen indir! 

3. İnstagram adresimizi ziyaret et! 

4. Twitter adresimizi ziyaret et!
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!