Toksik İlişki Nedir, Nasıl Anlaşılır? | Toksik İlişkiden Nasıl Kurtuluruz?

Toksik İlişki Nedir, Nasıl Anlaşılır? | Toksik İlişkiden Nasıl Kurtuluruz?

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
09.03.2022 tarihinde oluşturdu.

Toksik bir ilişkide kendinizi sürekli mutsuz ve tükenmiş hissedersiniz. Eşinizi hala seviyor olmanıza rağmen ilişkiniz artık sizin için keyifli değildir. Küçücük tartışmalar bile sizin için büyük problemler olabilir.  Ya da eskiden olduğu gibi eşinizle geçireceğiniz bir anı dört gözle beklemiyor olabilirsiniz.

 

Toksik ilişki nedir? 

Toksik ilişki düzelir mi?

Toksik kişi ne demek?

Toksik ilişkiden nasıl kurtulur?

Bu soruların cevapları ve toksik ilişkiye dair her şey Terappin Blog’da!

Terappin online terapi uygulaması ile sağlıklı ve uzun süren bir ilişkiyi sahip olmak mümkün!

 

Toksik İlişki Nedir?

Sağlıklı bir ilişkiye sahipseniz işler sizin için yolunda gidiyordur. 

Eşinizle birlikte karar alırsınız, fikir ayrılıkları yadırganmaz ya da küçümsenmez, sorunlarınızı açıkça tartışabilirsiniz ve birbirinizle arkadaşlık etmekten keyif alırsınız. 

Toksik ilişki ise bambaşka bir hikâyedir. 

Toksik ilişki nedir?

Toksik bir ilişkide kendinizi sürekli mutsuz ve tükenmiş hissedersiniz. Eşinizi hala seviyor olmanıza rağmen ilişkiniz artık sizin için keyifli değildir. Küçücük tartışmalar bile sizin için büyük problemler olabilir.  Ya da eskiden olduğu gibi eşinizle geçireceğiniz bir anı dört gözle beklemiyor olabilirsiniz. 

 

Toksik Bir iİlişkinin Göstergeleri Nelerdir?

Toksik bir ilişkideyken yaşanan problemleri fark etmek pek de kolay değildir. Aşağıda belirttiğimiz durumları ilişkinizde gözlemliyorsanız ilişkinizde işler iyiye gitmiyor demektir. 

 • Eşiniz sizi yeterince desteklemiyor mu?

İlişkilerin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için eşlerin birbirlerini desteklemesi gerekir. Partneriniz ihtiyaç ve isteklerinize karşı ilgisiz davranıyorsa, sizi yüreklendirmiyor ve destekleyici bir tutum içinde olmuyorsa toksik bir ilişki içindesiniz demektir.

 • Sağlıklı bir iletişim kuramıyor musunuz?

İletişim kurduğunuz her an alaycı ve eleştirel bir tavır ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Dahası, arkadaşlarınızın ve ailenizin yanında küçümsendiğinizi hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda toksik iletişimden kurtulmanız gerekir. Yoksa öngörülmez, yıpratıcı problemler ortaya çıkabilir. 

 • Eşiniz sizi her zaman kontrol mü etmek istiyor?

Sürekli kontrol etme isteği kıskançlıktan ve güven eksikliğinden kaynaklanır. Eğer partneriniz her zaman nerede ve kiminle olduğunuzu kontrol ediyorsa, mesajlarına ya da aramalarınıza geç döndüğünüzde sinirlenip çatışma yaratırsa ve dahası sizi kısıtlıyorsa derhal bir çift terapisine danışmalısınız.

 • Size karşı saygısız mı davranıyor?

Saygısızlık, eşinizin size sadece bağırması ya da duygusal ve psikolojik bir olumsuz yaptırım içinde olması değildir.

Aramalarınıza geç dönmesi ya da dönmemesi, sizinle ilgili detayları hatırlamaması, size karşı unutkan ve gamsız davranıyor olması da saygısızlıktır. 

Bu durumları gözlemlediğinizde onun açıkça konuşmalı ve ilişkinizi daha iyi bir noktaya taşımak için bir ilişki terapisine başvurmalısınız. 

 

Toksik İlişkiden Kurtulma

Toksik ilişkiden kurtulabilmek için toksik ilişkinin ne olduğunu çok iyi anlamamız gerekiyor.

Toksik ilişki nedir?

Toksik ilişki bizi mutsuz kılan, sıkça kendimizi sorgulatan ve çoğu zaman kendimizi suçlamamıza neden olan ilişkidir. 

Toksik kişi ne demek?

Toksik kişi, ilişkide bulunduğu partnerini sürekli olumsuz duygu ve düşüncelerle mutsuz eden ve motivasyonunu düşüren kimsedir. 

Toksik ilişki düzelir mi?

Pek çok insan toksik ilişkilerin hemen bitmesi ve bir daha başlamaması gerektiğini söyler ama her ilişki için bu durum söz konusu değildir. 

Toksik ilişkilerin online terapi ile tedavisi mümkündür fakat her iki tarafın da uzman bir psikoterapi tedavisine gönüllü olması gerekir. 

 

Online Terapi ile Toksik İlişkiden Nasıl Kurtulur?

Toksik ilişki nedir, yukarıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. 

Terappin online terapi danışanlarını çiftleri toksik ilişkiden kurtarmak için hangi adımları izlediğini birlikte inceleyelim.

Hastalıklı ilişkiden kurtulmak için öncelikle her iki partnerin de ilişkilerinde problemler olduğunu kabul etmeleri gerekir. 

Kimi zaman siz ilgisizlikten ya da duygusal uzaklıktan bahsetseniz bile partneriniz için bu durum bir sorun gibi görünmüyor olabilir. 

Uzmanlarımızla yapılan ön görüşmede özellikle dikkat ettikleri nokta her iki eşinde sorun ve çözüm konusunda aynı düşüncelere sahip olmalarıdır. Eğer bir taraf çözüm odaklı, diğer taraf ise terapiye karşı daha mesafeli yaklaşıyorsa ne yazık ki seanslarda beklenen verim sağlanamaz.

İlişkinin Düzelmesi İçin Ne Yapmalı?

 Terappin online toksik ilişki terapisi ile kazanacağınız edinimler:

 • Sorumlulukların Kabulü

Eşlerin problemleri kabul etmesi ve açıkça konuşabilmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. 

Bir diğer önemli nokta ise çiftlerin ilişkinin toksik hale gelmesine neden olan davranışlarını kabullenmesidir. 

“İlişkimiz iyi girmiyor. Evet, bir problem var. ”demek yerine “Ben tartışma anlarında öfke kontrolü sağlayamadım, bunu düzeltmeliyim. ”demek ilişkinin kurtarılması için en önemli adımlardan biri olacaktır. 

 • İlişkiye Yatırım Yapmak

İlişkinizi iyileştirmek için neler yapıyorsunuz? 

Bu sorunun cevabı çok da derin değil aslında, akşam eve gelirken eşiniz için aldığınız ufacık bir çikolata, akşam yemeğini birlikte hazırlamanız ya da gün içinde, beklenmedik bir anda i attığınız bir “seni seviyorum” mesajı ilişkinize yaptığınız küçük ama son derece etkili yatırımlardır.

 • Suçlamak Değil, Anlamak

Hastalıklı bir ilişkiden kurtulmanın en önemli adımlarından bir diğeri ise eşinizi suçlamak yerine onu anlamaya çalışmaktır. 

Suçlayıcı cümleler yerine “bu senin hatan” yapılandırıcı cümleler kurmak iletişimi ve anlayışı kuvvetlendirecektir: “Birbirimizi yanlış anladık, yeniden deneyelim.” “Neden üzgün olduğunu anlıyorum, senin için ne yapabilirim.” 

 

İlişkinizi Bir Adım Öteye Nasıl Taşırsınız?

Toksik ilişki nedir?

İlişkinizin sizin üzerinde duygusal, fiziksel ve ruhsal yıkıcı etkileri varsa ve bunları uzun süre fark etmediyseniz; dahası, fark ettiğinizde anda bile bu ilişkiden vazgeçemiyorsanız toksik bir ilişkiniz var demektir. 

Ve böyle bir ilişkiyi iyileştirmek uzun zaman harcamayı, sabırlı ve kararlı olmayı gerektirir.

Terappin psikoterapi uzmanlarının bazı önerileri bu süreçte sizin için işleri kolaylaştırabilir.

İşte ilişkinizi iyileştirecek birkaç ipucu:

 • Geçmişe Takılıp Kalmayın

Elbette ki ilişkinizi onarmak için geçmişteki olaylara dönüş yapmanız gerekebilir. Ancak, bu dönüş uzun ve kalıcı olmamalıdır. 

Aksi halde kendinizi sürekli mutsuz ve çıkmazda hissedersiniz. 

 • Eşinize Şefkat Gösterin 

Çiftler bireysel olarak da zor zamanlardan geçebilirler. Eşinizin hayatındaki yıkıcı bir kayıp, travma ya da iş yerinde yaşadığı bir olumsuzluk onu daha öfkeli ve stresli görmenize neden olabilir. Böyle zamanlarda eşlerin birbirine karşı daha açık ve şefkatli davranması gerekir. Aksi bir davranış devam eden olumsuzluğu tetikleyecek ve arttıracaktır.

 • Sağlıklı Bir İletişim Kurmaya Çalışın

Bir ilişkiyi sağlıklı kılan en önemli adımlardan birisi eşlerin birbirine gösterdiği nezaket ve saygıdır. 

Alaycı, yargılayan ve “ben” öznesi içeren ifadelerden uzak durmakta fayda var. 

“Konuştuklarımı dinlemiyorsun.” 

“Ben konuşurken dikkatini bana vermediğinde kendimi kötü hissediyorum.”

 • Birbirinizin Değişim Sürecine Saygı Olun

İşler hiçbir zaman tek bir gecede değişmez. Ve herkesin bir konuda iyileşme gösterirken ihtiyaç duyduğu süre birbirinden farklıdır. 

Eşinize karşı daha sabırlı, esnek ve kabullenici davranmanız en iyisi olacaktır. 

İstismar mı? Toksik İlişki Mi?

Toksik ilişki nedir, sorusunu uzun uzun anlatmaya çalıştık çünkü birçok insan toksik ilişki ile istismar edilme arasındaki ayrımı yapmakta oldukça zorlanıyor. Bu yüzden uzunca süre duygusal, psikolojik ve hatta fiziksel şiddete maruz kalabiliyor. 

 

Toksik ilişkideki sorunlu davranışlar kasıtlı gerçekleşmez, bu durum davranışların haklı olduğunu göstermez ama bu davranışlara istismar diyemeyiz. 

İstismar ise başka biri üzerinde otorite kurma isteği ve davranışlarını kontrol etme arzusundan kaynaklanır. 

Aşağıdaki istismar davranışlarından birkaçını sürekli olarak eşinizde gözlemliyorsanız ilişkiyi güvenli bir şekilde sonlandırmak için uzman bir çift terapisi ile görüşmenizde fayda var.

 • Partneriniz ters giden her durum için sizi mi suçluyor?
 • Kendinizi her zaman aşağılanmış ve utanmış mı hissediyorsunuz?
 • Aileniz ve arkadaşlarınızdan eşinizin baskıları yüzünden uzaklaştınız mı?
 • Çalışma ortamınıza ve sosyal hayatınıza kasıtlı müdahalelerde mi bulunuyor?
 • Finansal olarak sizi kısıtlıyor mu?200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!