Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yazan: Terappin | 23 Mayıs 2022 tarihinde yayınlandı. 28 Şubat 2023 tarihinde güncellendi.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

*Histrionik kişilik bozukluğu nedir?

*Online psikolog hizmeti ile histrionik kişilik bozukluğu tedavisi

*Size özel bireysel terapi

*Histrionik kişilik bozukluğu terapisinin faydaları

Nedir?

Histrionik kişilik bozukluğu olan kişilerde özgüvenin başkalarından gelecek olan onaya bağlı olduğu görülür. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin fark edilmek için büyük bir arzuları olur. Üstelik, dikkat çekmek için dramatik ve son derece uygunsuz davrandıkları görülebilir. 

Histrionik kişilik bozukluğu dramatik kişilik bozuklukları altında değerlendirilen bir kişilik bozukluğu türüdür. Histerik kişilik bozukluğu olan kişilerin duygularını oldukça yoğun ve düzensiz yaşadıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu kişilerin öz imgesi çarpık ve oransızdır. 

Histrionik kelimesi, dramatik kelimesinden gelmektedir. Bu nedenle histerik kişilik bozukluğu olan kişilerin genelde son derece dramatik ve gerçek dışı davrandığı görülebilmektedir. 

Histerik kişilik bozukluğunun erkeklerden ziyade kadınlarda daha yaygın görüldüğü araştırmacılar tarafından gözlemlenmiştir. 

Bu kişilik bozukluğunun asıl nedeni bilinmemektedir. Ancak uzmanlar, kişilerin bu bozukluğu hem öğrenilen hem de ırsi faktörlerden kaynaklanabileceğini öne sürmektedirler. 

 

Online Psikolog Hizmeti ile Histrionik Kişilik Bozukluğu Tedavisi 

Genellikle, histerik kişilik bozukluğu olan hastalar tedaviye ihtiyaçları olduğunu düşünmezler. Ayrıca, hislerini abartmaya yatkınlardır ve rutinleri sevmezler. Bu da terapi gibi düzenli rutinde yapılacak tedaviyi zora sokar. Ancak, eğer depresyon ya da başka bir problem belirirse kendilerini strese sokan problematik davranışları düşünerek tedaviye başvurabilirler. Bu depresyon, örneğin kaybedilen bir kişi ya da başarısız sonuçlanan bir ilişki ardından olabilir. 

Psikoterapi genellikle histrionik kişilik bozukluğunu tedavide kullanılan bir danışmanlık yaklaşımıdır. Bu terapi yönteminin amacı kişinin davranış ve düşüncelerindeki korku ve motivasyonu belirleyip bunları daha pozitif olanlarla değiştirmektir. 

Bu kişilik bozukluğunun tedavisi için kullanılan psikoterapi, uzman psikologlar tarafından verilmektedir. Günümüzde online terapi uygulamalarıyla da hizmete sunulan psikolog hizmeti, şimdi histrionik kişilik bozukluğu tedavisi için de erişiminizde. 

Size Özel Bireysel Terapi

Histerik kişilik bozukluğu, her bireyse farklı belirtiler ve farklı şiddette görülebilir. Her rahatsızlık her hastada aynı seyir etmez. Bu nedenle terapi akışı da her hasta için aynı olmaz. Özellikle histrionik kişilik bozukluğu tedavisi kapsamında alacağınız psikoterapi hizmeti size özel ve bireysel olacaktır. 

Genelde, histrionik kişilik bozukluğu olan kişilerin sosyal becerileri gayet iyidir. Ancak, bu becerileri sıklıkla başkalarını manipüle etmek ve ilgi merkezi olmak için kullanırlar.

Birlikte, en yaygın olan histerik kişilik bozukluğu belirtilerini inceleyelim:

 • İlgi merkezi olmadığı sürece rahatsız hissetmesi.
 • Kışkırtıcı giyinmesi ve/veya uygunsuz şekilde baştan çıkarıcı veya çapkın davranışlar sergilemesi.
 • Duygularının ani değişkenlikler göstermesi.
 • Abartılı duygular ve ifadelerle çok dramatik bir şekilde- bir seyirci önünde. oynuyormuş gibi- ama samimiyetten yoksun görünmesi.
 • Fiziksel görünüş açısından aşırı derecede endişeli olması.
 • Sürekli kabul edilme ya da onaylanma ihtiyacı duyulması.
 • Başkalarından kolaylıkla etkilenmesi.
 • Eleştiri veya kabul edilmeme durumuna karşı aşırı hassas olması.
 • Hayal kırıklığına karşı düşük bir toleransa sahip olması ve rutin işlerden kolayca sıkılması, genellikle projeleri bitirmeden veya bir olaydan diğerine atlamadan başlaması.
 • Harekete geçmeden önce hiç düşünmezler.
 • Acele kararlar verirler.
 • Ben merkezli olunması ve başkaları için hiç endişe duymaması.
 • Başkalarıyla ilişkilerini sürdürmekte zorluk çekmesi ve genellikle sahte veya yüzeysel görünen ilişkileri olması.
 • Dikkat çekmek için intihar girişimlerinde bulunurlar.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Tedavisinin Faydaları 

Bu kişilik bozukluğu için psikoterapi veya ilaç tedavisi kullanılabilir. İlaç tedavisinin genelde histrionik kişilik bozukluğunun sebep olduğu depresyon gibi diğer rahatsızlıklara verilmesi daha yaygındır. 

Birçok diğer psikoterapilerde de olduğu gibi, bu kişilik bozukluğu tedavisinin de birçok faydası vardır. En temel faydalar aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Hasta sorunlu davranış ve düşüncelerinin farkına varır.
 • Bu davranış ve düşüncelerin daha olumlu olanlarıyla değiştirilmesi hedeflenir ve sağlanır.
 • Hasta, genellikle bu davranış ve düşüncelerle nasıl başa çıkacağını öğrenir.

 

BLOG

Önerilen Diğer İçerikler
Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.

Terappin ile Terapi Yolculuğuna %15 İndirimli Başla

Terappin'in uzman klinik psikologları ile daha huzurlu bir hayata ulaşabileceğin terapi yolculuğuna ilk adımı at.

Terapi yolculuğuna daha uygun fiyatlarla başlayabilmen için ilk seansının %15'ini biz karşılıyoruz.