İmago Çift Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır? | Online İmago Çift Terapisi

İmago Çift Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır? | Online İmago Çift Terapisi

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
25.01.2022 tarihinde oluşturdu.

Online imago çift terapisi uzmanı, bu ilişki terapisi modelini benimseyip uygulayan kişilere denir. Ancak imago çift terapisinin ne olduğunu öncelikli olarak merak ediyor olabilirsiniz. İmago çift terapisi nedir? İmago çift terapisi ya da imago ilişki terapisi, çiftlerin ilişkilerindeki çatışmaları sağlıklı ve gelişen bir fırsata dönüştürmek için tasarlanmış özel ilişki terapisi teorisidir.

 

Online imago çift terapisi, yaygın olan ilişki terapisi modellerinden biridir. Her yetişkin ilişkisinde birçok sorunlar, çatışmalar ya da iletişim problemleriyle karşılaşılabilir. Bu gayet normal ve hayatın akışından bir parçadır. Ancak eğer bu problemler gitgide büyüyor ve halledilemez hale geliyorsa, bir uzmana danışılması gerekir. Bu noktada, ilişki terapistleri ve onların çiftler için uygun gördükleri yaklaşımlar devreye girer. İmago çift terapisi de bu yaklaşımlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Biliyoruz ki, bu yaklaşım kafada birçok soru işaretine sebep olabilir. Örneğin, imago psikoterapi nedir? İmago etkisi nedir? İşte tam da bu soruları yanıtlayacağımız sayfadasınız!

Detaylarını edineceğiniz bilgiler aşağıdaki başlıklar kapsamında karşınıza çıkacaktır:

*Online imago çift terapisi uzmanı

*Online imago çift terapisi ile psikolog hizmeti

*Çiftlere özel imago terapi

*İmago terapisinin faydaları

*Online imago terapi uygulaması

*Imago çift terapisi fiyatları

Partnerler arasındaki ilişkiyi ve bağı kuvvetlendirmek adına uygulanan imago çift terapisiyle ilgili bütün detayları öğrenmeye hazır mısınız? O halde şimdi başlayalım!

 

Online İmago Çift Terapisi Uzmanı

Online imago çift terapisi uzmanı, bu ilişki terapisi modelini benimseyip uygulayan kişilere denir. Ancak imago çift terapisinin ne olduğunu öncelikli olarak merak ediyor olabilirsiniz. 

İmago çift terapisi nedir? İmago çift terapisi ya da imago ilişki terapisi, çiftlerin ilişkilerindeki çatışmaları sağlıklı ve gelişen bir fırsata dönüştürmek için tasarlanmış özel ilişki terapisi teorisidir. 

Imago çift terapisi, Harville Hendrix ve Helen LaKelly Hunt tarafından geliştirilmiştir. 1970’li yılların sonunda iki klinik psikolog da geçirdikleri boşanmalar dolayısıyla ilişkilerdeki hassasiyet ve birbirini anlamaya yönelik çalışmalara odaklanıp bu terapi yöntemini ortaya çıkarmışlardır. 

Sonuç olarak, bu terapi modelinin kurucuları, kendi deneyimlerinden yola çıkarak bir araştırmaya girmiş ve kanıta dayalı araştırmalar sonucu sağlıklı ve gelişen iletişim kurmanın yollarını bu terapi modeliyle öne sürmüşlerdir. 

İmago terapisinin 2 çeşidi bulunmaktadır:

 • İmago çift terapisi
 • Bireysel imago terapisi

 

Online İmago Çift Terapisi ile Psikolog Hizmeti

İmago çift terapisi, eğitimini tamamlamış ve ilişki terapisi üzerinde uzmanlaşmış psikologlar tarafından uygulanmalıdır. Bu nedenle, online imago çift terapisi bir psikolog hizmeti olarak geçmektedir. Online terapinin geleneksel terapilerden farkı olmadığının altını çizmek isteriz. Peki terapistiniz imago çift terapisini hangi tekniklerle uygular. İşte sizler için online imago çift terapisi tekniklerinin tanımı:

İmago çift terapisinin özünde imago diyaloğu bulunmaktadır. Bu diyalog eşlerin anlayışının ve empati duygusunun artmasına yardımcı olur. İmago diyaloğunun amaçları şu şekildedir:

 • Zarar veren ve olumsuz iletişim öğelerini iletişim yolundan çıkarmak,
 • Her iki partnerin de açıkça paylaşabileceği güvenli bir ortam oluşturmak,
 • Partnerlerin ikisine de eşit olduklarını benimsetmek. İlişkiden bir partnerin diğerinden daha üstün olduğu fikrini yok etmek.

Bu diyalog içinde bir “gönderici” ve “alıcı” bulunur. Gönderici, alıcıyla duygu ve düşüncelerini açıkça paylaşabilmelidir. Alıcı ise imago diyaloğu sırasında aşağıdaki 3 adımı uygulamalıdır:

 1. Yansıtma: Partnerin söylediklerini tekrar etmek anlayışın artmasında büyük rol oynar. Bu nedenle alıcı, göndericinin söylediklerini tekrar etmelidir.
 2. Onaylama: Bu adımda alıcı, partnerinin söylediği şeyleri onaylamaya çalışır. Söylenen noktaların neden mantıklı olduğunu belirlemeyi hedefler.
 3. Empati: Final adımında alıcı, partnerinin söylediklerini anlamaya ve daha empati yoluyla yaklaşmaya çalışır.

Bunlar ve birçok diğer teknikler, çiftler arasındaki iletişimi geliştirmek ve kuvvetlendirmek adına yapılır. 

 

Çiftlere Özel İmago Terapi

Her ilişkide yaşanan sorun ve çatışmalar farklıdır. Bu nedenle Terappin ile alacağınız online imago çift terapisi tamamen çiftlere özel olacaktır. İmago çift terapisinin amacı partnerler arasındaki iletişim ve anlayışı güçlendirerek çatışmaları en aza indirmektir. 

İmago terapi nelere ve hangi durumlarda yardımcı olur?

İmago terapi özellikle ilişkide anlayış ve empati duygusunu artırmak için yapılır. Ayrıca bu terapi modelinin yardımcı olduğu diğer konular şöyledir:

 • İletişim zorlukları,
 • Tekrarlayan anlaşmazlık ve çatışmalar,
 • Bağlanma sorunları,
 • Yakınlığın kaybolması,
 • Güven sorunları ya da ihanet.

Yukarıda listelenen sorunlar ilişkiniz içerisinde bulunuyorsa, hemen imago çift terapisine başvurabilirsiniz. 

 

İmago Terapisinin Faydaları 

Online imago çift terapisi, ilişkileri daha iyi bir yere taşıma adına birçok fayda sağlar. Şimdi bu faydaları birlikte inceleyelim:

 • Önceki ilişkileri anlamak: Birçok terapist, hayatta daha önce deneyimlenmiş deneyimlerin kişinin daha sonraki partner seçiminde etkisi olduğunu savunmaktadır. Birisiyle görüşmeye başladığınızda, bu kişi size çok daha önceden tanıdıkmış ya da hayatınızdaki birine çok benziyormuş hissi verebilir. İmago terapistleri bu hissin, geçmişinizdeki ilişki dinamikleriyle bağlı olduğunu savunur. Eğer tanıştığınız kişi çoktan tanıdık geliyorsa, romantik ilişki kurması daha kolay olur.

 

 • Çatışmaları, büyümek için bir fırsat olarak görmek: İmago terapisinin temel amaçlarından biri de ilişki içindeki çatışmaları gelişmek için fırsata dönüştürmek. İlişkideki anlayış ve empatiyi artırarak anlaşmazlıklar gelişmenin anahtarı olabilir.

 

 • Tedaviye işbirlikçi ve ortak bir yaklaşım sağlamak: İmago terapisi ortaklaşa çalışmadır. Bu da terapistinizin size tavsiye veren otorite rolünde olmasından çok, terapistinizin sizinle ortaklaşa çalışması anlamına gelmektedir. Terapist, iletişimin bir parçası olarak anlayışın artmasını sağlamaya çalışır.

 

Online İmago Terapi Uygulaması

Her ilişki ya da evlilik bir noktada imago çift terapisine ihtiyaç duyabilir. Ayrıca her ilişkide anlaşmazlıklar ya da çatışmalar olabilmektedir. Ancak, eğer bu anlaşmazlıklar asla aşılamıyorsa ilişkinin kurtarılması için bir uzmana başvurulmalıdır. Online imago çift terapisi bu noktada başvurabileceğiniz seçeneklerden biridir. 

Dijital çağın ve teknolojinin gelişimiyle birlikte online terapi uygulamaları günlük hayatımızda yerini aldı. Online terapi, psikolojik tedavinizi ev konforunuzda birçok avantajla birlikte sunar. Ayrıca herkes için psikolojik tedaviyi erişilebilir kılar. Terappin mobil uygulamasıyla online imago çift terapisine hemen indirerek şimdi başlayabilirsiniz.

 

İmago Çift Terapisi Fiyatları

Online terapinin en büyük avantajlarından bir diğeri ise ekonomik olarak kolaylık sağlamasıdır. Evinizden çıkmadan alacağınız seanslar ekstra yol masrafından sizleri kurtarır. Terappin uygulaması olarak hizmetinize 200’den fazla alanında uzman klinik psikolog sunuyoruz. Hemen psikoloğunuzu seçerek terapinize başlamak yalnızca bir tık uzağınızda. 

Mobil uygulamayı indirerek detayları öğrenebilirsiniz.

Detaylı bilgi için hemen sen de indir!

1. IOS için hemen indir! 

2. Android için hemen indir! 

3. İnstagram adresimizi ziyaret et! 

4. Twitter adresimizi ziyaret et!

 
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!