Fobi Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? | Online Fobi Terapisi

Fobi Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? | Online Fobi Terapisi

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
25.01.2022 tarihinde oluşturdu.

Amerikan Psikologlar Derneğine göre fobiler bir objeden ya da olaydan irrasyonel ve aşırı bir şekilde korkma durumudur. Birçok durumda, fobiler aşırı tehlike ve zarara uğrama korkusuyla alakalı olarak görülmektedir. Örneğin, bu yazının ilerisinde de bahsedeceğimiz agorafobi gibi. Agorafobi, kişilerin bir tuzak içinde hissetmesi ya da kendini kaçınılamaz bir yer ya da durumda hissetme korkusu olarak özetlenebilir.

 

Online fobi terapisinin hangi durumlarda gerekli olduğunu merak ediyor musunuz? O halde doğru sayfadasınız! Fobilerin ne olduğu, çeşitleri ve hizmet çeşitleri hakkında detaylı bilgileri vermeyi hedeflemekteyiz. Korku, herkesin deneyimleyebileceği ve son derece normal bir duygudur. Ancak, fobiler çok daha farklı seyreden rahatsızlıklardır.

Bu sayfanın devamında detaylarını öğreneceğiniz bilgiler aşağıdaki başlıklar altında olacaktır:

*Online fobi terapisi

*Online fobi terapisi ile psikolog hizmeti

*Size özel bireysel terapi

*Fobi çeşitleri

-Sosyal anksiyete/ Sosyalleşme fobisi

-Özgül fobiler

-Agorafobi

*Hizmet çeşitleri

*Online fobi terapi uygulaması

*Fobi terapisi fiyatları

Hazırsanız, bütün detaylara şimdi değinelim!

 

Online Fobi Terapisi

Amerikan Psikologlar Derneğine göre fobiler bir objeden ya da olaydan irrasyonel ve aşırı bir şekilde korkma durumudur. Birçok durumda, fobiler aşırı tehlike ve zarara uğrama korkusuyla alakalı olarak görülmektedir. Örneğin, bu yazının ilerisinde de bahsedeceğimiz agorafobi gibi. Agorafobi, kişilerin bir tuzak içinde hissetmesi ya da kendini kaçınılamaz bir yer ya da durumda hissetme korkusu olarak özetlenebilir. 

Online fobi terapisi, bireyin fobileriyle başa çıkamaması durumunda gerekli olan profesyonel yardımdır. Fobiler çeşitli tedavi yöntemleriyle etkisi azaltılabilir ya da geçirilebilir. Bu nedenle, online fobi terapisi de fobileri tedavi etmek için kullanılan yöntemlerden biridir. 

 

Online Fobi Terapisi ile Psikolog Hizmeti

Fobi terapisi, online olsa da geleneksel yüz yüze terapi olsa da bir psikolog hizmetidir. Fobi terapisi, eğitimini tamamlamış uzman klinik psikologlar tarafından yapılmaktadır. Fobi tedavi yöntemlerinden biri de davranışçı bilişsel tedavidir. Bu tedavi, konuşma terapisini içerir ve uzman psikologlar bu fobinin temeline inerek korkulan şeye karşı tavrın ve düşüncelerin değişmesini hedefler. 

Online fobi terapisi, internet üzerinden alacağınız terapi yöntemidir. Terapinin online olması, birçok fobisi olan hastaya avantajları vardır. Bunlardan birkaçı:

 • Evden çıkmaya gerek kalmadan tedavi olma imkânı sunar.
 • Ev rahatlığında tedavi olmanızı mümkün kılar.
 • Psikoloğunuzun hangi şehirde hizmet verdiğinizin bir önemi olmaz. Bu nedenle nerede yaşarsanız yaşayın, psikolojik hizmet sadece bir tık uzağınızdadır.

Siz de online psikolog hizmeti avantajlarından faydalanmak isterseniz, hemen Terappin uygulamasını indirebilirsiniz!

 

Size Özel Bireysel Terapi

Her psikolojik rahatsızlık her bireyde farklı etki eder. Rahatsızlığın seviyesi ve şiddeti de her bireyde farklı etki edebilir. Bu nedenle alacağınız online fobi terapisi tamamen size özel ve bireysel olacaktır. Sizlerle birlikte fobi belirtilerini inceleyelim. İşte fobi belirtilerinin küçük bir listesi:

 • Nefesinin kesilmesi, nefessizlik,
 • Baş dönmesi, sersemleme, titreme ve kalp atışında artış,
 • Ölüm korkusu,
 • Mide bulantısı,
 • Korkulan obje hakkında kaygılanmak,
 • Gerçeklikten kopma durumu.

Kimi durumlarda, bu belirtiler anksiyete atağına sebep olabilmektedir. Bu belirtileri ve daha fazlasını deneyimliyorsanız en kısa sürede bir uzmana danışmalısınız. 

 

Fobi Çeşitleri

Amerikan Psikologlar Derneği, fobileri anksiyete bozuklukları olarak değerlendirmektedir. Ayrıca, bu anksiyete bozuklukları 3 kategoride incelenmektedir:

-Sosyal anksiyete / sosyal fobi

-Özgül fobiler

-Agorafobi

Sizler için 3 kategoriyi de açıkladık...

Diğer yaygın fobiler aşağıdaki gibi örneklendirilebilir:

 • Hayvan fobisi
 • Tıbbi fobiler: kan ya da doktor görme korkusu.
 • Doğal afet fobileri
 • Durumsal fobiler: köprüler, yükseklik vs.

 

Sosyal Anksiyete / Sosyal Fobi

Sosyal durumlardan aşırı ve sık nüfuz eden korku çeşididir. Bazı durumlarda, bu korku, topluluk önünde konuşma gibi çok özel bir sosyal duruma odaklanabilir. Diğer durumlarda, bireyler bir şekilde herkesin önünde utanacaklarından korktukları için diğer insanların önünde herhangi bir görevi yapmaktan korkabilirler. 

 

Özgül Fobiler

Özgül fobiler, belirli bir nesneden korkmayı simgeler (örneğin yılanlar, kelebekler ya da güveler gibi). Bu tür fobiler tipik olarak dört farklı kategoriden birine girer:

 1. Durumsal,
 2. Hayvanlar,
 3. Tıbbi,
 4. Çevresel.

En yaygın korku nesnelerine birkaç örnek arasında örümcekler, köpekler, iğneler, doğal afetler, yükseklikler ve uçma sayılabilir.

 

Agorafobi

Agorafobi, kaçınılmaz bir yerde veya durumda kapana kısılma korkusunu tanımlar. Bu nedenle, fobisi olan bireyler bu tür durumlardan kaçınmaya başlayabilir. Bazı durumlarda, bu korku o kadar yaygın ve bunaltıcı hale gelebilir ki, kişi evini terk etmekten bile korkar.

 

Hizmet Çeşitleri

Fobi tedavisi kapsamı altında birkaç hizmet çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın ve bilinenler şu şekildedir:

 • Bilişsel davranışçı terapi: Bu terapi çeşidinde terapist, fobilerinizle ve belirtilerinizle nasıl başa çıkacağınızı öğretmeyi hedefler. Korkulan nesne ya da durumla hastanın yüzleşmesini sağlamak bu terapi kapsamında yapılabilen bir uygulamadır.

 

 • İlaç tedavisi: Fobi belirtileri kimi zaman dayanılamaz ve baş edilemez hale gelebilmektedir. Bu nedenle, bireyi sakin tutmak ya da fiziksel belirtileri kontrol altına almak adına bazı ilaçlar yazılabilir.

Online fobi terapisi de hizmet çeşitleri arasındadır. Terappin mobil uygulamasıyla hemen şimdi fobi terapinize başlayabilirsiniz.

 

Online Fobi Terapi Uygulaması

Hemen indirerek yalnızca bir tıkla evinizden tedavi olmaya hazırlanın! Online fobi terapi uygulaması, fobi terapinizi ev rahatlığınızda size sunan kolaylıktır. Evinizden çıkmadan seanslarınızı alabilir, iyileşmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz! 

 

Fobi Terapisi Fiyatları

Online fobi terapisi avantajlarından biri de ekonomik olarak uygun olmasıdır. Terappin uygulaması, 200’den fazla alanında uzman klinik psikoloğu hizmetinize sunmaktadır. Seçimi size bırakıyor, hemen terapinize başlama fırsatını sunuyoruz!

Mobil uygulamayı indirerek detayları öğrenebilirsiniz:

Detaylı bilgi için hemen sen de indir!

1. IOS için hemen indir! 

2. Android için hemen indir! 

3. İnstagram adresimizi ziyaret et! 

4. Twitter adresimizi ziyaret et!

 

 
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!