Toksik İlişki Nedir | Toksik İlişki Ne Demek?

Toksik İlişki Nedir | Toksik İlişki Ne Demek?

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
09.03.2022 tarihinde oluşturdu.

Toksik ilişki ne demek? Neden bu adamla/kadınla birlikteyim diye kendinize sordunuz mu? Ya da neden onunla birlikte olmak istiyorsunuz? Toksik bir ilişkide kendinizi sürekli mutsuz ve tükenmiş hissedersiniz. Eşinizi hala seviyor olmanıza rağmen ilişkiniz artık sizin için keyifli değildir. Küçücük tartışmalar bile sizin için büyük problemler olabilir.  Ya da eskiden olduğu gibi eşinizle geçireceğiniz bir anı dört gözle beklemiyor olabilirsiniz.

 Toksik İlişki Nedir | Toksik Bir İlişki İçinde Misin?

Sağlıklı bir ilişkide her şey yolundadır. Elbette, zaman zaman fikir ayrılıkları olabilir ya da tümseklerle karşılaşabilirsiniz. Bunların hiçbiri günün sonunda sizi aynı masaya oturmaktan alıkoymaz. Bu masa, konuştuğunuz, tartıştığınız ve çözüm üretebildiğiniz bir masadır.

Toksik ilişki ise bambaşka bir hikâyedir. Bu hikâyenin kahramanları genelde her konuşmanın sonunda yorgun ve tükenmiş bir halde ayrılırlar.

Bunun başka bir yolu yok mu? Var!

Hadi biraz o yollara bakalım.

 Toksik İlişki Nedir?

Toksik ilişki ne demek?

Neden bu adamla/kadınla birlikteyim diye kendinize sordunuz mu? Ya da neden onunla birlikte olmak istiyorsunuz?

Mutlu olmak, sevilmek, eğlenmek… Bu duyguları en güzel haliyle yaşamayı umarken tam tersi ile karşılaştığımız o an!

“Ama ben onu çok seviyorum.” Partnerinizi hala seviyor olmanız ilişkinizdeki problemleri çözmez. Uzun zaman fark etmeden maruz kaldığınız duygusal yorgunluk her gün olduğunuz yere çakılmanızı sağlar. Belli bir zaman sonra isteseniz de o sandalyeden kalkamayabilirsiniz. Küçücük tartışmalar bile sizin için büyük bir problem haline gelebilir.  Ya da eskiden olduğu gibi partnerinizle geçireceğiniz bir anı dört gözle beklemiyor olabilirsiniz. Elinizde kalan ise bitkinlik, mutsuzluk ve çaresizlik olabilir.

İşe önce kendinizi tanımak, anlamak, sevmek hatta kabul etmekle başlayıp sonra birlikteliğinizi iyileştirmelisiniz. Bu yüzden önce Öz Şefkat: Kendini Sevme Sanatı, yazımızı bir okuyalım.

Toksik İlişkide Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

Böyle bir birlikteliğin içinde yaşanan problemleri fark etmek pek de kolay değildir. Yine de anlamanızı kolaylaştıracak bir takım sinyaller görebilirsiniz.

Aşağıda belirttiğimiz durumların kaçını gözlemliyorsunuz?

Toksik bir ilişki nasıl anlaşılır? Hadi bakalım.

Eşiniz sizi yeterince destekliyor mu?

Birlikteliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için eşlerin birbirlerini desteklemesi gerekir. Bu, yanlışlarınızı görüp yine de sizi yücelttiği bir destek olmamalı. Ya da herhangi bir konuda sağladığı boş bir yüreklendirme de olmamalı. İhtiyaç ve isteklerinize karşı ilgili ve samimi davranıyor mu? “Evet, sen bunu yapamadın ama birlikte başka bir yol bulabiliriz.” Cümleleri ile sizi destekliyor mu?

Sağlıklı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

İletişim kurduğunuz her an kendinizi alay edilmiş ve aşağılanmış hissettiğiniz zamanları bir düşünün. Zaman zaman herkes olumsuz davranışlarda bulanabilir ama partneriniz bu davranışları düzenli devam ettiriyorsa, fark etmiyorsa, fark ettiğinde çözüm üretmiyorsa bir dur demek gerekebilir.

Eşiniz sizi her zaman kontrol etmek mi istiyor?

Sürekli kontrol etme isteği kıskançlıktan ve güven eksikliğinden kaynaklanır. Eğer partneriniz sürekli olarak nerede ve kiminle olduğunuzu kontrol ediyorsa, mesajlarına ya da aramalarınıza geç döndüğünüzde sinirlenip çatışma yaratırsa ve dahası sizi kısıtlıyorsa derhal bir çift terapisine danışmalısınız.

Size karşı saygısız mı davranıyor?

Saygısızlık, eşinizin size sadece bağırması ya da duygusal ve psikolojik bir olumsuz yaptırım içinde olması değildir.

Aramalarınıza geç dönmesi ya da dönmemesi, sizinle ilgili detayları hatırlamaması, size karşı unutkan ve gamsız davranıyor olması da saygısızlıktır.

Bu durumları gözlemlediğinizde onun açıkça konuşmalı ve ilişkinizi daha iyi bir noktaya taşımak için bir ilişki terapisine başvurmalısınız.

 Zehirli Bir İlişkinin İşaretleri

Beraberliğinizde neyin iyi neyin kötü olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Benim için mesajıma geç dönülmesi ilgisizlik göstergesiyken sizin için “İşi vardır, döner. Yarın haberleşiriz ne olacak ki” duygusunu yaratabilir. Ancak, hayatınızdaki kişi sizi söyledikleri ve söylemedikleri, yaptıkları ve yapmadıkları ile mutsuz ve endişeli hissettiriyorsa hemen çözüm için harekete geçmelisiniz.

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak dikkat etmeniz gereken toksik ilişki belirtileri şunlardır:

 • Aldığınızdan fazlasını veriyorsunuz, bu da kendinizi değersiz ve tükenmiş hissetmenize neden oluyorsa
 • Sürekli olarak saygı görmediğinizi veya ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını hissediyorsanız
 • Özgüveninizi zedeleyen bir baskı varsa
 • Desteklenmediğinizi, yanlış anlaşıldığınızı, aşağılandığınızı veya saldırıya uğradığınızı hissediyorsanız
 • Partnerinizle konuştuktan, birlikte olduktan sonra depresif, kızgın veya yorgun oluyorsanız
 • Birbirinizin içindeki en kötüyü ortaya çıkarıyorsunuz. Örneğin, rekabetçi bir eş, sizin için eğlenceli olmayan, kin temelli bir rekabetçi çizgi ortaya çıkarıyorsa
 • Bu kişinin etrafındaki en iyi benliğiniz değilseniz. Örneğin, dedikoducu yanınız ortaya çıkıyorsa veya normalde sahip olmadığınız bir çizgi çiziliyorsa
 • Partnerinizi neşelendirmek için çok fazla zaman ve duygusal güç harcıyorsanız
 • Her zaman suçlu olduğunuzu düşünüyorsanız

İlişkilerdeki Sağlıksız Davranışlar

Toksik ilişki genellikle saygı eksikliği ve sınırların ihlalinden kaynaklanır. Bazen bu davranış, kişi yaptığının farkına bile varmadan ortaya çıkar. Eğer bu tür bir davranış, partnere zarar verme niyetiyle sürekli olarak tekrarlanırsa, beraberlik istismar olarak kabul edilebilir.

Sağlıksız davranışlar psikolojik, duygusal ve fiziksel istismar gibi birçok şekilde olabilir. Kötü niyetli ilişkilerde kötüye kullanım döngüsünü takip etme eğilimindedir. Nasıl mı?

 • Gerilim oluşmaya başlar
 • Bir istismar eylemi meydana gelir
 • Eylemi gerçekleştiren kişi özür diler, mağduru suçlar veya istismarı en aza indirir
 • Suistimalin olmadığı zaman dilimleri elbette vardır; ancak, döngü sonunda tekrar eder

Üstelik bu davranışların birçoğu geçmişe dayanıyor olabilir. Örneğin, geçmişte yalan söylemekle ilgili bir olumsuzluk yaşadıysanız, yalan söyleyen birini zehirli biri olarak düşünebilirsiniz; fakat bu bir başkası için aynı etkiyi yaratmayabilir. Yani, ikinci bir şansı herhangi bir güven problemi yaşamadan verebilir.

 İlişkilerde Sağlıklı Davranışlar

Bir beraberliğin sağlıklı olup olmadığını belirlerken, en sık hangi davranışların sergilendiğine bakmak önemlidir.

Partneriniz, siz ya da her ikiniz sürekli olarak bencil, olumsuz ve saygısızsanız, davranışlarınızı hemen gözden geçirmeniz gerekir. Ancak çoğunlukla cesaret verici, şefkatli ve saygılıysanız, dahası problemlerden sonra ortak noktayı bulabiliyorsanız her ikinizin de ilişkiye yaklaşımı doğrudur.

Kendinizde ve partnerinizde aşağıdaki davranışların kaçını gözlemliyorsunuz? Birlikteliğiniz ne kadar sağlıklı görmek ister misiniz?

Sağlıksız Birliktelik Göstergeleri

Sağlıklı Birliktelik Göstergeleri

 • Güvensizlik                                                        Güven
 • Kıskançlık                                                          Samimiyet ve açık sözlülük
 • Bencillik                                                             İşbirliğine gönüllü olma
 • Benmerkezcilik                                                  Destek ve cesaretlendirme
 • İlgisizlik                                                             Şefkat ve sıcaklık                                              
 • Özensiz konuşmalar                                           Empati
 • Suçlamalar                                                         Kabullenme
 • İstek ve ihtiyaçların göz ardı edilmesi              İstek ve ihtiyaçların ilgi ile karşılanması

 

Toksik İlişki Türleri

Bu konudaki en büyük yanılgılardan birisi sadece romantik beraberliklerin toksik ilişki sayılabileceğidir. Oysaki ailemizde, iş yerimizde hatta dostlarımız arasında da ilerletemediğimiz iletişimler olabilir. Eğer aşağıdaki durumları çevrenizdeki herhangi bir insanda gözlemliyorsanız dikkat!

 • Sürekli şikâyet, yakınma ve eleştiri
 • Olumsuz davranışların farkında olmama
 • Bilinçli olarak zarar verme hali
 • Yalan söyleme, gerçekleri gizleme ya da saptırma
 • Dedikodu  

 

 Toksik İlişkiler ve Uyuşturucu Bağımlılığı

Kötü alışkanlıklarımız her zaman bir diğer kötü alışkanlık için tetikleyicidir. Uyuşturucu bağımlısıysanız, bundan mahrum kaldığınız herhangi bir zamanda çevrenizdeki insanlara karşı çok daha özensiz ve suçlayıcı davranabilirsiniz. Bu iletişimizin zarar görmesine, bazen onarılamayacak boyutlara ulaşmasına neden olur. Elbette ki tedavi ile iyileşmeler görülebilir fakat bağımlılık nedeniyle zarar gören ilişkiler tam olarak onarılamayabilir.

 Narsistler ve Sosyopatlar

Narsistler ve sosyopatlar, başkalarının dikkatinden ve hayranlığından beslenme eğilimindedir. Narsist kişilğe sahip olanlar, kalabalığı sever ve hep insanların içinde olma ihtiyacı duyabilir. Böylece kendi kurdukları üstünlük içinde karşıdaki insanları “yetersiz” hissettirmekten keyif alırlar.

 

Sizin davranışlarınız ya da sözleriniz onları değiştirmeye yetmeyebilir. Önemli olan kendinizi koruyabilmektir. Belirtilen adımları takip etmek işlerinizi kolaylaştıracaktır:

 • Onları değiştiremeyeceğinizi kendinize hatırlatın ve onlarla yüzleşin
 • Aranıza mesafe koymaya çalışın
 • Eğer bu kişinin hayatınızda olması gerekiyorsa, tetikte olmanız gerektiğini kabul edin

 İş Arkadaşları

İş arkadaşlarımızla her gün belli saat aralığında görüşmek zorundayız. Bu hareket alanımızı kısıtlayan bir durum. Böyle zamanlar için birkaç küçük ama etkili öneride bulunabiliriz. Örneğin, yazıcının sesi beni rahatsız ediyor ya da bu havalandırmanın gürültüsünden çalışamıyorum gibi bahaneyle masanızı değiştirebilirsiniz. Eğer size sürekli şikâyetle geliyorsa onu yöneticinize yönlendirebilirsiniz. Yine de iş yerinde mobbinge maruz kaldığınızı ve bu durumların bir çözüm olmadığını düşünüyorsanız, Mobbing (Psikolojik Taciz) Nedir? yazımızı okumak ister misiniz?

 Aile ve Arkadaşlar

Ailemizi ve arkadaşlarımızı hayatımızdan uzaklaştırmak sandığımızdan daha zor olabilir. Bu yüzden onları gücendirmeden ziyaretleri ve görüşmeleri azaltmak gerekebilir. Eğer bilinçli uzaklaşmanız hissedilir ve size söylenirse durumu en iyi şekilde ifade etmeye özen gösterin. Yine de çözüme ulaşamazsanız, bir terapist ile çalışmakta fayda var.

 Toksik İlişkilerin Etkileri

 Aklımıza hemen duygusal sağlığımıza zarar veren bir beraberlik gelebilir ama düşündüğümüzden çok daha fazlasıdır. Hayatlarımızda yaşadığımız sürekli drama/travma bizi sosyal olarak yalnızlığa iter. Bu ise depresyon ya da uyku problemleri gibi hastalıklara iter. Dahası, günlük bakım rutinleriniz bile etkilenebilir. Hissettiğiniz sürekli mutsuzluk ve isteksizlik sizi saçınızı taramaktan bile alıkoyabilir.

Toksik İlişkiler ve Ruh Sağlığı

Uzun süre devam ettirmek zorunda kaldığınız yıpratıcı bir birliktelik size yeme-içme bozukluğu ya da duygu ve davranışlardaki tutarsızlık olarak geri dönebilir. Bunun nedeni ise görülen bozukların aslında savaş-kaç mekanizmasının yanlış yönetiliyor olmasıdır.

 Toksik İlişkiden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Ondan kurtulabilmek için ne olduğunu çok iyi anlamamız gerekiyor.

Toksik ilişki ne demek?

Bizi mutsuz kılan, sıkça kendimizi sorgulatan ve çoğu zaman kendimizi suçlamamıza neden olan beraberliktir.

Toksik ilişki düzeltilebilir mi?

Pek çok insan, böylesine bir bağın hemen koparılması gerektiğini söyler. Bir daha başlamak büyük bir yanılgıdır ama her ilişki için bu durum söz konusu değildir.

Bazı birlikteliklerin online terapi ile tedavisi mümkündür fakat her iki tarafın da uzman bir psikoterapi tedavisine gönüllü olması gerekir.

 Online Terapi ile Toksik İlişkiden Nasıl Kurtulur?

Şu ana kadar size zarar verebilecek bir beraberliğin ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Şimdi ise Terappin online terapi danışanlarını çiftleri bu durumdan kurtarmak için hangi adımları izlediğini birlikte inceleyelim.

Zarar veren bir iletişimden kurtulmak için öncelikle her iki partnerin de problemler olduğunu kabul etmeleri gerekir.

Kimi zaman siz ilgisizlikten ya da duygusal uzaklıktan bahsetseniz bile partneriniz için bu durum bir sorun gibi görünmüyor olabilir.Bu nedenle, uzmanlarımızın yapılan ön görüşmelerde özellikle dikkat ettikleri nokta her iki tarafın da sorun ve çözüm konusunda aynı düşüncelere sahip olmalarıdır. Eğer bir taraf çözüm odaklı, diğer taraf ise terapiye karşı daha mesafeli yaklaşıyorsa ne yazık ki seanslarda beklenen verim sağlanamayabilir.

 Zararlı Birlikteliğin Düzelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Bu konuda size destek olacak terapistlerim belirtilen pozitif alışkanlıkları kazanmanız için sizi destekleyeceklerdir. Böylece, belli bir zaman sonra dümeni siz elinize almaya başlarsınız ve muhtemel bir problem daha da büyümeden çözüm odaklı yaklaşabilirsiniz.

 • Sorumlulukların Kabulü

Eşlerin problemleri kabul etmesi ve açıkça konuşabilmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bir diğer önemli nokta ise çiftlerin birlikteliğin bu hale gelmesine neden olan davranışlarını kabullenmesidir.

“İlişkimiz iyi gitmiyor. Evet, bir problem var. ”demek yerine “Ben tartışma anlarında öfke kontrolü sağlayamadım, bunu düzeltmeliyim. ”demek ilişkinin kurtarılması için en önemli adımlardan biri olacaktır. 

 •  Yatırım Yapmak

Bu birlikteliği iyileştirmek için neler yapıyorsunuz?

Bu sorunun cevabı çok da derin değil aslında, akşam eve gelirken eşiniz için aldığınız ufacık bir çikolata, akşam yemeğini birlikte hazırlamanız ya da gün içinde, beklenmedik bir anda attığınız bir “seni seviyorum” mesajı, ilişkinize yaptığınız küçük ama son derece etkili yatırımlardır.

 • Suçlamak Değil, Anlamak

Hastalıklı bir ilişkiden kurtulmanın en önemli adımlarından bir diğeri ise eşinizi suçlamak yerine onu anlamaya çalışmaktır.

Suçlayıcı cümleler yerine “bu senin hatan”, yapılandırıcı cümleler kurmak iletişimi ve anlayışı kuvvetlendirecektir: “Birbirimizi yanlış anladık, yeniden deneyelim.” “Neden üzgün olduğunu anlıyorum, senin için ne yapabilirim.”

 

İlişkinizi Bir Adım Öteye Nasıl Taşırsınız?

İlişkinizin sizin üzerinde duygusal, fiziksel ve ruhsal yıkıcı etkileri varsa ve bunları uzun süre fark etmediyseniz; dahası, fark ettiğinizde anda bile bu ilişkiden vazgeçemiyorsanız toksik bir ilişkiniz var demektir.

Ve böyle bir durumu iyileştirmek uzun zaman harcamayı, sabırlı ve kararlı olmayı gerektirir.

Terappin psikoterapi uzmanlarının bazı önerileri bu süreçte sizin için işleri kolaylaştırabilir.

İşte size iyileştirecek birkaç ipucu:

 • Geçmişe Takılıp Kalmayın

Elbette ki birlikteliğinizi onarmak için geçmişteki olaylara dönüş yapmanız gerekebilir. Ancak, bu dönüş uzun ve kalıcı olmamalıdır.

Aksi halde kendinizi sürekli mutsuz ve çıkmazda hissedersiniz.

 • Eşinize Şefkat Gösterin

Çiftler bireysel olarak da zor zamanlardan geçebilirler. Eşinizin hayatındaki yıkıcı bir kayıp, travma ya da iş yerinde yaşadığı bir olumsuzluk onu daha öfkeli ve stresli görmenize neden olabilir. Böyle zamanlarda eşlerin birbirine karşı daha açık ve şefkatli davranması gerekir. Aksi bir davranış devam eden olumsuzluğu tetikleyecek ve arttıracaktır.

 • Sağlıklı Bir İletişim Kurmaya Çalışın

Bir ilişkiyi sağlıklı kılan en önemli adımlardan birisi eşlerin birbirine gösterdiği nezaket ve saygıdır.

Alaycı, yargılayan ve “ben” öznesi içeren ifadelerden uzak durmakta fayda var.

“Konuştuklarımı dinlemiyorsun.”

“Ben konuşurken dikkatini bana vermediğinde kendimi kötü hissediyorum.”

 • Birbirinizin Değişim Sürecine Saygı Olun

İşler hiçbir zaman tek bir gecede değişmez. Ve herkesin bir konuda iyileşme gösterirken ihtiyaç duyduğu süre birbirinden farklıdır.

Eşinize karşı daha sabırlı, esnek ve kabullenici davranmanız en iyisi olacaktır.

Yoksa Bu Bir İstismar Mı?

Toksik ilişki ne demek, sorusunu uzun uzun anlatmaya çalıştık çünkü birçok insan toksik ilişki ile istismar edilme arasındaki ayrımı yapmakta oldukça zorlanıyor. Bu yüzden uzunca süre duygusal, psikolojik ve hatta fiziksel şiddete maruz kalabiliyor.

Toksik ilişkideki sorunlu davranışlar kasıtlı gerçekleşmez, bu durum davranışların haklı olduğunu göstermez ama bu davranışlara istismar diyemeyiz.

İstismar ise başka biri üzerinde otorite kurma isteği ve davranışlarını kontrol etme arzusundan kaynaklanır.

Aşağıdaki istismar davranışlarından birkaçını sürekli olarak eşinizde gözlemliyorsanız ilişkiyi güvenli bir şekilde sonlandırmak için uzman bir çift terapisi ile görüşmenizde fayda var.

 • Partneriniz ters giden her durum için sizi mi suçluyor?
 • Kendinizi her zaman aşağılanmış ve utanmış mı hissediyorsunuz?
 • Aileniz ve arkadaşlarınızdan eşinizin baskıları yüzünden uzaklaştınız mı?
 • Çalışma ortamınıza ve sosyal hayatınıza kasıtlı müdahalelerde mi bulunuyor?
 • Finansal olarak sizi kısıtlıyor mu?200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!