Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
09.08.2022 tarihinde oluşturdu.

Eğer çekingen ve içe dönük biriyseniz, bu sorunun yanıtını aramanız oldukça normaldir. Herkes, yeterince kendine güvenen biri olmak ya da o şekilde görünmek ister. Ancak kimisi için bu imajı çizmek ya da yakalamak diğerlerine göre biraz daha zor olabilir. Terappin’in sizin için hazırladığı özgüven nasıl kazanılır rehberi hizmetinizde!

Eğer çekingen ve içe dönük biriyseniz, bu sorunun yanıtını aramanız oldukça normaldir. Herkes, yeterince kendine güvenen biri olmak ya da o şekilde görünmek ister. Ancak kimisi için bu imajı çizmek ya da yakalamak diğerlerine göre biraz daha zor olabilir. Eğer kendinden emin davranışlar sergilerseniz gündelik hayatınızda birçok avantaja sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, artık çekingen davranmaya yer yok! Terappin’in sizin için hazırladığı özgüven nasıl kazanılır rehberi hizmetinizde!

Bu sayfanın devamında bu rehberlik bilgilerini aşağıdaki başlıklar kapsamında detaylandırıyor olacağız:

Bu blog yazısının sonunda, kendinize güvenmek ve bunu geliştirmek hakkında daha emin olmanızı hedefliyoruz. Ayrıca, bu konunun kendini ayırdığı belirli konseptlerin de altını çizerek farkındalık yaratmayı amaçladık. O halde, eğer hazırsanız, şimdi nasıl olunur rehberimize başlayalım!

 Özgüven Nasıl Kazanılır?

Kişisel hedeflerimize ulaşmak ve kendimizi gerçekten mutlu etmek için kendimize olan güvenimizi ve öz saygımızı geliştirmemiz ve sürdürmemiz gerekir.

Bunu yapmak için dünyevi kendine inanma ile gerçek kendine inanma arasındaki farkı anlamalı ve özgüveni gerçekten mutlu olma dileğimizi yerine getirmemizi engelleyen bencil niyetlerden ayırt edebilmeliyiz. Denenmiş ve test edilmiş yöntemler kullanarak, istikrarlı ve uzun ömürlü kalması için kendimize olan güvenimizi geliştirebilir ve güçlendirebiliriz.

Bu belirli duyguyu kazanmak ve geliştirmek için kendi kendinize yapabileceğiniz adımlar şu şekildedir:

 • Sorumluluğu kabul etmek
 • Kendi kararlarınızı kendiniz vermek
 • Daha fazla pratik beceri öğrenmeye odaklanmak ve öğrenmek
 • Duygularınızı tanımak ve onları kabullenmek
 • Olumsuz duygularınızı ifade etmenin sağlıklı yollarını bulmak

Emerson'ın ünlü makalesi Self-Reliance, yıllar boyunca milyonlarca okuyucuya ilham verdi. Bu makale, kimsenin sen olma konusunda senden daha iyi olmadığını söylüyor. Bize iç sesimizi takip etmenin ve yapılması gerekeni yapmanın önemini hatırlatıyor. Ayrıca, sezgilerimize itaat etme ve kalbimizi dinleme gücüne ulaşmamız için bize ilham veriyor.

Kendinize güvenmek önemli bir yaşam hedefidir. Bu duyguya sahip olduğunuz zaman, sizin için en iyi seçimleri yapmak, kendi hedeflerinizi onurlandırmak ve sizi sağlıklı ve iyi tutan sınırlar belirlemek konusunda kendinize güvenebilirsiniz.

 

 Özgüven Nedir?

Kendine güven birçok isimle anılır. Bazı insanlar buna kendi kendine yeterlilik veya hesap verebilirlik, hatta kendi kendine sorumluluk diyor. Bütün bu terimler temelde aynı anlama gelmektedir. Hayatınızın sorumluluğunu kabul ediyorsunuz ve hayatta kalma ve hayatta başarılı olma yeteneğiniz kendi elinizde.

Kendinize güvenebilmek, hayatınızdan yalnızca sizin sorumlu olduğunuzu kabul etmek, kendinize güvenmek ve hayallerinizi gerçekleştirmek için önemli bir adımdır.

Öyleyse, kendine güvenmek hayatının sorumluluğunu almak anlamına geliyorsa, bu asla yardım isteyemeyeceğin anlamına mı geliyor? Veya tavsiye? Hayır! Özgüven bu değildir. Hepimizin zaman zaman yardıma ihtiyacı vardır ve hepimiz başkalarının görüşlerini veya bakış açılarını sormak konusunda kendimizi rahat hissetmeliyiz. Hayatta başkalarından öğrenmek ve ihtiyaç duyduğunuzda başkalarının size yardım etmesine izin vermek bazen gereklidir.

Ancak bu terim, sizi bu duruma sokan şeylerin sorumluluğunu kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu, başkalarının tavsiyelerini dinleyebileceğiniz, ancak nihayetinde bunun sizin kararınız olduğunu ve sonuçlarıyla sadece sizin yaşamanız gerektiğini bildiğiniz anlamına gelir.

Başarısızlıklarınız için başkalarını suçlamazsınız, bunun yerine tökezlemenize neden olan hatalardan ders alırsınız. Kendine güvenmek, hayatınızda olan her şeyin sonuçlarıyla yaşamanız ve bu dersleri gelecekteki seçimlerinize uygulamanız anlamına gelir.

Hayattaki gerçek mutluluk ancak kendiniz, seçimleriniz ve davranışlarınız üzerinde kontrol sahibi olduğunuzda elde edilebilir. Destek ve yardım için zaman zaman başkalarına güvenebilseniz de mutluluğunuz veya hayatta kalmanız için onlara bağımlı değilsiniz. Üstelik ancak bu şekilde kendi ayaklarınız üzerinde durabildiğiniz zaman kendinize güvenebilir ve gerçekten mutlu hissedebilirsiniz.

 

Özgüvensizliğin Nedenleri

Özgüven nasıl kazanılır? Sorusunu yanıtlarken bu durumun eksik olmasının muhtemel nedenlerinin de üstünden geçilmelidir. Zaman zaman kendine inancın ve güvenin daha düşük olduğu dönemlerden herkes geçebilir. Ancak, kimileri için bu sorun çözülmesi zor hatta stres verici olabilmektedir. Öncelikle, birlikte özgüvensizliğin özelliklerini listeleyelim!

Kendine güveni az olan kişiler sıklıkla aşağıdaki özellikleri sergilerler:

 • Aşırı derecede öz eleştiride bulunma.
 • Olumlu özelliklerini küçümseme ve/veya görmezden gelme.
 • Kendilerini akranlarından daha düşük olarak yargılama.
 • Kendini tanımlamak için aptal, şişman, çirkin veya sevilmeyen gibi olumsuz kelimeler kullanma.
 • Kendileriyle her zaman olumsuz, eleştirel ve kendini suçlayıcı tartışmalar yapma (buna 'kendi kendine konuşma' denir).
 • Tüm başarılarında şansın büyük bir rol oynadığını varsayma ve onlara övgüyü kabul etmeme.
 • İşler ters gittiğinde, diğer insanların veya ekonomik güçlerin etkileri gibi üzerinde hiçbir kontrolleri olmayan şeyleri hesaba katmak yerine kendilerini suçlama.
 • İltifat edildiğinde kabul etmeme.

Peki bu davranışların nedenleri nelerdir? Aşağıda listeledik:

 • Ebeveynlerin (veya öğretmenler gibi diğer önemli kişilerin) son derece eleştirel olduğu mutsuz bir çocukluk geçirmek.
 • Okulda zayıf akademik performans.
 • İlişkinin bozulması veya finansal sorunlar gibi devam eden stresli yaşam olayları.
 • Bir partnerden, ebeveynden veya bakıcıdan kötü muamele görmek, örneğin tacizin dahil bir ilişki içinde olmak.
 • Kronik ağrı, ciddi hastalık veya fiziksel sakatlık gibi devam eden tıbbi problemler.
 • Anksiyete bozukluğu veya depresyon gibi akıl hastalıkları.

 

 Özgüvenli Olmak Ne Demek?

Bu, kendi sorumluluklarını almak, kendinden emin olmak demektir kısaca. Üstelik, kendine güvenmenin önemi de kişisel hayatta çok önemlidir. Özgüven nasıl kazanılır? Önemi nedir? Merak ediyor musunuz? İşte sizin için yanıtımız:

Hayatınızda daha fazla kendi kendine yeterli olmak isteyebileceğiniz birçok neden olabilir. Aşağıda kendiniz ve seçimleriniz için sorumluluk almanın sağlayabileceği en önemli faydalardan bazıları verilmiştir.

 • Kendin için kararlar verme yeteneğine sahipsin. Sorunları çözebilir, sonuçlara varabilir ve gerçekten önemli olduğunda sezginize ve yargınıza güvenebilirsiniz. Kendiniz için düşünebilmek, kararlarınızın sizin için doğru olana dayandığı ve başkaları yardım etmek için etrafta olmadığında bunları yapabileceğiniz anlamına gelir.
 • Kendinizi sevmeyi ve kendinize şefkat duymayı öğrenmenize yardımcı olan kendini kabul etme geliştirirsiniz. Kendini kabul etmek hepimiz için zordur, ancak sonunda kendinizi kabul ederek tüm güçlü yönlerinizi ve kusurlarınızı sevmeyi ve takdir etmeyi öğrendiğinizi fark ettiğinizde, özgüveninizin tadını sonuna kadar çıkarmakta özgür olacaksınız.
 • Mutlu hissetmek için başkalarına ihtiyacınız olmaz. Kendinize yettiğinizde mutluluğunuz içinizdedir ve hayatınızı ve başarınızı kontrol etme gücünün yalnızca sizde olduğunu bilirsiniz. Başkalarının ruh halinizi yükseltmesini, seçimlerinize rehberlik etmesini veya koşullarınızı iyileştirmesini beklemenize gerek yok. Hepsini kendi başınıza yapabilirsiniz.
 • Özdeğeriniz gelişir. Sezgilerinize ve kendinize güvenebileceğinizi bildiğinizde, kendinizi güçlü ve kendinden emin hissedersiniz, bu da öz değerinizi artırır. Ne kadar başarılı olursanız ve hayatınızı ne kadar bağımsız olarak yaşarsanız, hayatınızda elde edebileceğiniz her şeyi o kadar çok anlarsınız. Güven ve öz değer, kendiniz için sorumluluk almaya başladığınızda gelişecek öz kimliğinizin değerli parçalarıdır.
 • Daha çok kendinizin farkında olursunuz. Kendinize güvenmenin bir parçası, kendi başınıza olmaktan rahat olmayı öğrenmektir. Kendinizle ne kadar çok zaman geçirirseniz, kim olduğunuzu, sizin için neyin önemli olduğunu ve hayatta ne istediğinizi o kadar çok öğrenirsiniz. Kendinize güvenmek, güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek anlamına gelir ve bu da öz farkındalığınızı artırır.

Bunlar, kendine güvenmenin önemli bir yaşam becerisi olmasının ve size nasıl fayda sağlayabileceğinin birçok nedeninden sadece birkaçı. Kendiniz ve seçimleriniz için sorumluluk almaya başladığınızda fark edeceğiniz sayısız başkaları da var!

 

Kendine Güvenmek ile Özgüven Arasındaki İlişki Nedir?

Özgüvenin tanımında da belirttiğimiz gibi, kendine güvenmek, sorumluluk almak bu duyguyu geliştirmede önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, bu iki terim arasında ayrılamaz ve neredeyse ayırt edilemez bir ilişki bulunmaktadır. Özgüven nasıl kazanılır? Merak ediyorsanız, kendine güvenin geliştirilmesine bağlı olarak kazanılır. Bu gelişimi sağlamanın adımlarını yukarıdaki başlıklarda sizler için yaptık.

Üstelik bu gelişimi sağladıktan sonra kişinin kazanacağı beceriler ve bunların önemi de sizler için bir rehber olarak listelendi.

Bu duygunun eksikliği, kişinin özel hayatındaki başarılara ulaşmasını kimi zaman çok fazla etkileyebilir. Bu nedenle, kendine güvenin artması için size önerdiğimiz adımları uygulamayı deneyin!

 

 
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!