Güvensizlik Nedir ,Güvensizlik Sorunu Nasıl Çözülür ?| İlişkide Güven Sorunu Hakkında Her Şey

Güvensizlik Nedir ,Güvensizlik Sorunu Nasıl Çözülür ?| İlişkide Güven Sorunu Hakkında Her Şey

Terappin | Online Psikolog

Terappin Blog
18.01.2022 tarihinde oluşturdu.

Güvensizlik nedir? Yeterli derecede güven duygusu olmayan ya da güven sorunları olan bireyler partnerlerinin hareketlerini, cevaplarını kontrol etmeye meyillilerdir. Bir ilişkide güven eksikliği varsa, bu durum zararlı düşüncelere, davranışlara ya da duygulara sebep olabilir. Bu durumlara örnek olarak, olumsuz nitelikler, şüphelenme ve kıskançlık verilebilir. Zamanla, bu olumsuz davranışlar fiziksel ya da duygusal istismara yol açabilir.

 

Güvensizlik nedir? Sorusunu sık sık sorar mı oldunuz? Sizin için bütün detaylarını açıklamak için buradayız. Güvensizlik sorunu günümüzde ilişkilerde oldukça büyük problemlere yol açabilmektedir. Güven, sağlıklı, güvenli ve tatmin edici ilişkilerin gelişmesini sağlayan temel taştır. 

Bütün ilişkiler, sürdürülebilmek için güven duygusuna ihtiyaç duymaktadır. Ancak, güvenilir olmak her zaman dürüst olmak kadar özgün olmayabilir. Çiftler, partnerlerinin hareketlerini, söylediklerini veya yaptıklarını sorguluyorsa buna ilişkide güven sorunu denir.

Birçok kişinin herhangi bir ilişkide güvensizlikle karşılaşması ya da güvensizlik duymayı kimi zaman normal olabilir. Ancak bu duyguyu aşmadan sağlıklı ve kuvvetli bir ilişkiye sahip olmak kolay mıdır? İşte bu gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz blog yazısına hoş geldiniz. 

Detaylarını öğreneceğiniz bilgiler aşağıdaki başlıklar altında size sunulacaktır:

*Güvensizlik nedir?

*Güvensizlik sorunu belirtileri nelerdir?

*Güvensizlik sorununuz olduğunu nasıl anlarsınız?

*Güvensizlik neden olur?

*İlişkide güvensizlik sorununu aşmanın yolları

Güvensizlik nedir? Güvensizlik sorununu nasıl aşarız? Sağlıklı bir ilişkinin anahtarı nedir? Gibi soruların hepsini cevaplamak için Terappin ailesi olarak hazırız. Güvensizlik, ilişkilerdeki en büyük sorunlardan biri olabilir, bunu aşmak daha iyi kuvvetli bir ilişkiye sahip olmanıza vesile olabilir. Hazırsanız, şimdi okumaya başlayarak daha fazlasını öğrenebilirsiniz!

 

Güvensizlik Nedir?

Güvensizlik nedir? Yeterli derecede güven duygusu olmayan ya da güven sorunları olan bireyler partnerlerinin hareketlerini, cevaplarını kontrol etmeye meyillilerdir. Bir ilişkide güven eksikliği varsa, bu durum zararlı düşüncelere, davranışlara ya da duygulara sebep olabilir. Bu durumlara örnek olarak, olumsuz nitelikler, şüphelenme ve kıskançlık verilebilir. Zamanla, bu olumsuz davranışlar fiziksel ya da duygusal istismara yol açabilir. 

Güven sorunları ayrıca aşağıdakilerle de bağlantılı olabilir:

 • Depresyon
 • Uyum bozuklukları (belirli stres seviyesiyle başa çıkmada güçlük)
 • Anksiyete
 • Terk edilme korkusu
 • Bağlanma problemleri
 • Travma sonrası stres
 • Şizofreni

Birçok insan ilişkide güven sorunları yaşamaktadır hatta herkes bir noktada şüphelenme duygusuna da kapılabilir. Önemli olan, sorunların farkına varmak ve hangi durumda yardıma ihtiyacınız olduğunu anlamaktır. Eğer sorunlar gitgide ciddileşiyor ve daha büyük sorunlar haline geliyorsa bir uzman yardımı almak şarttır. 

 

Güvensizlik Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Güvensizlik sorununun birçok belirtisi olabilir. Sizler için en yaygın olan belirtileri derledik. İşte onların bir listesi:

 • Pistanthrophobia: Bu, kısaca insanlara güvenme korkusu olarak açıklanabilecek bir fobi türüdür. Bu fobiye sahip olan insanların geçmişlerinde güvendikleri insanlar tarafından ihanete ve hayal kırıklığına uğramış oldukları gözlemlenmektedir. Yani, geçmişte yaşananlardan dolayı insanlara güvenme korkusuna pistanthrophobia denir.

 

 • Kıskançlık: Güvensizlik sorunu yaşayan insanlarda genelde kıskançlık belirtileri de ilk olarak gözlemlenir. Kişinin ilişki içerisinde etraftaki diğer kişileri tehdit olarak görmesi ve bunu problem etmesi kıskanç davranışlar ve düşüncelere örnek olarak verilebilir.

 

 • Doğrulardan daha çok hatalara odaklanma: Ayrıca her zaman en kötüsünü bekleme de güvensizlik sorunu belirtilerindendir. Bu belirtiyi gösteren bireyler genel olarak partnerlerinin doğru yaptığı şeylerden daha çok yanlış yaptığı davranışlara odaklanır ve bunu sorun haline getirir. Ayrıca, her durumda en kötü şeyin olduğunu düşünerek şüpheye düşmek de güvensizlik belirtilerindendir.

 

 • Diğer insanların söylediklerine inanmama: Güvensizlik sorunu yaşayan bireylerin, diğer kişilerin her söylediğinin doğruluğunu kontrol etmeye meyilli oldukları gözlemlenebilir. Karşılarındaki kişinin yalan söylemek ya da dürüst olmamak için bir sebebi yokken bile, birey söylenen şeyin doğruluğunu kendi kontrol edene kadar inanmayabilir.

 

 • İnsanları kendinden uzak tutma: Güvensizlik sorunu yaşayan bireyler, uzun ve anlamlı bir ilişki içerisinde olsalar bile kendilerini açma konusunda istekli olmayabilirler. Kendi duygularını ve hislerini paylaşmada hassas olup çekinme duygusu yalayabilirler.

 

Güvensizlik Sorununuz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kendinizde ya da partnerinizde herhangi bir güvensizlik sorunu olup olmadığını anlamanız için gözlemlemeniz gereken belirli davranışlar vardır.

Bu davranışları sizler için listeledik:

 • Eğer partnerinize karşı kolaylıkla aşırı tepki veriyor, onu suçlamaya meyil ediyorsanız. Ayrıca partnerinizin muhtemel bir ihanetinin açığını arıyorsanız sürekli. Bunlar güvensizlik sorununun en önemli belirtilerindendir. Ayrıca, partnerinizin herhangi bir durumda sizi hemen terk edeceğinden ya da size ihanet edeceğinden korkuyor ve şüpheleniyorsanız.
 • Herhangi bir ilişkide bağlanma sorunu yaşıyorsanız ya da partnerinizi kendinizden uzak tutuyorsanız güvensizlik sorununuz olabilir. Kendinizi sabote eden ya da ilişkiyi sabote eden davranışlar son derece kaygılandırıcı olabilir.
 • Özgüveni düşük olan bireyler, anksiyete, depresyon ya da yalnızlık güvensizlik sorunu belirtisidir. Ayrıca, bir diğer önemli belirti ise sürekli güvenilir olmayan kişilerle ilişki başlatıyorsanız. Güven sorunu olan kişilerden etkilenmek de sizin de güven sorununuz olduğuna işaret olabilir.

Yukarıda belirtilen belirtileri kendinizde ya da partnerinizde sıklıkla gözlemliyorsanız, bir uzmana başvurmanız önerilmektedir. Güvensizlik nedir sorusunun yanıtının ardından belirtilerinin de detaylıca bilinmesi sağlıklı ilişkiye giden basamaklardan biridir. 

 

Güvensizlik Neden Olur?

Bilinmelidir ki, güvensizlik sorunu olan kişiler bu sorunla doğmazlar. Güvensizlik duygusuna kapılan bireyler bu duyguyu birçok yaşanılan geçmiş deneyimler dolayısıyla bu sorunla baş etmeye çalışırlar. Geçmiş deneyimleri, onları partnerlerinin güvenilmez olduğuna inandırmış olabilir. Hatta bu deneyimlerin genel olarak romantik ilişkilerden edinilmiş olması da şart değildir. Birçok kişi için, bu sorun genel olarak çocukluk dönemi deneyimlerine bile dayanmaktadır. Belki de ebeveynlerinin birbirine bağırmasına ya da bir ebeveyninin diğerini aldattığına şahit olmuş olabilirler.

Güvensizlik sorununa sahip olan bireyler aldatılma, terk edilme ya da incitilme korkusuyla baş etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Basitçe, kendilerini koruma mekanizmalarını kullanarak geçmişte incitildikleri şekilde incinmemek için bulundukları davranışlara başvururlar. Ancak, bilindiği üzere bu davranış onlara daha fazla zarar vererek sağlıklı ve güçlü bir ilişki yürütmelerine engel olmaktadır. Üstelik güvensizlik sorununa sahip olan bireyler genelde ilişkideki sorunlara kendilerinin sebep olduğunun çoğunlukla farkında değillerdir. 

 

 İlişkide Güvensizlik Sorununu Aşmanın Yolları

Eğer siz ya da sevdiğiniz biri güvensizlik sorunlarıyla karşı karşıyaysa, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Ayrıca, daha sağlıklı, güven ve sevgi dolu romantik, platonik ya da aile ilişkileri kurmanın yolları bulunmaktadır. Güvensizlik sorunun aşmanın bazı yolları:

 • Bilişsel davranışçı terapi: Bu terapi çeşidi, bireyin güvensizlik sorununun kaynaklarına inmeye yardımcı olur. Bilişsel davranışçı terapi konuşma yoluyla yapılan terapi çeşididir. Terapistler, düşüncelerin davranışları etkilediğine inanır. Bu terapi çeşidinde ise hasta, uzmanla kendi sorunları hakkında konuşarak aşmaya çalışır. Terapist, hastanın sorunlarının kaynağını bulup bu durumlarda nasıl farklı davranabileceğini ve düşünebileceğini öğretmeyi hedefler.

 

 • Güven duygusunun yeniden kurulması: Yakın ilişkilerde güven duygusunun artırılması için 4 genel faktör vardır:

1) Dürüstlük ve bütünlük

2) Savunmasızlık

3) Anlayış

4) Doğrudan iletişim

Eğer arkadaşınız ya da sevdiğiniz biri güvensizlik sorunu yaşıyorsa, bütün kişisel etkileşimlerinizde dürüst ve doğrudan olmayı hedeflemelisiniz. Bir sorunu doğrudan iletişim kurarak konuşmak, anlayışla yaklaşmak kaybedilen güven duygusunun geri kazanılmasına katkıda bulunacaktır.

 

 • Kendini keşfetme: Kendiniz hakkındaki sorunları fark etmek, partnerinize karşı neden güvensiz yaklaştığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

 • Partnerle iletişime geçmek: Partnerle doğrudan ve dürüst iletişime geçmek güven duygusunun yeniden kurulmasının anahtar öğelerinden biridir. Her zaman partnerinizle iletişime geçebileceğinizi ve konuşabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.

 

 • Ne zaman uzman yardımına başvurulması gerektiğini bilme: Sorunların farkında olmak ve bunları aşmak için çaba sağlamak çok önemlidir. Ancak, duygularınızın kontrolden çıktığını düşündüğünüz noktada bir profesyonel yardıma başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Detaylı bilgi için hemen sen de indir!

1. IOS için hemen indir! 

2. Android için hemen indir! 

3. İnstagram adresimizi ziyaret et! 

4. Twitter adresimizi ziyaret et!

 

 

 
200'den fazla uzman psikolog arasından sana en uygun psikolog ile istediğin yerden 7-24 online terapiye başlamak için hemen uygulamayı indir!